• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wielki sen

  Przeczytaj także...
  National Film Registry – lista filmów budujących dziedzictwo kulturalne USA, wybranych przez National Film Preservation Board do przechowywania w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych. National Film Preservation Board powstał w 1988 roku, na mocy ustawy National Film Preservation Act, którą zatwierdzano następnymi ustawami z 1992, 1996, 2005 i 2008 roku. W myśl ustawy z 1996 roku utworzono także organizację typu non-profit National Film Preservation Foundation, która jest stowarzyszona z National Film Preservation Board, ale uzyskuje fundusze z prywatnego sektora.Robert Wesley "Bob" Steele (ur. 29 marca 1894 w Cassburn; zm. 27 stycznia 1962 w Ocala) – kanadyjski baseballista, który występował na pozycji miotacza przez cztery sezony w Major League Baseball.
  Dorothy Eloise Maloney (ur. 30 stycznia 1925 w Chicago) − amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, laureatka Oscara za rolę drugoplanową w filmie Pisane na wietrze.

  Wielki sen (The Big Sleep) – filmowa ekranizacja z 1946 jednej z najgłośniejszych powieści Raymonda Chandlera. Film uważany jest za klasyk kina detektywistycznego, noir. Został dodany do National Film Registry, znajduje się także na liście arcydzieł magazynu Empire.

  Szantaż – przestępstwo przeciwko wolności, polegające na próbie zmuszenia osoby do określonego działania lub zaniechania pod groźbą bezprawną zastosowania przemocy lub ujawnienia pewnych, częściowo lub w pełni prawdziwych informacji, których ujawnienie byłoby w opinii szantażującego dużą dolegliwością dla ofiary.Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .

  Obsada[]

 • Humphrey Bogart – Philip Marlowe
 • Martha Vickers – Carmen Sternwood
 • Lauren Bacall – Vivian Sternwood Rutledge
 • Dorothy Malone – Seller
 • Peggy Knudsen – Mona Mars
 • Regis Toomey – Bernie Ohls
 • Charles Waldron – General Sternwood
 • Charles D. Brown – Norris
 • Bob Steele – Canino
 • Elisha Cook Jr – Harry Jones
 • Max Barwyn – Max
 • John Ridgely – Eddie Mars
 • Louis Jean Heydt – Joe Brody
 • Tom Fadden – Sidney
 • Fabuła[]

  Prywatny detektyw Philip Marlowe zostaje wynajęty przez generała Sternwooda, aby rozwikłać sprawę szantażowania jego córki Carmen, która popadła w długi u księgarza Arthura Geigera. Według Vivian, starszej córki generała, prawdziwą przyczyną wynajęcia detektywa jest zaginięcie Seana Regana, który przepadł w tajemniczych okolicznościach miesiąc wcześniej. W toku śledztwa Marlowe odwiedza dom A. Geigera, gdzie znajduje ciało właściciela, odurzoną Carmen oraz ukrytą kamerę pozbawioną filmu. Detektyw odwozi kobietę do jej domu, a następnie wraca na miejsce zbrodni, gdzie nie ma już jednak ciała zabitego. Wkrótce Marlowe dowiaduje się o śmierci szofera rodziny Sternwoodów. Następnego dnia do biura detektywa przybywa Vivian, wraz ze skandalizującymi zdjęciami Carmen, informuje Marlowe`a o żądaniach szantażysty. Główny bohater filmu udaje się do domu Geigera, gdzie zastaje młodszą córkę generała, która twierdzi, że morderstwa księgarza dokonał Joe Brody. Marlowe decyduje się śledzić Vivan do domu Brody`ego. Ten przyznaje się do szantażowania generała i jego starszej córki, ale wkrótce zostaje zastrzelony przez byłego szofera Geigera. Następnie Marlowe odwiedza kasyno Eddiego Marsa, ponieważ podejrzewa, że to żona Marsa uciekła z Seanem Reganem. W kasynie Vivian wygrywa dużą sumę pieniędzy i dzięki interwencji Marlowe`a nie pada ofiarą jednego z ludzi Marsa, który chciał ją okraść. Detektyw podejrzewa, że Vivian łączy coś z Marsem. Kobieta jednak niczego nie chce wyjaśnić. W swoim biurze Marlowe zastaje Carmen, która bez powodzenia próbuje uwieść detektywa. Rankiem Marlowe dowiaduje się od Vivian, że Regan został odnaleziony w Meksyku.Tymczasem Harry Jones składa detektywowi propozycję sprzedaży informacji o miejscu pobytu żony Marsa. Jones jednak zostaje otruty przez Canino, zabójcę wynajętego przez E. Marsa. Marlowe kontaktuje się z Agnes, związaną wcześniej z Jonesem, która za 200 $ wyjawia, iż żona E. Marsa przebywa w mieście Realito. Na miejscu Marlowe zostaje zaatakowany przez Canino. Po odzyskaniu przytomności Marlowe wyjawia prawdę Monie, żonie S. Regana, o E. Marsie. Vivian uwalnia detektywa, który zabija Canino. Oboje wracają do domu Geigera i przygotowują zasadzkę na E. Marsa, który ostatecznie zostaje omyłkowo zastrzelony przez swoich ludzi. Marlowe powiadamia policję o tym, że E. Mars zabił S. Regana, oczyszcza z podejrzeń siostry Sternwood.

  Raymond Thornton Chandler (ur. 23 lipca 1888 w Chicago, zm. 26 marca 1959 w La Jolla) – amerykański autor powieści i opowiadań kryminalnych, z gatunku crime fiction. Wiele jego utworów zaadaptowano na potrzeby filmu. Pracował też jako scenarzysta.Lauren Bacall, właśc. Betty Joan Perske (ur. 16 września 1924 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka. Rodzice byli żydowskimi emigrantami, pochodzącymi m.in. z Polski. Jej nazwisko sceniczne, to nieco zmieniona wersja panieńskiego nazwiska matki – Bacal.

  Przypisy

  1. Empire (film magazine), „Wikipedia, the free encyclopedia” [dostęp 2016-04-23] (ang.).

  Linki zewnętrzne[]

 • Plakat z filmu
 • Wielki sen w bazie stopklatka.pl • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Regis Toomey (ur. 13 sierpnia 1898 w Pittsburgh, zm. 12 października 1991 w Woodland Hills) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.
  Humphrey Bogart, właśc. Humphrey DeForest Bogart (ur. 25 grudnia 1899 w Nowym Jorku, zm. 14 stycznia 1957 w Los Angeles) – aktor amerykański. American Film Institute umieścił go na pierwszym miejscu na liście "Największych aktorów wszech czasów".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.