• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wielgowo

  Przeczytaj także...
  Szczecin Zdunowo to kolejowy przystanek osobowy na styku szczecińskich osiedli Zdunowo i Wielgowo (stąd jej niemiecka nazwa). Położona jest przy ul. Sokołowskiego.Marian Kielec (ur. 6 marca 1942 w Câmpulung Moldovenesc, Rumunia) – były piłkarz, napastnik, zawodnik Pogoni Szczecin, król strzelców polskiej ekstraklasy w sezonie 1962/1963; w życiu prywatnym teść Leszka Wolskiego. Syn Rumunki i Polaka, żołnierza armii Andersa.
  Tor – dwie szyny podtrzymujące i prowadzące koła pojazdów szynowych, ułożone na podkładach lub wlane w specjalną płytę betonową służą jako droga kolejowa, tramwajowa lub metro, w określonej odległości od siebie. Ułożony jest na podtorzu.
  Kościół w Wielgowie
  Szczecin Wielgowo kosciol (1).jpg
  Szczecin Wielgowo kosciol (2).jpg
  Szczecin Wielgowo kosciol (3).jpg

  Wielgowo (niem. Augustwalde) – część miasta Szczecina na osiedlu Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo. Granice osiedla wyznaczają: droga krajowa nr 3, tory linii kolejowej Szczecin – Stargard oraz granica miasta. Od wschodu osiedle graniczy z gminą Kobylanka, a od północy z gminą Goleniów.

  Dąbie (niem. Vadam, Altdamm) – część Szczecina, do 1948 r. stanowiąca osobne miasto. Obecnie stanowi osiedle administracyjne, będące jednostką pomocniczą miasta.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Osiedle jest otoczone przez lasy Puszczy Goleniowskiej. Wielgowo jest osiedlem z zabudowaniami typu wiejskiego. Główne budynki znajdują się przy ulicy Bałtyckiej i na wschód od niej. Pozostałą część zajmują łąki i tereny rolnicze. Obok Wielgowa znajduje się osiedle Zdunowo. Obecnie trwa rozbudowa osiedla Osada Leśna, położonego przy północnej granicy osiedla, jego główną ulicą jest Sokolników. Głównymi ulicami dojazdowymi są: Tczewska z Dąbia, i prof. Tomasza Żuka (Zdunowska) z Płoni. Komunikację zapewnia kolej – stacja Szczecin Zdunowo oraz linie autobusowe 73, 93, 534 i pospieszna G.

  Płonia (do 1945 niem.: Buchholz) – peryferyjna część miasta Szczecina na Prawobrzeżu na osiedlu Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce,Stargard (tuż po wojnie Starogród, w latach 1950-2015 Stargard Szczeciński, niem. Stargard in Pommern, Stargard an der Ihna, łac. Stargardia) – miasto będące gminą o statusie miasta w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, nad Iną. Początki istnienia stałych osad ludzkich sięgają VI wieku, jest jednym z najstarszych miast Polski. Najstarsze (obok Szczecina) miasto na Pomorzu – prawa miejskie uzyskało w 1243 r. Rozwojowi osady sprzyjało położenie przy krzyżujących się szlakach handlowych, prowadzących z Santoka do Wolina i ze Szczecina do Kołobrzegu. Ważny węzeł komunikacyjny oraz ośrodek przemysłowy, usługowy i kulturalny. Miasto jest siedzibą powiatu stargardzkiego i gminy. Wraz ze Szczecinem, Świnoujściem, Policami, Goleniowem i Gryfinem tworzy aglomerację szczecińską. Jest trzecim miastem pod względem liczby ludności w województwie i 56. w Polsce.

  Nazwa[ | edytuj kod]

  Po przejęciu miejscowości przez administrację polską w 1945 r. używano początkowo nazw Wielichowo i Wielgołęka. 12 listopada 1946 r. nadano miejscowości polską nazwę Wielgowo. Inspiracją dla niej było notowane w XIII i XIV wieku bagno i las Wielgowo (Velchow, Velgow), rozciągające się w okolicy; z kolei to określenie pochodzi od słowa „wielki”.

  Wielkie Miasto Szczecin (niem. Großstadt Stettin) – historyczna nazwa obszaru utworzonego uchwałą rządu Rzeszy Niemieckiej 15 października 1939 r., w którego skład weszło 31 gmin powiatu Randow (Landkreis Randow), kilka gmin z powiatów Gryfino (Landkreis Greifenhagen) i Nowogard (Landkreis Naugard) oraz miasta: Police (Pölitz) i Dąbie (Altdamm). Obszar miasta powiększył się niemal 6-krotnie z 81 km² do 461 km².Droga krajowa nr 3 – droga krajowa w zachodniej części Polski o długości 504 km przebiegająca południkowo przez województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie. Stanowi polską część międzynarodowej trasy E65 z Malmö w Szwecji do miejscowości Chaniá na Krecie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Przed rozpoczęciem II wojny światowej Wielgowo znajdowało się w granicach powiatu nowogardzkiego (ówcześnie Kreis Naugard), w 1939 r. zostało włączone w granice Wielkiego Szczecina. Od 1945 r. przez 3 lata miejscowość należała do powiatu gryfińskiego, jako siedziba gminy Załom, w latach 1948–1954 ponownie w powiecie nowogardzkim, a w 1954 r. została włączona do Szczecina. Miała wtedy status dzielnicy podmiejskiej. W 1972 r. Wielgowo stało się osiedlem miejskim.

  Tomasz Żuk (ur. 12 listopada 1921, zm. 22 listopada 1993) – profesor zwyczajny medycyny, ortopeda i traumatolog. Wychowanek profesora Adama Grucy. Wieloletni kierownik i twórca Katedry i Kliniki Ortopedii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.Gmina Załom – dawna gmina wiejska istniejąca na przełomie lat 40. i 50. XX wieku w woj. szczecińskim (dzisiejsze woj. zachodniopomorskie). Nazwa gminy pochodzi od Załomia, lecz siedzibą władz gminy było Wielgowo (obecnie są to dzielnice Szczecina).
 • Galeria
 • ul. Bałtycka

 • Szkoła

 • Poczta

 • ul. ks. kan. Mieczysława Bryczkowskiego

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Marian Kielec
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie z dnia 30 listopada 1954 r., Nr. 15, Poz. 67
  2. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. nr 142, poz. 262).
  3. Wielgowo (pol.). W: Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju [on-line]. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2010-05-06].
  4. Słownik współczesnych nazw geograficznych Pomorza Zachodniego z nazwami przejściowymi z lat 1945-1948. Tadeusz Białecki (red.). Szczecin: Książnica Pomorska w Szczecinie, 2002, s. 234. ISBN 83-87879-34-7.
  5. Encyklopedia Szczecina. Szczecin: Szczecińskie Towarzystwo Kultury, 2015, s. 1167. ISBN 978-83-942725-0-0.
  6. Ynona Husaim-Sobecka. Szczecin i Stare Czarnowo - zapytają mieszkańców. „gs24.pl”, 2008-01-31. Media Regionalne sp. z o.o. (pol.). [dostęp 2012-06-10]. 

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Plan osiedla Wielgowo-Sławociesze na stronie Urzędu Miasta Szczecin
 • Strona o Wielgowie
 • Gmina Goleniów – gmina miejsko-wiejska położona w województwie zachodniopomorskim, w południowo-zachodniej części powiatu goleniowskiego. Do 31 XII 1998 r. wchodziła w skład województwa szczecińskiego. Siedzibą gminy jest miasto Goleniów. Jest to największa ze wszystkich gmin powiatu, zarówno pod względem liczby ludności jak i pod względem powierzchni. Miejsce w województwie (na 114 gmin): powierzchnia 5., ludność 8.Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo (do 2012 roku Wielgowo-Sławociesze) – osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta. Położone na Prawobrzeżu, we wschodnim skraju miasta.




  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Kobylanka (niem. Kublank) – gmina wiejska położona w zachodniej części powiatu stargardzkiego, w województwie zachodniopomorskim. Sąsiednie gminy:
  Transport kolejowy – gałąź transportu zaliczana do transportu lądowego, obejmująca trzy podsektory: pasażerski transport kolejowy, towarowy transport kolejowy i infrastrukturę transportu kolejowego.
  Puszcza Goleniowska (do 1945 niem. Gollnower Heide) – zwarty kompleks leśny o powierzchni ok. 630 km², położony na Równinie Goleniowskiej, na wschód od jeziora Dąbie i Zalewu Szczecińskiego. Leży głównie na terenie powiatu goleniowskiego; obrzeża należą do powiatów: kamieńskiego, stargardzkiego oraz miasta Szczecina.
  Szczecin (niem. Stettin, szw. Stettin, łac. Sedinum lub Stetinum – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 roku miasto miało 409 211 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.