• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wieloboje

  Przeczytaj także...
  Pięciobój nowoczesny – dyscyplina sportowa, od igrzysk w Sztokholmie (1912) znajdująca się w programie olimpijskim.Siedmiobój – (heptatlon) dyscyplina lekkoatletyczna, składająca się z 7 konkurencji. Na otwartym stadionie rozgrywana wyłącznie przez kobiety (mężczyźni rozgrywają tam dziesięciobój) a w hali przez mężczyzn (kobiety w hali startują w pięcioboju).
  Pięciobój lekkoatletyczny (pentathlon) – dyscyplina sportowa składająca się z pięciu konkurencji, rozgrywana zarówno przez mężczyzn jak i przez kobiety. Do 1980 włącznie pięciobój był podstawową wielobojową konkurencją lekkoatletyczną wśród kobiet, rozgrywaną podczas igrzysk olimpijskich. W 1981 zastąpiony został siedmiobojem.

  Wieloboje lekkoatletyczne składają się z kilku konkurencji lekkoatletycznych. Najlepsze wyniki uzyskane przez zawodników w poszczególnych konkurencjach przeliczane są na punkty według tabel wielobojowych i suma punktów decyduje o zajętym miejscu. Współcześnie wieloboje rozgrywane są: w konkurencjach dla kobiet (siedmiobój, w hali pięciobój) i dla mężczyzn (dziesięciobój, w hali siedmiobój).

  IAAF Combined Events Challenge - cykl rozgrywanych pod egidą IAAF od 1998 r. zawodów w wielobojach lekkoatletycznych: siedmioboju kobiet i dziesięcioboju mężczyzn. Klasyfikację cyklu stanowi suma trzech najlepszych wyników uzyskanych przez jednego zawodnika w ciągu roku. W 1998 r. klasyfikację IAAF Combined Events Challenge wygrała Urszula Włodarczyk.Triathlon, triatlon (gr. trójbój) – wszechstronna dyscyplina sportowa będąca kombinacją pływania, kolarstwa i biegania. Zawodnik kolejno płynie, jedzie na rowerze i biegnie, a czas końcowy obejmuje również zmianę stroju sportowego.

  Siedmiobój oraz dziesięciobój rozgrywany jest w ciągu dwóch dni, zaś wszystkie konkurencje w pięcioboju odbywają się jednego dnia.

  Dziesięciobój – konkurencja lekkoatletyczna na otwartym stadionie, rozgrywana tylko przez mężczyzn, w skład której wchodzi 10 konkurencji. W hali mężczyźni rozgrywają siedmiobój.Tabele wielobojowe - tabele, na podstawie których przyznaje się punkty za osiągniety wynik w poszczególnych konkurencjach wieloboju.

  Zobacz też[]

   Zobacz też kategorię: Wieloboiści.
 • IAAF Combined Events Challenge
 • triathlon
 • pięciobój nowoczesny • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.