Wielka synteza chemiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wielka synteza chemiczna – dział przemysłu chemicznego, który zajmuje się procesami syntezy chemicznej na wielką skalę, wytwarzający minimum kilkaset tysięcy ton produktów rocznie. Dział ten specjalizuje się w wytwarzaniu półproduktów i produktów chemicznych, takich jak kwas siarkowy, formaldehyd, metanol, polietylen czy nawozy.

Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych „Fosfory” Sp. z o.o. – polska firma chemiczna z siedzibą w Gdańsku, zajmująca się produkcją nawozów sztucznych i związków azotowych. Od 2011 r. wchodzi w skład Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA Wcześniej właścicielem była grupa kapitałowa Ciech SA.Metanol, alkohol metylowy, CH3OH – organiczny związek chemiczny, najprostszy alkohol alifatyczny. Został odkryty w 1661 roku przez Roberta Boyle’a. Jest trujący dla człowieka.

Wielka synteza chemiczna w Polsce[ | edytuj kod]

Funkcjonujące w Polsce przedsiębiorstwa wielkiej syntezy chemicznej na początku XXI wieku przechodziły proces intensywnej restrukturyzacji. Ponieważ większość podmiotów sektora wielkiej syntezy chemicznej należała wówczas do Skarbu Państwa, opracowano Strategię Restrukturyzacji i prywatyzacji sektora wielkiej syntezy chemicznej.

Zakłady Chemiczne "Organika-Sarzyna" S.A - przedsiębiorstwo chemiczne z siedzibą w Nowej Sarzynie. Główna część zakładu zajmuje się tzw. wielką syntezą organiczną. Produkuje środki ochrony roślin (herbicydy, fungicydy, insektycydy, zaprawy nasienne), żywice epoksydowe oraz żywice poliestrowe. Oprócz tego na terenie zakładu działa 11 spółek zależnych. Do najbardziej znanych znaków handlowych spółki należą Epidian, Chwastox i Polimal.Zakłady Chemiczne Luboń – polskie przedsiębiorstwo branży chemicznej, produkujące nawozy oraz impregnaty do drewna, działające w Luboniu w latach 1914–2008.

Zidentyfikowano w niej m.in. niskie powiązania pomiędzy poszczególnymi zakładami produkcyjnymi oraz konieczność ich restrukturyzacji.

Efektem tej strategii była między innymi konsolidacja przemysłu chemicznego i nawozowego, m.in. poprzez powołanie Grupy Azoty.

Przedstawiciele wielkiej syntezy chemicznej w Polsce (największe zakłady chemiczne w Polsce):

Anwil S.A. – przedsiębiorstwo chemiczne z siedzibą we Włocławku, dawne Zakłady Azotowe „Włocławek”. Spółka należy do grupy kapitałowej PKN Orlen. Kwas siarkowy (nazwa Stocka: kwas siarkowy(VI)), H2SO4 – nieorganiczny związek chemiczny, jeden z najmocniejszych kwasów – wszystkie układy o mocy większej od kwasu siarkowego 100% nazywa się superkwasami. Bywa zwany krwią przemysłu chemicznego, ze względu na to, że używa się go w bardzo wielu kluczowych syntezach. Sole kwasu siarkowego to siarczany.
 • Grupa Azoty:
 • Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach z siedzibą w Tarnowie i z zyskiem 10,0 mld zł w 2015 roku.
 • Grupa Azoty „Puławy” (dawne Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.): z zyskiem 3,69 mld zł w 2015 roku; w skład grupy wchodzą m.in. zakłady w Puławach, Zakłady Azotowe w Chorzowie, Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych „Fosfory”,
 • Grupa Azoty Police w Policach (dawne Zakłady Chemiczne „Police” S.A.) z zyskiem 2,55 mld zł w 2015 roku,
 • Grupa Azoty „Kędzierzyn” w Kędzierzynie-Koźlu (dawne Zakłady Azotowe w Kędzierzynie Koźlu; ZAK S.A.) z zyskiem 1,75 mld zł w 2015 roku,
 • Grupa Azoty Siarkopol z siedzibą w Grzybowie.
 • Anwil, wchodzący w skład koncernu PKN Orlen (Zakłady Azotowe we Włocławku): ze stratą 235 mln zł w 2012 roku,
 • Ciech: z zyskiem 119 mln zł
 • CIECH Pianki (dawne Zakłady Chemiczne „Zachem S.A”), z siedzibą w Bydgoszczy,
 • CIECH Sarzyna S.A. (dawne Zakłady Chemiczne Organika-Sarzyna) z siedzibą w Nowej Sarzynie,
 • CIECH Soda Polska S.A., wchodzące w jej skład: zakłady sodowe w Janikowie i Inowrocławiu,
 • CIECH Vitrosilicon S.A., wchodzące w skład zakłady w Żorach i Iłowej.
 • Ponadto:

  Zakłady Włókien Chemicznych "Stilon" S.A. w Gorzowie Wielkopolskim (ZWCh Stilon SA) – fabryka z Gorzowa Wielkopolskiego produkująca włókna poliamidowe. Powstała w roku 1951. Początkowo produkowała jedwab włókienniczy. Później kojarzona głównie z produkcją taśm magnetofonowych, które nazywano stilonkami. Produkowała także taśmy wizyjne, czyli magnetowidowe. Pod koniec lat osiemdziesiątych ZWCH STILON był przedsiębiorstwem wielozakładowym, zatrudniającym ponad 7500 osób. Obecnie zatrudnia ok. 500 osób i produkuje, poza wyrobami poliamidowymi, włókna PBT odporne na światło i wodę chlorowaną, których barwienie jest możliwe w dużym zakresie temperatur. Mają one zastosowanie w odzieży sportowej i fitness, profesjonalnych kostiumach pływackich, kolarstwie, bieliźnie, skarpetach i przemyśle samochodowym.Luvena S.A. – polskie przedsiębiorstwo przemysłu chemicznego, produkujące nawozy oraz impregnaty do drewna, założone w 2008 roku w Luboniu.
 • Elana (Toruń) S.A. w Toruniu wchodzące w skład grupy kapitałowej Boryszew.
 • Synthos S.A., w tym zakłady chemiczne w Oświęcimiu.
 • Alwernia S.A. (dawne Zakłady Chemiczne Alwernia S.A.) w Alwerni.
 • Zakłady Chemiczne Siarkopol S.A. w Tarnobrzegu.
 • Zakłady Chemiczne Rudniki S.A., w Rudnikach.
 • Zakłady Chemiczne Luboń S.A. w Luboniu, wchodzą w skład grupy kapitałowej Luvena S.A.
 • PCC Rokita S.A., wchodzące w skład koncernu zakłady chemiczne w Brzegu Dolnym.
 • Zakłady Włókien Chemicznych Stilon S.A. w Gorzowie Wielkopolskim.
 • Aldehyd mrówkowy (formaldehyd, nazwa syst.: metanal), HCHO – organiczny związek chemiczny, pierwszy w szeregu homologicznym aldehydów. Został odkryty przez rosyjskiego chemika Aleksandra Butlerowa w 1859.Kędzierzyn-Koźle (czes. Kandřín-Kozlí, niem. Kandrzin-Cosel) – miasto w województwie opolskim, powiat kędzierzyńsko-kozielski, położone na Nizinie Śląskiej, na Górnym Śląsku.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Soda Polska Ciech – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należąca do branży przemysłu chemicznego, której strukturę tworzą przede wszystkim dwa zakłady – Zakład Sodowy w Mątwach (Inowrocław), którego tradycja sięga 1882 roku (data utworzenia Chemische Fabrik Montwy, Robert Suermondt & Co.), oraz Zakład Sodowy w Janikowie, utworzony w 1957 roku. Wydziałami pomocniczymi są Transoda Sp. z o.o. (transport kolejowy) oraz Elektrociepłownie Kujawskie Sp. z o.o. (energetyka). Udziały większościowe obu zakładów sodowych wykupił Ciech. Nowa spółka – Soda Polska Ciech Sp. z o.o. została utworzona w 2007 roku.
  Police (do 1945 niem. Pölitz) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, siedziba powiatu polickiego i gminy miejsko-wiejskiej Police, miasto satelickie Szczecina, położone nad Łarpią i Odrą-Domiążą na Równinie Wkrzańskiej. Port morski na lewym brzegu ujściowego odcinka Odry. Police otacza Puszcza Wkrzańska.
  Ciech-Sarzyna SA, dawn. Zakłady Chemiczne Organika-Sarzyna - przedsiębiorstwo chemiczne z siedzibą w Nowej Sarzynie. Główna część zakładu zajmuje się tzw. wielką syntezą organiczną. Produkuje środki ochrony roślin (herbicydy, fungicydy, insektycydy, zaprawy nasienne), żywice epoksydowe oraz żywice poliestrowe. Oprócz tego na terenie zakładu działa kilkanaście spółek zależnych. Do niektórych znaków handlowych spółki należą Epidian, Chwastox i Polimal.
  Przemysł chemiczny w Polsce, stanowił pod koniec 2003 r. 10,1% wartości sprzedaży przemysłu ogółem w Polsce. Przemysł ten cechuje stały, powolny wzrost produkcji i sprzedaży, który w ostatnich 20 latach był jednak zawsze niższy od średniego wzrostu całego przemysłu, co powoduje, że jego udział procentowy w całej produkcji krajowej systematycznie maleje. Przemysł ten zatrudnia ok. 200 tys. osób.
  Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. (skrócona nazwa Grupa Azoty "Puławy") – polska grupa chemiczna z siedzibą w Puławach, specjalizująca się w wielkotonażowej produkcji nawozów azotowych, jeden z największych na świecie producentów melaminy i największe polskie przedsiębiorstwo w branży wielkiej syntezy chemicznej. Od stycznia 2013 spółka wchodzi w skład Grupy Azoty.
  Synthos S.A. – polskie przedsiębiorstwo branży chemicznej z siedzibą w Oświęcimiu. Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie producentem kauczuków syntetycznych oraz największym europejskim producentem polistyrenu do spieniania. Zajmuje również pierwsze miejsce wśród producentów i sprzedawców płyt XPS w Europie Centralnej.

  Reklama