• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wielki Bukowiec - szczyt

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Pasmo Graniczne – grzbiet górski na pograniczu Polski i Słowacji w Beskidach Środkowych, w paśmie Beskidu Niskiego.
  Moszczaniec – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Komańcza, przy DW897.

  Wielki Bukowiec, słow. Wyski Horb, znany także pod nazwą Pasika, 848 m n.p.m. – zalesiony szczyt wznoszący się w tzw. Paśmie Granicznym, we wschodniej części Beskidu Niskiego, na granicy polsko-słowackiej. Szczyt znajduje się w granicach rezerwatu przyrody „Źródliska Jasiołki” zlokalizowanego w Jaśliskim Parku Krajobrazowym.

  Baba, t. Kanasiówka (823 m n.p.m.) – zalesiony szczyt we wschodniej części Beskidu Niskiego. Leży na terenie Jaśliskiego Parku Krajobrazowego.Besko – wieś nad Wisłokiem położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Besko; siedziba gminy Besko.

  Na szczycie góry wznosi się stalowa wieża obserwacyjna, zbudowana pod koniec lat 30. XX w., z której jeszcze ok. roku 2000 rozciągała się prawie dookolna panorama Beskidu Niskiego, Bieszczadów oraz przyległych grup górskich Słowacji. Aktualnie (2015 r.) rosnące na szczycie drzewa zasłaniają już praktycznie cały horyzont.

  Bieszczady (522.12 i 522.13; słow. i czes. Bukovské vrchy, ukr. Верхови́нський Вододі́льний хребет, węg. Keleti Beszkidek, ros. Бещады, serb. Бјешчади) – zachodnia część Beskidów Wschodnich, między Przełęczą Łupkowską (640 m n.p.m.) a Przełęczą Wyszkowską (933 m n.p.m.). Najwyższy szczyt Bieszczadów to Pikuj (1405 m n.p.m., na Ukrainie) zaś na terytorium Polski – Tarnica (1346 m n.p.m.). Dzielą się na:Jasiel lub Jasełka – nieistniejąca wieś w powiecie sanockim, gm. Komańcza, w woj. podkarpackim. Mimo to miejscowość figuruje w rejestrze TERYT.

  Szlaki piesze[ | edytuj kod]

  szlak turystyczny zielony – zielony szlak BeskoPuławy – Dział – MoszczaniecKanasiówka (823 m n.p.m.) – Wielki Bukowiec (848 m n.p.m.) – Komańcza szlak turystyczny niebieski – niebieski szlak graniczny Nowy Łupków – Siwakowska Dolina (689 m n.p.m.) – Przełęcz Radoszycka – Wielki Bukowiec (848 m n.p.m.) – JasielCzeremchaBarwinek

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Komańcza (ukr. Команьча) – wieś w południowo-wschodniej Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Komańcza, w Dolinie rzeki Osławicy i potoku Barbarka (dawniej Kumaniecki Potok). Siedziba gminy Komańcza. w latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.Barwinek – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dukla. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego. Przez Barwinek, poprzez Przełęcz Dukielską (najniższą w gł. łańcuchu Karpat – wys. 500 m); już od wczesnego średniowiecza przebiegał jeden z ważniejszych szlaków komunikacyjnych z Węgier do Polski. Wieś Barwinek powstała w XIV w. Założona została na prawie wołoskim. W roku 1581 władał Barwinkiem Oktawian Gucci – pochodzący z kupieckiego rodu włoskiego. Z tego okresu zachowały się rejestry podatkowe dotyczące Barwinka.
  Warto wiedzieć że... beta

  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
  Przełęcz Radoszycka (słow. Laborecky priesmyk, także Przełęcz Beskid nad Radoszycami, 684 m n.p.m.) - przełęcz w głównym grzbiecie wododziałowym Karpat, we wschodniej części Beskidu Niskiego. Stanowi przejście z doliny Osławicy (na północy) w dolinę Laborca (na południu). Siodłem przełęczy przebiega granica Polski ze Słowacją.
  Jaśliski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy znajdujący się we wschodniej części Beskidu Niskiego. Sąsiaduje od zachodu z Magurskim Parkiem Narodowym.
  Czeremcha – opuszczona wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Jaśliska.
  Puławy – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Rymanów, położona nad Wisłokiem, oraz w bocznej dolinie niewielkiego potoku (Puławy Górne), na stoku Bukowicy.
  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).
  Beskid Niski (513.71) – pasmo w Karpatach między przełęczami Łupkowską na wschodzie a Tylicką na zachodzie. Wschodnia granica Beskidu Niskiego jest zarazem granicą Karpat Wschodnich i Zachodnich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.736 sek.