• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wierch Kuca

  Przeczytaj także...
  Lejowe Siodło lub po prostu Siodło – położona na wysokości około 1245 m n.p.m. mało wybitna przełęcz pomiędzy Zadnią Rosochą (1271 m) a Wierchem Kuca (1305 m) w polskich Tatrach Zachodnich. Wschodnie jej stoki opadają do Doliny Lejowej, zachodnie do Wielkiej Suchej Doliny (odnoga Doliny Chochołowskiej). Na wschodnich stokach poniżej Lejowego Siodła znajduje się Polana Kuca.Zadnia Rosocha (1271 m) – szczyt w grzbiecie wznoszącym się pomiędzy Doliną Lejową i Doliną Chochołowską w polskich Tatrach Zachodnich. Od znajdującego się wyżej Wierchu Kuca (1305 m) oddziela go przełęcz Lejowe Siodło. Wschodnie stoki Zadniej Rosochy opadają do Doliny Lejowej. W północno-zachodnim kierunku od jej wierzchołka odchodzi grzęda. Po południowej stronie tej grzędy znajduje się Wielka Sucha Dolina (odnoga Doliny Chochołowskiej), po północnej Rosochowaty Żleb opadający do Wielkiej Suchej Doliny.
  Dolina Lejowa – dolina reglowa w polskich Tatrach Zachodnich, położona pomiędzy Doliną Kościeliską a Doliną Chochołowską. Jest środkową odnogą doliny Czarnego Dunajca.

  Wierch Kuca (1305 m) – reglowy szczyt w grzbiecie oddzielającym Dolinę Lejową od Doliny Chochołowskiej w polskich Tatrach Zachodnich. Od znajdującej się poniżej w tym grzbiecie Zadniej Rosochy (1271 m) oddziela go Lejowe Siodło (1245 m), od znajdującego się powyżej Wierchu Spalenisko (1324 m) – nieznaczne Huciańskie Siodło. Wierch Kuca jest zwornikiem – w zachodnim kierunku poprzez przełączkę Klinowe Siodło odchodzi od niego krótki grzbiet łączący go z Klinową Czubą (1276 m). Grzbiet ten oddziela od siebie dwie doliny będące bocznymi odnogami Doliny Chochołowskiej: Wielką Suchą Dolinę i Dolinę Huciańską. Wierch Kuca wznosi się zatem nad trzema dolinami.

  Klinowa Czuba – wzniesienie reglowe w Tatrach Zachodnich w otoczeniu Doliny Chochołowskiej. Od południowej strony Klinowa Czuba wznosi się nad Doliną Huciańską, w północnym kierunku tworzy grzbiet, który oddziela główny ciąg Doliny Chochołowskiej od jej odgałęzienia – Wielkiej Suchej Doliny. W dolną część tego grzbietu od strony Doliny Chochołowskiej wcina się jeszcze równoległy do niej Koziniecki Żleb. We wschodnim kierunku przełęcz Klinowe Siodło oddziela Klinową Czubę od Wierchu Kuca (1305 m).Wierch Spalenisko (1324 m) – reglowy szczyt w grzbiecie oddzielającym Dolinę Lejową od Doliny Chochołowskiej w polskich Tatrach Zachodnich. Od znajdującego się poniżej w tym grzbiecie Wierchu Kuca (1305 m) oddziela go nieznaczna przełączka Huciańskie Siodło, od znajdującego się powyżej Małego Opalonego Wierchu (1448 m) Kominiarska Przełęcz (1307 m), przez którą prowadzi szlak turystyczny (Ścieżka nad Reglami). Wierch Spalenisko jest zwornikiem; we wschodnim kierunku odchodzi od niego krótki boczny grzbiet łączący go poprzez przełęcz Kominiarskie Siodło z Diablińcem (1241 m). Od wschodniej strony Wierch Spalenisko wznosi się nad Doliną Lejową, od zachodniej nad Doliną Huciańską (odnoga doliny Chochołowskiej). Jest całkowicie zalesiony.

  Przez szczyt nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Jest całkowicie porośnięty lasem i tylko na stokach od strony Doliny Lejowej znajduje się niewielka Polana Kuca, na której odbywa się wypas kulturowy.

  Zwornik, punkt zwornikowy – miejsce zbiegu przynajmniej trzech wypukłych form ukształtowania terenu jak: grzbiet, grań, żebro czy też filar. Najczęściej jest to wierzchołek, choć może to być też przełęcz.Dolina Chochołowska – najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, znajdująca się na zachodnim skraju polskich Tatr Zachodnich i stanowiąca orograficznie lewą odnogę doliny Czarnego Dunajca. Zajmuje obszar ponad 35 km² i ma długość ok. 10 km. Jest doliną walną. Administracyjnie leży na terenie wsi Witów.

  Przypisy

  1. Tatry polskie. Mapa turystyczna 1:20 000. Piwniczna: Agencja Wyd. „WiT” s.c., 2006. ISBN 83-89580-00-4.
  2. Marcin Bukowski, Marcin Guzik (red.): Dynamika zarastania polan tatrzańskich. Zakopane: Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego, 2009. ISBN 978-83-61788-08-9.
  Wierch Kuca pośrodku zdjęcia
  Wielka Sucha Dolina – orograficznie prawa odnoga Doliny Chochołowskiej w polskich Tatrach Zachodnich. Ma wspólny wylot z Małą Suchą Doliną. Znajduje się on zaraz powyżej Siwej Polany, na wysokości 935 m n.p.m. Wielka Sucha Dolina biegnie w południowym kierunku, w górnej części zakręca na wschód i podchodzi pod przełęcz Lejowe Siodło (1245 m). Ma jedną odnogę – Rosochowaty Żleb odchodzący od jej dolnej części w południowo-wschodnim kierunku. Oddzielone są od siebie bocznym ramieniem odchodzącym od Zadniej Rosochy. Zarówno głównym ciągiem Wielkiej Suchej Doliny, jak i Rosochowatym Żlebem spływają niewielkie potoki.Huciańskie Siodło – położona na wysokości około 1290 m płytka przełęcz w północnej grani Siwego Zwornika w polskich Tatrach Zachodnich. Znajduje się pomiędzy Wierchem Spalenisko (1324 m) a Wierchem Kuca (1305 m), bliżej tego ostatniego. Stoki południowo-zachodnie opadają do Doliny Huciańskiej (odnoga Doliny Chochołowskiej), północno-wschodnie do Doliny Lejowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polana Kuca – niewielka polana reglowa w rejonie Dolinie Lejowej w Tatrach Zachodnich. Znajduje się na wschodnich zboczach Wierchu Kuca, powyżej polany Jaworzyna Lejowa, a poniżej przełęczy Lejowe Siodło. Obydwie te polany są własnością Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie. Polana Kuca jest ze wszystkich stron otoczona lasem, poniżej niej wypływa źródełko. Nazwa polany pochodzi od pierwszego właściciela.
  Wypas kulturowy – wypas owiec i bydła na chronionych obszarach parków narodowych dozwolony z zachowaniem licznych ograniczeń.
  Regiel, regle – lesiste wzniesienia położone po północnej stronie Tatr, poniżej górnej granicy lasu. Wznoszą się ponad Kotliną Zakopiańską, powyżej Drogi pod Reglami.
  Tatry Zachodnie (514.52; słow. Západné Tatry, dawniej Liptovské hole, Liptovské Tatry, niem. Liptauer Alpen, Liptauer Tatra, Liptauer Hochgebirge, Arva-Liptauer Hochgebirge, Westliche Tatra, węg. Liptói-Tátra) – największa, zachodnia część Tatr położona w Polsce i na Słowacji. Nazwa rozpowszechniła się w polskiej literaturze dopiero po 1868, dawniej używano także nazw: Hale Liptowskie, Hale Liptowsko-Orawskie, Hale Liptowsko-Nowotarskie.
  Dolina Huciańska – orograficznie prawe odgałęzienie Doliny Chochołowskiej. Nazwa pochodzi od znajdującej się u wylotu doliny polany Huciska.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.