• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wieprz - rzeka

  Przeczytaj także...
  Guciów – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Zwierzyniec nad rzeką Wieprz.Siennica, niewielka rzeka dorzecza Wisły, prawy dopływ Wieprza, o długości 22,3 km . Swoje źródło ma w okolicy wsi Wierzchowiny. początkowo płynie w kierunku południowo-zachodnim i mija miejscowość Żdżanne i Zagroda, gdzie zasila w wodę miejscowe stawy. Następnie mija wieś Kozieniec, skręca na zachód i płynie pomiędzy wsiami: Wola Siennicka i Siennica Różana. Płynąc dalej na zachód mija miejscowości Siennica Królewska Mała i Siennica Nadolna, przepływa pod drogą wojewódzką nr 812, po czym, w okolicach Wincentowa wpada do Wieprza.
  Wojsławka – rzeka w Polsce, w województwie lubelskim, prawy dopływ Wieprza o długości 32,1 km. Wypływa we wsi Wojsławice i płynie w kierunku zachodnim. Przepływa obok miejscowości: Czarnołozy, Ostrów, Wólka Kraśniczyńska, Stara Wieś, Kraśniczyn, Zastawie. W miejscowości Brzeziny przyjmuje swój lewy dopływ Milutkę i płynie dalej przez: Surhów, Surhów-Kolonia, Małochwiej Duży, Małochwiej Mały. W miejscowości Tuligłowy przechodzi pod drogą krajową nr 17 i wpada do Wieprza.

  Wieprz – prawy dopływ Wisły, o długości 303 km i powierzchni dorzecza ponad 10 tysięcy km².

  Źródła rzeki znajdują się między miejscowościami Wieprzowe Jezioro i Wieprzów Ordynacki w pobliżu Tomaszowa Lubelskiego. Przepływa przez Roztoczański Park Narodowy i Nadwieprzański Park Krajobrazowy oraz miejscowości: Krasnobród, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, Łęczna, Lubartów, Guciów, Bondyrz, Nielisz, Niebrzegów, Tarnogóra, Izbica, Krasnystaw, Borowica, Trawniki, Dorohucza, Siostrzytów, Milejów, Kijany, Zawieprzyce, Serniki, Szczekarków, Baranówka, Leszkowice, Luszawa, Wola Skromowska, Serock, Jeziorzany, Jawidz, Wólka Rokicka, Rokitno, Składów, Skoki, Blizocin, Pogonów, Baranów, Ułęż, Sędowice, Bobrowniki, Wirkowice. Uchodzi do Wisły w okolicy Dęblina.

  Żółkiewka - rzeka we wschodniej Polsce, lewy dopływ rzeki Wieprz. Na rzece we wsi Wiśniów znajduje się elektrownia wodna. Przepływa przez miejscowości: Rożki, Żółkiewka, Średnia Wieś, Poperczyn, Olchowiec, Borówek, Czysta Dębina, Borów, Borów-Kolonia, Chorupnik, Gorzków-Wieś, Gorzków, Wiśniów, Wielkopole, Wielobycz, Białka, Niemienice, Zażółkiew.Szczekarków – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim, w gminie Lubartów. Leży przy drodze 815.

  Rzeka jest połączona z Krzną przez melioracyjny Kanał Wieprz-Krzna. Jej lewymi dopływami są: Świerszcz, Pór, Łętownia, Werbka, Rakówka, Żółkiewka, Łopa, Marianka, Giełczewka, Bystrzyca, Minina, Bylina, a prawymi Łabuńka, Wolica, Wojsławka, Siennica, Bzdurka, Rejka, Mogielnica, Świnka, Tyśmienica, Zalesianka, Irenka.

  Rzeki Polski to zbiór rzek płynących przez teren Polski, który, biorąc pod uwagę uwarunkowania hydrograficzne, leży w zlewisku trzech mórz:Milejów – wieś w Polsce położona w Obniżeniu Dorohuckim, w województwie lubelskim, w powiecie łęczyńskim, w gminie Milejów. Miejscowość leży przy drodze nr 829

  W sieci ECONET Polska dolina Wieprza posiadała status krajowego korytarza ekologicznego (65k). Na rzece znajduje się sztuczne jezioro w Nieliszu.

  Historia[ | edytuj kod]

  Podczas wojny polsko-bolszewickiej w rejonie Wieprza skoncentrowane były siły 4 Armii gotujące się do Bitwy Warszawskiej. We wrześniu 1939 rozegrała się nad Wieprzem jedna z większych bitew kampanii wrześniowej – kilkudniowe walki pod Tomaszowem (okolice Tarnawatki, Zielonego i Krasnobrodu).

  Baranów – wieś w Polsce położona w Pradolinie Wieprza, w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Baranów; siedziba władz gminy.Baranówka – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim, w gminie Lubartów. Miejscowość leży na lewym brzegu Wieprza przy drodze wojewódzkiej nr 829, w odległości 6,5 km od Lubartowa.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • rzeki w Polsce
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Roztocze Środkowe. Mapa turystyczna 1:50.000. Wyd. IV. Lublin: Kartpol, 2013. ISBN 978-83-62664-23-8.
 • Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Zwierzyniec. Tekst jednolity (załącznik nr 1 do Uchwały Nr LV/354/10 Rady Miejskiej w Zwierzyńcu z dnia 28 stycznia 2010 r.). Zwierzyniec: Burmistrz Zwierzyńca, 2009.
 • Henryka Mól,Gewässernamen im Flußgebiet des Wieprz / Hydronimia dorzecza Wieprza, Stuttgart 1990: Franz Steiner Verlag.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wieprz, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XIII: Warmbrun – Worowo, Warszawa 1893, s. 374.
 • Nielisz – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Nielisz, której jest siedzibą. Leży przy drodze nr 837.Trawniki – wieś w Polsce położona w Obniżeniu Dorohuckim, w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim, w gminie Trawniki. Trawniki położone są nad rzeką Wieprz. Podczas wojny mieścił się tu obóz koncentracyjny, zlikwidowany w 1943 w ramach Erntefest (żydowscy więźniowie zostali wymordowani), i obóz szkoleniowy SS, w którym m.in. usiłowano stworzyć Goralischer Waffen SS Legion.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bystrzyca - lewy dopływ Wieprza, jedna z ważniejszych rzek Wyżyny Lubelskiej. Swoje źródła ma w Sulowie (na wysokości 227 m n.p.m.). Przepływa przez Lublin. Całkowita długość rzeki wynosi 70,3 km, a powierzchnia jej dorzecza 1315,5 km. Poniżej miejscowości Spiczyn (na wysokości 152 m n.p.m.) uchodzi do Wieprza.
  Krasnystaw – miasto w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, przy ujściu rzeki Żółkiewki do Wieprza. Położone na terenie Działów Grabowieckich i Wyniosłości Giełczewskiej. Herb miasta przedstawia dwie ryby (karpie), które znajdują się na niebieskim tle. Umiejscowione one są naprzemianlegle, jedna nad drugą. Natomiast flaga Krasnegostawu jest prostokątną, żółtą tkaniną z umieszczonym na środku herbem miasta. Miejscowość posiada swój hejnał.
  Izbica (jidysz: איזשביצא Izbitz, Izbitze, łac.: Isbica) – osada i wieś w powiecie krasnostawskim, województwie lubelskim.
  Minina – rzeka we wschodniej Polsce, lewy dopływ Wieprza o długości 44,1 km i powierzchni dorzecza 421 km². Płynie przez Wysoczyznę Lubartowską, w województwie lubelskim.
  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.
  Zielone – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Krasnobród. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1574 r.
  Werbka (Wierzbka) – strumień w województwie lubelskim, lewy dopływ rzeki Wieprz. Na całej długości płynie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 837. Werbka wypływa na terenie wsi Gany w gminie Żółkiewka i płynie na wschód. Niedługo potem we wsi Równianki tworzy niewielkie zakole zmieniając przy tym bieg z wschodniego na południowo-wschodni i płynie tak do ujścia. Po drodze przepływa przez Kaszuby, Wierzbicę, Mościska, Płonkę-Kolonię, Płonkę, Kolonię Emską, Staw Noakowski, a po minięciu wsi Staw Ujazdowski wpływa do Wieprza.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.