• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wielkopolski Związek Piłki Nożnej  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Powiat ostrowski – powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Ostrów Wielkopolski.

  Wielkopolski Związek Piłki Nożnej (WZPN) – aktualnie organ terenowy Polskiego Związku Piłki Nożnej. Został założony w 1913 jako Związek Polskich Towarzystw Sportowych na Rzeszę Niemiecką. W roku 1920 zmienił nazwę na Poznański Związek Okręgowy Piłki Nożnej, aby była ona zgodna ze statutem PZPN. Od 2000 roku obowiązuje nazwa Wielkopolski Związek Piłki Nożnej. Jeden z 16 Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej w Polsce, zarządzający rozgrywkami piłkarskimi w woj. wielkopolskim.

  Wykaz mistrzów rozgrywek regionalnych na szczeblu Wielkopolskiego (wcześniej Poznańskiego) Związku Piłki Nożnej - lista klubów, które zostawały mistrzami najwyższych klas rozgrywkowych prowadzonych na szczeblu danego okręguKS Amica Wronki – klub piłkarski z siedzibą we Wronkach, utworzony 21 czerwca 1992 roku z połączenia Błękitnych Wronki z Czarnymi/Wromet Wróblewo. W 2006 klub połączył się z WKP Lech Poznań zmienił nazwę na KKS Lech Poznań i na licencji Amiki wystartował w nowym sezonie ekstraklasy, zaś klub pod nazwą Amica wystartował w sezonie 2006/2007 w III lidze, a po jego zakończeniu definitywnie zlikwidowano drużynę seniorską. Aktualnie klub zajmuje się wyłącznie szkoleniem młodzieży.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Rozgrywki
 • 3 Prezesi
 • 4 Sukcesy
 • 5 Okręgi
 • 6 Lista klubów z Poznania
 • 7 Zobacz też
 • 8 Bibliografia
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

 • WZPN powstał 20 stycznia 1913 roku jako Związek Polskich Towarzystw Sportowych na Rzeszę Niemiecką. Pierwszym prezesem wybrany został Czesław Palluth, a założycielami były trzy kluby: Warta, Posnania i Ostrovia Ostrów Wielkopolski.
 • 14 marca 1920 ZPTS zmienił nazwę na Poznański Związek Okręgowy Piłki Nożnej, a jego prezesem był wówczas Franciszek Rotnicki. Zmiana nazwy wynikała z konieczności dostosowania się do wymogów PZPN. Podawana dotychczas data założenia związku (rok 1921), jest błędna. Zygmunt Górecki, uważany dotąd za pierwszego prezesa, został nim w roku 1921.
 • W sierpniu 1921 Poznański ZOPN zrzeszał 25 klubów, w tym 8 z Poznania: AZS, Pogoń, Posnania, TS Przyjaciele Sportu, Unia, Warta, Wisła i Zorza. Pozostałe kluby to: Polonia Bydgoszcz, KS Chodzież, Stella Gniezno, WKS Grudziądz, Victoria Jarocin, Prosna Kalisz, TG Kartuzy, Polonia i Pogoń Leszno, Ostrovia Ostrów Wielkopolski, Prosna Pleszew, Polonia Środa Wielkopolska, Polonia Kępno, Czarni i Sokół Toruń, KS Tuchola oraz Unitas Wolsztyn.
 • 20 marca 1923, na mocy uchwały Walnego Zgromadzenia PZPN, z powodu utworzenia Toruńskiego ZOPN – przekazano w jurysdykcję nowo utworzonemu związkowi kluby zrzeszone dotąd w Poznańskim ZOPN, których siedziba mieściła się w okręgu toruńskim. Były to: Polonia Bydgoszcz, Wojskowy KS Grudziądz, Powiwoj Grudziądz, KS Kartuzy, Torunia Toruń, Czarni Toruń, TKS Toruń, Sokół Toruń oraz Goplania Inowrocław. Ponadto Prosna Kalisz przeszła do Łódzkiego ZOPN.
 • 11 maja 1923 – związek, na łamach swego organu – tygodnika „Sportowiec” ogłosił uroczyste obchody jubileuszu dziesięciolecia powstania Poznańskiego ZOPN i z tej okazji zorganizował mecz Poznań – Warszawa.
 • 17 stycznia 1937 – wskutek uregulowań statutowych, zgodnie z ogólnokrajowymi zasadami tworzenia nazw związków, Poznański ZOPN przekształcił się w Poznański OZPN.
 • 23 lipca 1939 na skutek reformy administracyjnej kraju przyjęto kluby podokręgu kaliskiego, przyłączonego uchwałą Walnego Zgromadzenia PZPN do okręgu poznańskiego. Przyjęto: do ligi okręgowej Bielarnię Kalisz, do klasy A TUR Kalisz i SPAW Kalisz, a do klasy B Makabi Kalisz i Gwiazdę Kalisz.
 • 6 marca 1945 – odbyło się pierwsze powojenne zebranie działaczy Poznańskiego OZPN, reaktywujące jego działalność po przerwie spowodowanej wybuchem II wojny światowej.
 • 18 lutego 1951 – utworzono komisję likwidacyjną związku, który stracił osobowość prawną, równolegle powołano Sekcję Piłki Nożnej Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej.
 • 13 stycznia 1957 – reaktywowano Poznański Okręgowy Związek Piłki Nożnej.
 • 1 stycznia 1974 – po kolejnej reorganizacji polskiego sportu POZPN przyjął nazwę Sekcja Piłki Nożnej Wojewódzkiej Federacji Sportu w Poznaniu.
 • W roku 1976, po reformie administracyjnej, rozpadł się na pięć związków wojewódzkich: Kaliski, Koniński, Leszczyński, Pilski i Poznański.
 • 3 czerwca 2000 – w efekcie nowego podziału administracyjnego kraju powołano Wielkopolski Związek Piłki Nożnej, w jego skład weszły dotychczasowe OZPN w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile.
 • Károly Fogl II, wcześniej Fogoly, (ur. 19 stycznia 1895 w Újpeszcie, zm. 12 stycznia 1969 w Budapeszcie) – węgierski piłkarz występujący na pozycji obrońcy, 51-krotny reprezentant Węgier, trener piłkarski.Towarzystwo Piłkarskie Ostrovia Ostrów Wielkopolski – polski klub piłkarski z Ostrowa Wielkopolskiego, jest jednym z najstarszych klubów w Polsce. TP Ostrovia została założona jako jeden z pierwszych polskich klubów piłkarskich w Wielkopolsce (zob. Warta Poznań, KS Posnania).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat ostrzeszowski – powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Ostrzeszów.
  Mistrzowie Wielkopolski w piłce nożnej – zwycięzcy rozgrywek piłkarskich między wielkopolskimi klubami na najwyższym szczeblu w latach 1910 – 1947.
  Okręgowe rozgrywki w piłce nożnej w okresie międzywojennym – to odpowiednik drugiej w hierarchii klasy męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce.
  KP Polonia Bydgoszcz – polski klub piłkarski z siedzibą w Bydgoszczy. Jest spadkobiercą tradycji i kontynuatorem działalności sportowej wielosekcyjnego BKS Polonia Bydgoszcz założonego w 1920 roku. W czasach powojennych piłkarze Polonii Bydgoszcz grali w Ekstraklasie, a ich największym sukcesem jest 5. lokata w 1960 i mistrzostwo Polski juniorów U-19 w 1980 roku. Polonia Bydgoszcz zajmuje 48. miejsce w tabeli wszech czasów ekstraklasy. Po upadku klubu w 2003 roku jego miejsce zajęła drużyna KP Polonia Bydgoszcz oraz ŻKS Polonia Bydgoszcz SA. Reaktywowany klub piłkarski grał w sezonie 2005/2006 w klasie A. Po wygranym barażu z drużyną Unisłavia Unisław awansował do klasy okręgowej i w tej klasie rozgrywkowej występował do sezonu 2011/12. Od sezonu 2012/2013 gra w IV lidze.
  KS HCP Poznań – założony w 1927 roku, polski klub sportowy (wielosekcyjny) z siedzibą w Poznaniu. Po wojnie reaktywowany 15 kwietnia 1945. W 1949 r. klub przystępuje do Centralnego Zarządu Związku Metalowców H. Cegielski Poznań. W 1950 r. zmienia nazwę na Związkowy KS Stal, a pod koniec roku następuje fuzja z Pocztowym KS Warta Poznań.
  Powiat średzki – powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Środa Wielkopolska.
  Powiat wągrowiecki - powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wągrowiec.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.