• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wielkie Los Angeles

  Przeczytaj także...
  Megamiasto – miejska jednostka osadnicza charakteryzująca się bardzo dużą powierzchnią i liczbą mieszkańców. Megamiasta tworzą się w wyniku "eksplozji miast". Jest to proces napływu ludności (głównie ze wsi lub małych miasteczek) do większego miasta (często stolicy) w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia. W tym wypadku przedmieścia nie rozwijają się zbyt intensywnie (miasto ma dość zwarty układ przestrzenny). Na ogromną skalę tworzą się za to slumsy.Downtown Los Angeles to główna dzielnica biznesowa położona w środkowej części Los Angeles, w stanie Kalifornia, leżąca w geograficznym środku obszaru metropolitalnego Los Angeles. W tej okolicy mieści się wiele instytucji artystycznych i sportowych, różnorodnych wieżowców, siedzib międzynarodowych korporacji, galerii sztuki i unikatowych sklepów. Downtown Los Angeles stanowi centrum sieci miejskich autostrad i systemu metra w Los Angeles. Za Downtown Los Angeles uważany jest zwykle obszar ograniczony od wschodu rzeką Los Angeles i dzielnicą Lincoln Heights, od północy przez Hollywood (Route 101) Freeway i Santa Monica (I-10) Freeway oraz Harbor (SR-110) Freeway na zachodzie, niektóre źródła w tym Los Angeles Downtown News i Los Angeles Times, podają informacje według których obszar Downtown Los Angeles ma być rozszerzony o University Park i Exposition Park i obejmować University of Southern California (USC) i dzielnice Central City West.
  Hrabstwo Los Angeles (ang. Los Angeles County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Jest najbardziej zaludnionym hrabstwem w tym kraju. Według danych United States Census Bureau z roku 2009 populacja wynosiła 9 848 011 mieszkańców, podczas gdy cały stan Kalifornia miał 36 961 664 ludności. Hrabstwo powstało w 1850, a jego siedzibą administracyjną jest miasto Los Angeles.
  Mapa terytorium Wielkiego Los Angeles

  Wielkie Los Angeles (ang. Greater Los Angeles Area) – megamiasto, zurbanizowany region typu Combined Statistical Area (grupa interakcji obszarów metropolitalnych) rozciągnięty na ponad pięć hrabstw w regionie Południowej Kalifornii, to znaczy hrabstwa Los Angeles, Orange, San Bernardino, Hrabstwo Riverside i Ventura. W całym dwudziestym wieku, był to jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Stanach Zjednoczonych. W 2010 roku zamieszkiwany był przez 17 910 139 osób, natomiast w 2017 roku już przez 18 788 800 osób. Wielkie Los Angeles jest drugim co do wielkości obszarem metropolitalnym w kraju po obszarze metropolitalnym Nowego Jorku, jak też jedną z największych aglomeracji miejskich na świecie.

  United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).Hollywood Bowl - amfiteatr znajdujący się w Stanach Zjednocznych w Los Angeles w stanie Kalifornia. Używany przede wszystkim jako scena koncertowa. Widownia mieści 17 376 widzów. Najbardziej charakterystycznym elementem budowli jest muszla koncertowa, za którą jest widoczny napis "Hollywood" umieszczony w górach Santa Monica.

  Aglomeracja w zurbanizowanej części Wielkiego Los Angeles otacza rdzeń terenów miejskich hrabstwa Los Angeles. Termin regionalny odnosi się do bardziej lub mniej zurbanizowanego obszaru rozciągającego się od hrabstwa Ventura do południowej granicy hrabstwa Orange i od Oceanu Spokojnego do Doliny Coachella w Inland Empire, składających się na Los Angeles-Long Beach-Riverside. Jednak definicja ta obejmuje, słabo zaludnione i pustynne połacie hrabstw Los Angeles, San Bernardino i Riverside, które nie są częścią zurbanizowanego regionu. Określenie Wielkie Los Angeles nie obejmuje hrabstwa San Diego i Imperial, którego zurbanizowane tereny nie stanowią jednej całości ze zurbanizowanymi okolicami Los Angeles.

  Hrabstwo Ventura (ang. Ventura County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 2208,20 mil² (5719,21 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 802 983 mieszkańców.Long Beach – miasto znajdujące się w południowej części hrabstwa Los Angeles, na wybrzeżu Pacyfiku, około 30 km na południe od centrum Los Angeles, z którym sąsiaduje od północy. W 2006 roku Long Beach liczyło 466 718 mieszkańców. Na ulicach miasta kiedyś odbywał się wyścig Formuły 1 o Grand Prix zachodnich Stanów Zjednoczonych. Dziś na torze Grand Prix of Long Beach odbywają się co roku inne amerykańskie serie wyścigowe, na przykład American Le Mans Series. Znajduje się tu port Long Beach.

  Według US Census Bureau, obszar metropolitalny Los Angeles ma łączną powierzchnię 4850 mil kwadratowych (12,561 km²), a łączny obszar statystyczny szerzej obejmuje 33,954 mil kwadratowych (87,490 km²), co czyni go największym regionem metropolitalnym w Stanach Zjednoczonych według powierzchni gruntów. Jednak połowa powierzchni Wielkiego Los Angeles jest słabo zaludniona, dotyczy to zwłaszcza terenów hrabstw San Bernardino i Riverside. Wielkie Los Angeles ma największy na świecie przemysł rozrywkowy a także jest światowym centrum biznesu, handlu międzynarodowego, edukacji, mediów, mody, turystyki, nauki i techniki oraz sportu.

  Obszar metropolitalny Los Angeles, znany także jako Metropolia Los Angeles albo Southland, jest trzynastym co do wielkości obszarem metropolitalnym na świecie i drugą co do wielkości metropolią w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się w południowej części amerykańskiego stanu Kalifornia.Hrabstwo Imperial (ang. Imperial County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 4481,73 mil² (11 607,63 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 166 874 mieszkańców.
  Los Angeles Basin widok w kierunku południowym z Mulholland Drive. Od lewej do prawej: Góry Santa Ana/Saddleback (na horyzoncie), Śródmieście Los Angeles, Hollywood Bowl, Mid-Wilshire, Long Beach – Palos Verdes (w tle), Catalina Island (na horyzoncie), South Bay i Ocean Spokojny.
  Los Angeles Basin widok w kierunku południowym z Mulholland Drive. Od lewej do prawej: Góry Santa Ana/Saddleback (na horyzoncie), Śródmieście Los Angeles, Hollywood Bowl, Mid-Wilshire, Long Beach – Palos Verdes (w tle), Catalina Island (na horyzoncie), South Bay i Ocean Spokojny.

  Galeria zdjęć[ | edytuj kod]

 • Los Angeles

  Hrabstwo San Bernardino (ang. San Bernardino County) – jedno z hrabstw w Kalifornii. Ma obecnie ponad 2 mln mieszkańców. Jest największym hrabstwem w Stanach Zjednoczonych według powierzchni.Hrabstwo San Diego (ang. San Diego County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 4525,52 mil² (11 721,04 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 3 053 793 mieszkańców.
 • Long Beach

 • Riverside

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Obszar metropolitalny Los Angeles
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Hrabstwo Riverside (ang. Riverside County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 7303,13 mil² (18 915,02 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 2 125 44 mieszkańców.Santa Catalina Island, często nazywana Catalina Island lub Catalina, jest skalistą wyspą w archipelagu Channel Islands u wybrzeży Stanów Zjednoczonych w stanie Kalifornia.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hrabstwo Orange (ang. Orange County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 947,98 mil² (2455,26 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 3 026 786 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.