• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wielka Sucha Dolina

  Przeczytaj także...
  Lejowe Siodło lub po prostu Siodło – położona na wysokości około 1245 m n.p.m. mało wybitna przełęcz pomiędzy Zadnią Rosochą (1271 m) a Wierchem Kuca (1305 m) w polskich Tatrach Zachodnich. Wschodnie jej stoki opadają do Doliny Lejowej, zachodnie do Wielkiej Suchej Doliny (odnoga Doliny Chochołowskiej). Na wschodnich stokach poniżej Lejowego Siodła znajduje się Polana Kuca.Rosochowaty Żleb – odnoga Wielkiej Suchej Doliny w polskich Tatrach Zachodnich. Ma wylot na wysokości około 980 m n.p.m. w połowie jej długości. Jest to odbiegający w południowo-wschodnim kierunku żleb, podchodzący pod wierzchołek Zadniej Rosochy (1271 m), ma też drugie koryto podchodzące pod przełęcz Rosochowate Siodło. Jest całkowicie zalesiony. Jego dnem spływa okresowy potok.
  Zadnia Rosocha (1271 m) – szczyt w grzbiecie wznoszącym się pomiędzy Doliną Lejową i Doliną Chochołowską w polskich Tatrach Zachodnich. Od znajdującego się wyżej Wierchu Kuca (1305 m) oddziela go przełęcz Lejowe Siodło. Wschodnie stoki Zadniej Rosochy opadają do Doliny Lejowej. W północno-zachodnim kierunku od jej wierzchołka odchodzi grzęda. Po południowej stronie tej grzędy znajduje się Wielka Sucha Dolina (odnoga Doliny Chochołowskiej), po północnej Rosochowaty Żleb opadający do Wielkiej Suchej Doliny.
  Widok z polany Koszarzyska

  Wielka Sucha Dolina – orograficznie prawa odnoga Doliny Chochołowskiej w polskich Tatrach Zachodnich. Ma wspólny wylot z Małą Suchą Doliną. Znajduje się on zaraz powyżej Siwej Polany, na wysokości 935 m n.p.m. Wielka Sucha Dolina biegnie w południowym kierunku, w górnej części zakręca na wschód i podchodzi pod przełęcz Lejowe Siodło (1245 m). Ma jedną odnogę – Rosochowaty Żleb odchodzący od jej dolnej części w południowo-wschodnim kierunku. Oddzielone są od siebie bocznym ramieniem odchodzącym od Zadniej Rosochy. Zarówno głównym ciągiem Wielkiej Suchej Doliny, jak i Rosochowatym Żlebem spływają niewielkie potoki.

  Siwa Polana – położona na wysokości 910–935 m n.p.m. śródleśna polana u wylotu Doliny Chochołowskiej, na obrzeżu Tatr Zachodnich w mikroregionie zwanym Rowem Kościeliskim. Znajduje się w odległości 1 km od skrzyżowania dróg w Roztokach, przez które przebiega droga Zakopane – Witów – Czarny Dunajec. Od skrzyżowania prowadzi do niej wąska asfaltowa droga. Przy drodze domy z noclegami dla turystów, gazdówka. Na polanie wiosną zakwitają krokusy, a jesienią zimowit jesienny. Siwa Polana jest najniższym miejscem, gdzie naturalnie występuje bardzo rzadka i piękna roślina tatrzańska – pełnik siedmiogrodzki. Na południowym końcu polany, przy drodze skałka i pamiątkowy nagrobek w miejscu, gdzie 27 grudnia 1939 r. gestapo rozstrzelało 9 Polaków.Dolina Chochołowska – najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, znajdująca się na zachodnim skraju polskich Tatr Zachodnich i stanowiąca orograficznie lewą odnogę doliny Czarnego Dunajca. Zajmuje obszar ponad 35 km² i ma długość ok. 10 km. Jest doliną walną. Administracyjnie leży na terenie wsi Witów.

  Wielka Sucha Dolina jest całkowicie zalesiona i nie prowadzi nią żaden szlak turystyczny.

  Bibliografia[]

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wyd. Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  2. Tatry polskie. Mapa turystyczna 1:20 000. Piwniczna: Agencja Wyd. „WiT” s.c., 2006. ISBN 83-89580-00-4.


  Tatry Zachodnie (514.52; słow. Západné Tatry, dawniej Liptovské hole, Liptovské Tatry, niem. Liptauer Alpen, Liptauer Tatra, Liptauer Hochgebirge, Arva-Liptauer Hochgebirge, Westliche Tatra, węg. Liptói-Tátra) – największa, zachodnia część Tatr położona w Polsce i na Słowacji. Nazwa rozpowszechniła się w polskiej literaturze dopiero po 1868, dawniej używano także nazw: Hale Liptowskie, Hale Liptowsko-Orawskie, Hale Liptowsko-Nowotarskie.Mała Sucha Dolina – niewielka, żlebowata dolinka w polskich Tatrach Zachodnich. Jest orograficznie prawą odnogą Doliny Chochołowskiej. Ma wspólny wylot z Wielką Suchą Doliną. Znajduje się on zaraz powyżej Siwej Polany, na wysokości 935 m n.p.m. Mała Sucha Dolina biegnie w południowym kierunku, równolegle do Wielkiej Suchej Doliny, wcinając się w północno-zachodnie stoki Skrajnej Rosochy. Jest nieco rozgałęziona. Jej dnem spływa niewielki potok.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Koszarzyska – duża polana reglowa na Przysłopie Witowskim (1164 m) w Orawicko-Witowskich Wierchach. Administracyjnie należy do miejscowości Witów w powiecie tatrzańskim. Znajduje się na mało stromych, południowo-wschodnich stokach Przysłopu Witowskiego, na wysokości około 1010-1100 m n.p.m. Z dolnej części wypływa kilka strumyków, które uchodzą do potoku Przybylanka spływającego do Czarnego Dunajca.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.