• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wielka Brytania w Konkursie Piosenki Eurowizji  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  27. Konkurs Piosenki Eurowizji 1982 odbył się 24 kwietnia 1982 r. w Harrogate, w hrabstwie North Yorkshire (Wielka Brytania). Prezenterem został Jan Leeming. W konkursie udział wzięło 18 państw. Grecja i Francja wycofały się z rywalizacji. Pierwszy kraj miał być reprezentowany przez Temisa Adamantidisa i jego piosenkę "Sarantapenta Kopelies". Mieli startować z drugiej pozycji startowej, co nie spodobało się ERT i wycofali swoje uczestnictwo kilka tygodni przed konkursem. Francuski nadawca TF1 zrezygnował z udziału w konkursie, więc Antenne 2 została nowym francuskim nadawcą konkursu, a kraj powrócił do rywalizacji rok później.Save Your Kisses for Me - zwycięska piosenka na konkursie piosenki Eurowizji w roku 1976, zaśpiewana przez reprezentantów Wielkiej Brytanii – zespół Brotherhood of Man. Muzyka i słowa: Tony Hiller, Lee Sheriden i Martin Lee.

  Wielka Brytania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku. Od czasu debiutu, konkursem w kraju zajmuje się brytyjski nadawca publiczny British Broadcasting Corporation (BBC).

  Wielka Brytania pięciokrotnie wygrała finał konkursu: w 1967 (Sandie Shaw z piosenką „Puppet on a String”), 1969 (Lulu z piosenką „Boom Bang-a-Bang”), 1976 (Brotherhood of Man z utworem „Save Your Kisses for Me”) , 1981 (Bucks Fizz z „Making Your Mind Up”) i 1997 (Katrina and the Waves z „Love Shine a Light”).

  Blue – brytyjski boys band założony w 2000 roku, w którego skład wchodzą Duncan James, Antony Costa, Lee Ryan i Simon Webbe.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Wielka Brytania była gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji ośmiokrotnie: pięć razy wygrywał możliwość organizacji koncertu, a trzykrotnie przejął prawo do przygotowań od państw, które nie były w stanie pokryć wszystkich kosztów finansowo (Holandia w 1960, Francja w 1963 i Monako w 1972 roku).

  Wielka Brytania nie wzięła udziału w dwóch edycjach konkursu: w 1956 nadesłała swoją propozycję po upłynięciu terminu zgłoszeń, a w 1958 roku wycofała się z uczestnictwa bez podania przyczyny.

  Brighton – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym East Sussex, w jednolitej jednostce administracyjnej (unitary authority) Brighton and Hove, położone nad kanałem La Manche. Zamieszkuje je obecnie 155 919 osób. Jest to ważny ośrodek przemysłowy (elektronika) i kulturalno-naukowy. Znajdujący się tutaj University of Sussex jest w czołówce najlepszych uniwersytetów Wielkiej Brytanii. Ponadto w Brighton znajduje się jeszcze jedna uczelnia wyższa i politechnika.Bucks Fizz – brytyjska grupa muzyczna, która powstała w roku 1981 roku w celu rywalizacji w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie (Irlandia). Zwyciężyli piosenką "Making Your Mind Up" w składzie: Bobby G, Cheryl Baker, Mike Nolan i Jay Aston.

  Od 1999 roku brytyjski nadawca (razem z telewizją z Niemiec, Francji i Hiszpanii) należy do krajów tzw. Wielkiej Czwórki, które mają zagwarantowany udział w finale konkursu dzięki wpłacaniu do Europejskiej Unii Nadawców (EBU) największych składek organizacyjnych. Od 2011 roku do grupy dołączył włoski nadawca, dzięki czemu powstała tzw. Wielka Piątka.

  26. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 4 kwietnia 1981 w Dublinie (Irlandia). Festiwal poprowadził Doireann Ní Bhriain. Udział wzięło 20 krajów. Był to rok debiutu Cypru, powrotu Izraela (po roku przerwy) i Jugosławii (po 5-letniej nieobecności). Włochy pierwszy raz zrezygnowały z udziału w konkursie, z powodu braku zainteresowania. Maroko również odmówiło udziału.Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.

  Historia Wielkiej Brytanii w Konkursie Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

  Kathy Kirby podczas występu w finale 10. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1965 roku
  Brotherhood of Man w trakcie prezentacji „Save Your Kisses for Me” podczas prób do finału 21. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1976 roku
  Zespół Scooch w trakcie finałowego występu podczas 52. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2007 roku
  Andy Abraham podczas występu w finale 53. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2008 roku
  Zespół Blue w trakcie występu w finale 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2011 roku
  Bonnie Tyler podczas prób do finału 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2013 roku
  Duet Electro Velvet podczas prób do finału 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku
  Boom Bang-a-Bang – singiel brytyjskiej piosenkarki Lulu, wydany w 1969. Piosenkę napisali Alan Moorhouse i Peter Warne. Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.
  OBE Lulu Kennedy-Cairns, wł. Marie McDonald McLaughlin Lawrie, najbardziej znana pod scenicznym imieniem Lulu (ur. 3 listopada 1948 w Lennoxtown, East Dunbartonshire, Szkocja) – szkocka piosenkarka, kompozytorka, modelka, aktorka i osobowość telewizyjna.
  Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.
  12. Konkurs Piosenki Eurowizji 1967 odbył się 8 kwietnia 1967 w Wiedniu (Austria). Konkurs prowadziła Erika Vaal, a wygrała go brytyjska reprezentantka Sandie Shaw z utworem "Puppet on a String".
  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
  Konkurs Piosenki Eurowizji 1960 – 5. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 29 marca 1960 roku w Royal Festival Hall w Londynie przez brytyjskiego nadawcę British Broadcasting Corporation (BBC).
  8. Konkurs Piosenki Eurowizji 1963 odbył się 23 marca 1963 roku w Centrum Telewizyjnym BBC w Londynie (Wielka Brytania). Choć Francja wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji 1962, z powodu problemów finansowych nie była w stanie zorganizować konkursu w 1963 roku. Wprowadzono wówczas zasadę obowiązującą przez lata: w przypadku niemożności przygotowania Konkursu Piosenki Eurowizji przez zwycięski kraj, gospodarzem zostaje brytyjski nadawca BBC. Dlatego w październiku 1962 roku ogłoszono, że konkurs odbędzie się w Wielkiej Brytanii, w niedawno otwartej BBC Television Centre.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.