• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wielki pożar Chicago  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Metan (znany także jako gaz błotny i gaz kopalniany), CH4 – organiczny związek chemiczny, najprostszy węglowodór nasycony (alkan). W temperaturze pokojowej jest bezwonnym i bezbarwnym gazem. Jest stosowany jako gaz opałowy i surowiec do syntezy wielu innych związków organicznych.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Przypisy
  1. Pierce, s.4
  2. Legenda O'Leary, Chicago History Museum
  3. "The Fire Fiend" [w:] Chicago Daily Tribune, s.3, 11-10-1871
  4. Morris, ss.335–38
  5. Tweet, s.15
  6. Pomniki Chicago
  7. The Great Chicago Fire by Robert Cromie, published by Rutledge Hill Press ISBN 1-55853-264-1
  8. The Complete Illustrated Guide to Gambling
  9. Robert Wood: Did Biela's Comet Cause the Chicago and Midwest Fires?, American Institute of Aeronautics and Astronautics url=http://pdf.aiaa.org/preview/CDReadyMPDC04_865/PV2004_1419.pdf

  Bibliografia[]

 • Richard F. Bales: The Great Chicago Fire and the Myth of Mrs. O'Leary's Cow, McFarland, Jefferson 2002, ISBN 0-7864-1424-3.
 • Chicago and the Great Conflagration - Elias Colbert i Everett Chamberlin, 1871.
 • Who Caused the Great Chicago Fire? A Possible Deathbed Confession
 • "History of the Great Fires in Chicago and the West" - Rev. Edgar J. Goodspeed, D.D.
 • Roy Morris Jr: Sheridan: The Life and Wars of General Phil Sheridan, Crown Publishing 1992, ISBN 0-517-58070-5.
 • The Public Broadcasting System (PBS) Website.
 • Bessie Louise Pierce: A History of Chicago: Volume III: The Rise of a Modern City, 1871-1893, University of Chicago Press 2007 , Chicago, ISBN 978-0-226-66842-0.
 • Roland Tweet: Miss Gale's Books: The Beginnings of the Rock Island Public Library, Rock Island Public Library, 1997.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Przyczyna pożaru
 • Wielki pożar w Chicago
 • M. Żukow-Karczewski, Ogień spadł z nieba? Tajemnica wielkiego pożaru w Chicago w roku 1871
 • Meteor – świecący ślad, jaki zostawia po sobie meteoroid lecący w atmosferze ziemskiej. Jasny ślad powstaje w wyniku świecenia par ulatniających się z powierzchni meteoroidu oraz z nagrzanych i zjonizowanych gazów atmosfery wzdłuż trasy jego przelotu. Niektóre meteoroidy pozostawiają za sobą ślad złożony z „dymu”, który powstaje z jego cząstek oderwanych od jego powierzchni w procesie ablacji. Meteory są potocznie nazywane „spadającymi gwiazdami”.Manistee - miasto w USA, w stanie Michigan. Miasto zamieszkuje 6 597 mieszkańców (2006). 15 lipca 1940 zmarł tam Robert Pershing Wadlow, olbrzym.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Huron (ang. Lake Huron, fr. Lac Huron) – jezioro słodkowodne, drugie co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej i czwarte pod względem wielkości na świecie. Składa się z czterech części: jezioro główne, zatoka Saginaw, zatoka Georgian i Przesmyk Północny (North Channel). Środkiem jeziora głównego biegnie granica między Kanadą i USA. Jezioro główne od zatok w części kanadyjskiej oddziela duża wyspa Manitoulin.
  Stan wyjątkowy – jeden z stanów nadzwyczajnych państwa, którego wprowadzenie powoduje w szczególności ograniczenie określonych praw i swobód obywatelskich. W Polsce instytucja stanu wyjątkowego była w regulacjach konstytucyjnych w latach 1952-1983 wchłonięta przez instytucję stanu wojennego.
  Philip Henry Sheridan (ur. 6 marca 1831 – zm. 5 sierpnia 1888) - amerykański generał, uważany za jednego z najlepszych dowodzących wojskami Unii w wojnie secesyjnej.
  Wystawy światowe – nazwa zwyczajowo nadawana cyklicznym ekspozycjom prezentującym dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata. Ciałem zajmującym się organizacją wystaw jest Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych (Bureau International des Expositions), powstałe w 1928 w wyniku umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez większość państw Ligi Narodów.
  Kozioł ofiarny to jeden z kluczowych mechanizmów antropologicznych występujący prawdopodobnie we wszystkich kulturach.
  Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.
  Generał – wysoki stopień wojskowy, a także grupa stopni generalskich. Nazwa pochodzi z łacińskiego generalis (główny, nadrzędny) i oznaczała początkowo głównego dowódcę wojska lub konkretnego rodzaju broni. W tym znaczeniu, stopień generała, jako naczelnego dowódcy całych sił zbrojnych państwa, zachował się obecnie jedynie w Szwajcarii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.