• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wielbark - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Zieleniec Mały – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Wielbark.
  Wielbark (niem. Willenberg) – wieś (do 1945 miasto) w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Wielbark.

  Wielbarkgmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.

  Siedziba gminy to Wielbark.

  Według danych z 31 grudnia 2007 gminę zamieszkiwało 6241 osób.

  Dąbrowa – kolonia w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Wielbark.Piwnice Wielkie (niem. Großalbrechtsort, do 1938 r. Groß Piwnitz) – wieś w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Wielbark, na południe od Wielbarka.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2007 gmina Wielbark ma obszar 347,89 km², w tym:

 • użytki rolne: 35%
 • użytki leśne: 58%
 • Gmina stanowi 18% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 31 grudnia 2007:

  Maliniak – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Wielbark.Województwo olsztyńskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998 ze stolicą w Olsztynie. Największe województwo w Polsce.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Wielbark w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Wielbark.png

  Sołectwa[]

  Baranowo, Ciemna Dąbrowa, Głuch, Jesionowiec, Kipary, Kołodziejowy Grąd, Kucbork, Lejkowo, Lesiny Wielkie, Łatana Wielka, Nowojowiec, Olędry, Piwnice Wielkie, Przeździęk Mały, Przeździęk Wielki, Sędrowo, Szymanki, Wesołowo, Wielbark, Wyżegi, Zabiele, Zieleniec.

  Pozostałe miejscowości[]

  Borki Wielbarskie, Dąbrowa, Jakubowy Borek, Jankowo, Lesiny Małe, Łatana Mała, Łysak, Maliniak, Ostrowy, Róklas, Stachy, Wesołówko, Zapadki, Zieleniec Mały, Kołodziejowy Grąd, Jesionowiec, Zabiele, Ciemna Dąbrowa, Nowojowiec

  Łatana Wielka (dawniej Groß Latana) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Wielbark. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.Olędry (dawniej Die Holländerei) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Wielbark. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie olsztyńskim.

  Sąsiednie gminy[]

  Chorzele, Czarnia, Janowo, Jedwabno, Rozogi, Szczytno

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Gminy Wielbark
 • Zabiele – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Wielbark.Wesołowo (dawniej Wessolowen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Wielbark. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kucbork (dawniej Kutzburg, Kottenberg) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Wielbark, znajdująca się na północ od Wielbarka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.
  Przeździęk Mały (dawniej Klein Przesdzienk, od 1900 Klein Dankheim) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Wielbark. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.
  Zapadki – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Wielbark.
  Szymanki (dawniej Klein Schiemanen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Wielbark. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.
  Wesołówko – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Wielbark.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Lesiny Wielkie (dawniej Groß Leschienen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Wielbark. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.