• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wieksznie

  Przeczytaj także...
  Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.
  Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.

  Wieksznie (lit. Viekšniai) – miasto na Litwie, położone w okręgu telszańskim, 13 km od Możejek.

  Historia[]

  Ziemia Wiekszniańska była wzmiankowana w źródłach już w IX wieku. Sama nazwa pojawia się w zapisach od 1253 roku. Ze źródeł historycznych wiadomo, że w XVI wieku w miejscowości istniał tutaj dwór. Wieksznie były własnością rodzin Górskich i Sapiehów. W 1634 roku wybudowano kościół. Podczas Potopu szwedzkiego w 1656 zniszczona została większa część miejscowości. Pod koniec XVII wieku Wieksznie były ważnym ośrodkiem handlu pomiędzy Litwą a Skandynawią.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Odessa (ukr. Одеса, ros. Одесса) – miasto i stolica obwodu odeskiego Ukrainy, położone nad Morzem Czarnym.

  25 października 1725 roku Marcin Leopold Szczuka nadał Wiekszniom prawa miejskie i herb własny. Dopiero 15 maja 1792 roku prawa miejskie dla Wiekszni zostały potwierdzone i podpisane przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pod koniec XVIII i na początku XIX wieku miasto było niszczone często przez różne kataklizmy: zarazy, głodu i ognia.

  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.Marcin Leopold Stefan Szczuka herbu Grabie (ur. 13 listopada 1698 - zm. 1728) – polski szlachcic, starosta wąwolnicki. Dziedzic Biłgoraja i Wiekszni (nadał tej miejscowości prawa miejskie). Syn Stanisława Antoniego Szczuki i Konstancji Marii Potockiej.

  W XVII wieku w mieście osiedlili się Żydzi. W 1766 roku jest ich 271. W spisie z roku 1775 wymieniono dziesięć nazwisk żydowskich. W 1847 roku ludność żydowska liczy już 1120 osób. Istniała tutaj synagoga. W 1897 roku Żydzi stanowili już 56% ludności miasta.

  W XIX wieku w niewielkiej odległości od miasta zbudowano stację kolejową Liepaja-Romno.

  Potop szwedzki – najazd Szwecji na Rzeczpospolitą w 1655 w czasie II wojny północnej (1655–1660). Formalnie zakończył go pokój w Oliwie zawarty w 1660. Wojna ta prowadzona była nie tylko przez Szwecję, w czasie wojny zmieniały się zarówno sojusze, jak i siły obu stron. Była ona kontynuacją wcześniejszych wojen prowadzonych przez Rzeczpospolitą, miała także swoje korzenie w sporze o tron Szwecji zapoczątkowanym jeszcze przez króla Zygmunta III Wazę. Potop szwedzki pokazał słabość organizacyjną Rzeczypospolitej, a najeźdźca skuteczność swoich działań uzyskał m.in. poprzez kolaborację i przekupstwo po stronie Rzeczypospolitej. I choć ostatecznie Szwedzi zostali wyparci, to jednak poniesione straty i koszty ustępstw pokojowych były wysokie, a niektóre zniszczenia materialne, szczególnie szwedzka grabież dóbr kultury polskiej, są widoczne współcześnie.Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.

  Podczas I Wojny Światowej mieszkańcy miasta zostali deportowani w głąb Rosji. Po wojnie wróciło tylko 300 Żydów. Niektórzy z nich zginęli w walce lub z głodu. Część osób przez port w Odessie(Ukraina) dostało się do Palestyny oraz Ameryki Południowej.

  Linki zewnętrzne[]

 • Viekšniai starostwo
 • Viekšniai - Miejskie muzeum
 • Stanisław August Poniatowski, właściwie Stanisław Antoni Poniatowski herbu Ciołek, (ur. 17 stycznia 1732 w Wołczynie, zm. 12 lutego 1798 w Petersburgu) – król Polski w latach 1764–1795 jako Stanisław II August; wcześniej stolnik wielki litewski od 1755, starosta przemyski od 1753. Od 1777 należał do masonerii. Ostatni władca Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Palestyna (łac. Syria Palæstina; arab. فلسطين , Filasţiinu; hebr. פלשתינה lub פַּלֶסְטִינָה, Palestina) – kraina w Azji, we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Okręg telszański (lit. Telšių apskritis) – jeden z dziesięciu okręgów Litwy, ze stolicą w Telszach, położony na Żmudzi (w północno-zachodniej części kraju). Zajmuje powierzchnię 4350 km² i liczy 153 388 mieszkańców, gęstość zaludnienia wynosi 35,3 osób/km².

  Reklama