• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wielkopolski Bank Kredytowy

  Przeczytaj także...
  Bank komercyjny – wyspecjalizowana instytucja finansowa trudniąca się obsługą i organizowaniem ruchu pieniądza między jednostkami gospodarującymi i ludnością. Podstawowe zadania to gromadzenie środków pieniężnych, udzielenie kredytów i pożyczek oraz dokonywanie rozliczeń pieniężnych w obrocie krajowym i zagranicznym. Świadczy usługi klientowi masowemu. Usługi świadczone przez banki komercyjne są na gruncie prawa bankowego określane mianem czynności bankowych.Narodowy Bank Polski (NBP) – polski bank centralny z siedzibą w Warszawie. Podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Wielkopolski Bank Kredytowy – były bank komercyjny z siedzibą w Poznaniu.

  Historia[ | edytuj kod]

  1 lutego 1989 r., na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1988 r. w sprawie utworzenia Wielkopolskiego Banku Kredytowego w Poznaniu, na bazie 41 placówek NBP położonych w środkowo-zachodniej części Polski, został utworzony Wielkopolski Bank Kredytowy w Poznaniu.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Allied Irish Banks, p.l.c. (AIB) (irl. Bainc-Aontas Éireann) to bank komercyjny z siedzibą w Irlandii. Założony w 1966 roku z fuzji trzech banków: Provincial Bank of Ireland, Royal Bank of Ireland, oraz Munster & Leinster Bank, jego centrala mieści się w Dublinie. AIB należy do "Wielkiej Czwórki" największych banków irlandzkich. Jego główny konkurent to Bank of Ireland.

  Na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 maja 1991 r. w sprawie wyrażenia zgody na przekształcenie niektórych banków państwowych w spółki akcyjne bank został przekształcony w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, której jedynym udziałowcem został Skarb Państwa.

  W 1993 roku bank jako pierwszy z dziewięciu banków komercyjnych powstałych w 1989 roku został sprywatyzowany. EBOiR zakupił 1 826 000 akcji, obejmując 28,5% kapitału akcyjnego WBK.

  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Skarb Państwa – podmiot cywilnoprawnych (w tym majątkowych) praw państwa, z reguły osoba prawna reprezentująca państwo jako właściciela majątku, z wyłączeniem części pozostających we władaniu innych państwowych osób prawnych (m.in. funduszów celowych, przedsiębiorstw i banków państwowych, jednostek samorządu terytorialnego, samorządowych osób prawnych). Jako osoba prawna w obrocie prawnym jest równoprawna z innymi osobami prawnymi i fizycznymi (w przeciwieństwie do uprawnień władczych państwa).

  W 1995 roku irlandzka grupa Allied Irish Banks nabyła od Skarbu Państwa 16,3% akcji Wielkopolskiego Banku Kredytowego SA. W następnych latach nabywała kolejne udziały w spółce, a w 1999 roku nabyła większościowy pakiet akcji (80%) Banku Zachodniego S.A. 13 czerwca 2001 roku. W 2001 roku główny udziałowiec banku doprowadził do fuzji WBK i Banku Zachodniego, tworząc Bank Zachodni WBK, od 2018 działający pod nazwą Santander Bank Polska.

  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1988 r. w sprawie utworzenia Wielkopolskiego Banku Kredytowego w Poznaniu. (Dz.U. z 1988 r. nr 21, poz. 145).
  2. Proces prywatyzacji banków w Polsce – sukcesy i porażki, s. 24.
  3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 maja 1991 r. w sprawie wyrażenia zgody na przekształcenie niektórych banków państwowych w spółki akcyjne. (Dz.U. z 1991 r. nr 45, poz. 196).
  4. Proces prywatyzacji banków w Polsce – sukcesy i porażki, s. 24.
  5. Proces prywatyzacji banków w Polsce – sukcesy i porażki, s. 24–25.
  6. Proces prywatyzacji banków w Polsce – sukcesy i porażki, s. 26.
  7. O nas - Santander Bank Polska - Bank jaki chcesz | Santander Bank Polska (dawniej BZWBK), santander.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
  8. Damian Słomski: Oficjalnie nie ma już BZ WBK. Bank zarejestrowany jako Santander. money.pl, 2018-09-07. [dostęp 2018-09-07].
  Santander Bank Polska SA (w latach 2001–2018 Bank Zachodni WBK SA) – bank uniwersalny z siedzibą w Warszawie. Jest 3. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów oraz 3. pod względem liczby placówek. Prezesem zarządu banku od listopada 2016 jest Michał Gajewski. Od 2011 należy do hiszpańskiej grupy Santander.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.657 sek.