Wielki Karw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wielki Karwwyspa odrzańska w Dolinie Dolnej Odry w granicach administracyjnych miasta Police. Powierzchnia wyspy jest równa ok. 0,75 km². W rejonie północnego krańca wyspy Domiąża przechodzi w Roztokę Odrzańską.

Police (do 1945 niem. Pölitz) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, siedziba powiatu polickiego i gminy miejsko-wiejskiej Police, miasto satelickie Szczecina, położone nad Łarpią i Odrą-Domiążą na Równinie Wkrzańskiej. Port morski na lewym brzegu ujściowego odcinka Odry. Police otacza Puszcza Wkrzańska.Roztoka Odrzańska (do 1945 niem. Papenwasser, po 1945 pol. Zatoka Stobnicka) – zatoka Zalewu Szczecińskiego, ma ok. 30 km² powierzchni. Wody Roztoki są płytkie, średnia głębokość wynosi ok. 1,3 m, długość rozlewiska 10 km, a szerokość ok. 6 km. Stanowi estuarium rzeki Odry.

W rejonie wyspy znajduje się port morsko-rzeczny Police.

Obszar wyspy jest objęty granicami obszaru Ujście Odry i Zalew Szczeciński sieci Natura 2000.

Nazwę Wielki Karw wprowadzono urzędowo rozporządzeniem w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę wyspy – Groß Korfwerder.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Mały Karw
 • Długi Ostrów
 • lista polskich wysp
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 11 lutego 1949 r. o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości (M.P. z 1949 r. nr 17, poz. 225, s. 4)
  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.Port morski Police – port morski i rzeczny na Odrze w Policach przy torze wodnym Szczecin-Świnoujście. Port w Policach jest 4. portem w Polsce pod względem wielkości przeładunku. Został zbudowany pierwotnie w celu realizacji potrzeb transportowych miejscowych Zakładów Chemicznych Police, jednakże obsługuje również inne podmioty. Największy udział w strukturze przeładunkowej mają takie towary masowe jak: fosforyty oraz nawozy mineralne.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Domiąża (do 1945 niem. Damanscher Strom) – koryto rzeki Odry o długości 7 km na odcinku w Policach przed ujściem do Zalewu Szczecińskiego w Dolinie Dolnej Odry. Domiąża rozpoczyna się w rejonie południowego krańca wyspy Mnisi Ostrów (Wyspy Mnichów) przy południowej granicy miasta Police, która jest jednocześnie północną granicą Szczecina. Rzeka płynie przez Police i w północnej części miasta w rejonie północnego krańca wyspy Wielki Karw uchodzi do Roztoki Odrzańskiej będącej zatoką Zalewu Szczecińskiego.
  Długi Ostrów – wyspa między Odrą a Kanałem Polickim w Dolinie Dolnej Odry w granicach administracyjnych miasta Police.
  Dolina Dolnej Odry (313.24, niem. Unteres Odertal) – mezoregion Pobrzeża Szczecińskiego. Ciągnie się od okolic Cedyni aż po Zalew Szczeciński na długości ok. 95 km, zajmując dolinę rzeki Odry o szerokości 2-12 km..

  Reklama