• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wielki Gatsby - film 2013

  Przeczytaj także...
  Melodramat (gr.) – gatunek literacki lub filmowy o sensacyjnej fabule, zwykle miłosnej, nasyconej patetyczno-sentymentalnymi efektami i kończącej się z reguły pomyślnie dla bohaterów szlachetnych, a źle dla tzw. "czarnych charakterów". Początki melodramatu sięgają XVIII wieku, kiedy był to utwór dramatyczny opatrzony muzyką. Schemat miłości w melodramacie: miłość + przeszkoda nie do pokonania = cierpienie. Melodramat zatem to film o miłości trudnej lub niemożliwej do zrealizowania.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Amitabh Bachchan (właściwie Amitabh Harivansh Bachchan; hindi: अमिताभ बच्चन, gudżarati: અમિતાભ બચ્ચન, ur. 11 października 1942 w Allahabadzie) – indyjski aktor i producent filmowy, ambasador dobrej woli UNICEF.

  Wielki Gatsby (ang. The Great Gatsby) – australijsko-amerykański melodramat z 2013 roku w reżyserii Baza Luhrmanna. Wyprodukowany przez Warner Bros. Film powstał na podstawie powieści Francisa Scotta Fitzgeralda z 1925 roku pod tym samym tytułem. Światowa premiera filmu miała miejsce 10 maja 2013 roku, natomiast w Polsce premiera odbyła się 17 maja 2013 roku.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Stany Zjednoczone, rok 1922. Nick Carraway (Tobey Maguire) wynajmuje dom na Long Island niedaleko Nowego Jorku, gdzie chce zrobić karierę finansisty. W pobliżu mieszka jego kuzynka Daisy Buchanan (Carey Mulligan) z mężem Tomem (Joel Edgerton), kolegą Nicka z czasów studenckich. Któregoś dnia Nick dostaje zaproszenie od sąsiada, milionera Jaya Gatsby'ego (Leonardo DiCaprio), który wyprawia jedno ze słynnych, wystawnych przyjęć. Gospodarz prosi Carrawaya, by ten zaaranżował jego randkę z Daisy, którą od 5 lat skrycie kocha. Po jednej z nocy, którą Daisy, Tom, Jordan, Nick i Gatsby spędzili w mieście, podczas powrotu do domu Daisy i Gatsby potrącają samochodem kochankę Toma i uciekają z miejsca wypadku. Ten wypadek zmienia dostatnie życie mieszkańców Long Island.

  Elizabeth Debicki (ur. 24 sierpnia 1990 w Paryżu) – australijska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Zdobyła nagrodę AACTA dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie Wielki Gatsby.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Leonardo DiCaprio – Jay Gatsby
 • Callan McAuliffe – młody Jay Gatsby
 • Tobey Maguire – Nick Carraway
 • Carey Mulligan – Daisy Buchanan
 • Joel Edgerton – Tom Buchanan
 • Elizabeth Debicki – Jordan Baker
 • Isla Fisher – Myrtle Wilson
 • Jason Clarke – George B. Wilson
 • Amitabh Bachchan – Meyer Wolfsheim
 • Jack Thompson – doktor Walter Perkins
 • Jake Ryan – policjant na motocyklu
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Wielki Gatsby w bazie IMDb (ang.)
 • Wielki Gatsby w bazie Filmweb
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Leonardo Wilhelm DiCaprio (ur. 11 listopada 1974 w Los Angeles) – amerykański aktor, producent filmowy, scenarzysta i działacz ekologiczny.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Tobias Vincent Maguire (ur. 27 czerwca 1975 w Santa Monica) – amerykański aktor i producent filmowy; najbardziej znany z roli Petera Parkera w serii filmów o Spider-Manie.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Wielki Gatsby (tytuł oryginalny The Great Gatsby) – powieść amerykańskiego pisarza Francisa Scotta Fitzgeralda z 1925 roku.
  Francis Scott Fitzgerald (ur. 24 września 1896 w St. Paul, Minnesota, zm. 21 grudnia 1940 w Hollywood) – amerykański pisarz, nowelista, scenarzysta filmowy.
  Jake Ryan (ur. 2 września 1983 w Melbourne) – australijski aktor telewizyjny i filmowy, znany z ról Raya Blissetta w serialu kryminalnym Porachunki oraz Harry’ego Smitha w serialu dramatycznym Wentworth. Więzienie dla kobiet. Zawodnik taekwondo; dziesięciokrotny mistrz Australii w tym sporcie.
  Warner Bros. Entertainment (Warner Brothers) – amerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1923 roku w Los Angeles. Obecnie należy do jednej z największych korporacji mediowych świata, Time Warner.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.