• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wieczorynka  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Zwariowane melodie (oryginalny tytuł angielski: Looney Tunes lub Merrie Melodies, 1929-1969) – seria krótkich, animowanych filmów, produkowana przez wytwórnię Warner Bros. Kreskówki te opowiadają o przygodach królika Bugsa, kaczora Daffy’ego, kota Sylwestra, ptaszka Tweety’ego, myśliwego Elmera, Diabła Tasmańskiego Taza, Kojota i Strusia Pędziwiatra, Pirata Sama, Babci i innych postaci.Świetliki (ang. The Glo Friends, 1986) – amerykański serial animowany. W Polsce wydany na kasetach wideo na początku lat 90. (lektorem był Andrzej Matul), później wyemitowany w wersji dubbingowanej przez TVP1 (odcinek Świetliki ratują Boże Narodzenie) oraz TVN (jako integralna część serialu Mój mały kucyk).

  Wieczorynka (zamiennie: Dobranocka) – 1) nadawany na antenie radiowej lub telewizyjnej krótki program dla dzieci na dobranoc, w radiu najczęściej w formie słuchowiska, w telewizji jako seriale animowane lub lalkowe; 2) pierwotnie nazwa ta używana była także na określenie bajek do czytania na dobranoc, np. zbiory dobranocek (wieczorynek), najpiękniejszych dobranocek czy dobranocek na każdy dzień roku.

  Przygody szewczyka Grzesia (ang. Laptich, The Little Shoemaker, 2000) – chorwacko-niemiecki serial animowany. Zrealizowany przy współpracy z Croatia Film, Haffa Diebold i RTL Television. Kontynuacja filmu pod tym samym tytułem. Serial liczy 26 odcinków. Był emitowany na antenie TVP1 w 2002 roku.Opowiedz nam coś Milu (fr. Mila raconte mille et une histoires, 2006-2007) – belgijsko-francuski serial animowany, który emitowany jest na kanale TVP1 4 stycznia 2010 roku.

  Wieczorynki (dobranocki) zyskały ogromną popularność w krajach bloku socjalistycznego i gromadziły wieczorami rzesze dzieci przed telewizorami. W państwach będących pod dominacją ZSRR był to często jedyny program telewizyjny w ciągu dnia przeznaczony dla dzieci. W większości państw kapitalistycznych nie powstała żadna forma dobranocek (wieczorynek). Zastępowane były one raczej przez kanały tematyczne lub kilkugodzinne pasma dedykowane dzieciom.

  Smerfy (fr. Les Schtroumpfs, ang. The Smurfs) – fikcyjna rasa małych, niebieskich stworzeń, żyjących w którymś z europejskich lasów, stworzonych przez belgijskiego rysownika komiksowego Peyo. Znane z komiksu oraz filmu i serialu animowanego.Olimpiada Bolka i Lolka – serial animowany produkcji polskiej zrealizowany w latach 1983-1984 pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Serial przybliża młodym widzom tajniki poszczególnych dyscyplin sportowych. Jest to jedna z trzech serii przygód Bolka i Lolka posiadająca dialogi. Piosenkę czołówkową wykonuje zespół Alibabki. Ten serial był w 2008 roku w MiniMini i od 16 lipca 2011

  W Polsce jest to wieczorny blok programowy przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, emitowany na antenie TVP ABC. W TVP Polonia i TVP Wilno występuje jako Dobranocka. Od lat 50 XX w. do 2013 był to krótki blok z bajkami i serialami animowanymi dla dzieci nadawany w TVP1. W latach 2013-2014 pasmo było emitowane również w TVP Kultura. W latach 50. i 60. XX w. wszystkie dobranocki były pokazywane na żywo, niektóre jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Zaczarowany ołówek – animowany serial rysunkowy zrealizowany w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w latach 1964-1977 o przygodach chłopca imieniem Piotrek i pieska, którym w rozwiązywaniu najróżniejszych problemów pomaga zaczarowany ołówek. Wszystko, co nim narysują, materializuje się.

  Historia[ | edytuj kod]

  Bajki czytane dzieciom przed zaśnięciem mają długą tradycję. Od najdawniejszych czasów dziadkowie i rodzice najpierw opowiadali, a z czasem także czytali je swoim wnukom, czy dzieciom. Po II wojnie światowej pojawiły się pierwsze słuchowiska radiowe dla dzieci na dobranoc. Jednym z najstarszych słuchowisk była audycja-dobranocka o Piaskowym Dziadku, która była emitowana w polskiej stacji radiowej nadającej w okupowanej Austrii o nazwie Rot-Weiß-Rot. Z czasem słuchowisko to doczekało się serialowej produkcji telewizyjnej tworzonej w dwóch wersjach: wschodnio i zachodnioniemieckiej. Dobranocka ta jest najdłużej emitowanym nieprzerwanie programem telewizyjnym.

  TVP Kultura – kanał tematyczny TVP, poświęcony tematyce kulturalnej, który został uruchomiony 24 kwietnia 2005 r. o godzinie 17.00. Obecnie jedyna polska stacja o takiej tematyce.Czarodziejska karuzela (fr. Le Manège enchanté) – francuski serial animowany dla dzieci. W Polsce serial był emitowany na kanale TVP1 w Wieczorynce w pierwszej połowie lat 90. W 2005 roku powstał remake Magiczna karuzela.

  Długą historię ma również dobranocka w Rosji. Od 1964, początkowo w ZSRR, potem w Federacji Rosyjskiej nadawany jest program Спокойной ночи, малыши! (pol. Dobranoc dzieci!). Od 1991 r. emitowany jest na kanale Россия-1, po wiadomościach lokalnych, w godz. 20:50-21:00. W programie występuje prowadzący oraz rozmawiające z nim lalkowe postacie m.in. misia, zajączka, świnki czy pieska, a także puszczane są króciutkie seriale animowane.

  Roztańczona Angelina (ang. Angelina Ballerina, 2001-2002) – brytyjski serial animowany, emitowany na antenie TVP1 w 2005 roku; obecnie na kanale JimJam. Przygody bohaterów kreskówki można oglądać też w iplaMINI - kanale dla najmłodszych telewizji internetowej ipla.Serial zawiera 26 odcinków i opowiada o białej myszce Angelinie, która uwielbia tańczyć w balecie. Oparta na książce z bajkami napisanej przez Katharine Holabird i Helen Craig. Od 7 stycznia 2009 jest emitowana na kanale MiniMini.Tao-Tao, mały miś panda (jap. タオタオ絵本館 世界動物ばなし, Tao Tao Ehonkan Sekai Doubutsu Banashi) – japoński serial anime wyprodukowany w 1983 roku w reżyserii Shuichi Nakahara i Tatsuo Shimamura. W Polsce serial był emitowany na kanale TVP1 w 1992 roku.

  W telewizji czechosłowackiej od 1963 r. (odpowiednio w 2 wersjach językowych), w niedzielę wieczorem nadawano Stříbrné zrcátko (pol. Srebrne lusterko), po 1965 r. program nosił tytuł Večerníček (pol. Wieczorynka). Symbolem czeskiej dobranocki był chłopiec Večerníček w papierowej czapce, który witał dzieci i życzył im dobrej nocy. Na Słowacji w czołówce programu przez lata występował pasterz z psem, świecący i gaszący gwiazdy. Od 1973 dobranocki były nadawane w kolorze i codziennie. Najczęściej emitowano czeskie bajki, jak Krecik, Makowa panienka,Rusałka Amelka, czy Bajki z mchu i paproci. Po rozpadzie Czechosłowacji w 1993 program był emitowany osobno w telewizji czeskiej i słowackiej. W Czechach w 2012 dobranocka z kanału ČT1 przeniosła się na ČT2.

  Pszczółka Maja – austriacko-japońsko-niemiecko-portugalsko-hiszpańsko-kanadyjski serial animowany (anime) dla dzieci. Składa się z dwóch serii po 52 odcinki. Bardzo popularny w Polsce w latach 80. i 90. XX wieku. Oparty na książce niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa, Pszczółka Maja i jej przygody wydanej po raz pierwszy w 1912 roku. Książka została zaadaptowana na serial (jap.) Mitsubachi Māya no bōken w 1975.Biały delfin Um (org. Oum le Dauphin Blanc) – serial animowany dla dzieci produkcji francuskiej z 1971 roku. Głównym bohaterem był tytułowy biały delfin o imieniu Um i jego przyjaciele: chłopiec, który nazywa się Janek (Yann), dziewczynka imieniem Marina, dziadek (Patrick), zwierzak Mariny koala Raul (Raôul), kapitan Flem i jego kruk Sebastian (Jean-Sébastien), władający językiem delfinów.

  Na Węgrzech wieczorynka otrzymała tytuł Esti mese (pol. Bajka na dobranoc). Jedną z najbardziej lubianych bajek na dobranoc jest tu seria o przygodach misia TV Maci, która pojawiła się w telewizji węgierskiej jako pierwsza w 1963 i nadawana jest z przerwami do dziś.

  Pod koniec lat 80. XX w. krótkie programy dla dzieci przed zaśnięciem zaczęły pojawiać się także w krajach zachodnich, m.in. w Szwajcarii, we Włoszech czy USA. Jednak do dzisiaj cieszą się one umiarkowaną popularnością.

  Truskawkowe Ciastko (oryg. Strawberry Shortcake, 2005-2010), serial animowany produkcji amerykańsko–kanadyjskiej z 2005 roku. II seria emitowana w Wieczorynce od 2 września 2008 roku. Bolek i Lolek na wakacjach – polski serial animowany zrealizowany w latach 1965-1966 przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Jest to drugi z kolei cykl filmowy opowiadający o przygodach Bolka i Lolka. Każdy z odcinków przedstawia jedną przygodę tytułowych bohaterów na wakacyjnym szlaku.

  Z racji tego, że dobranocki są adresowane do młodszych dzieci to w większości krajów nie trwają one dłużej niż 30 minut. Najczęściej spotykaną wersją jest ta, która trwa do 15 minut.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Danuta Mancewicz (ur. 24 listopada 1922 w Bydgoszczy, zm. 6 stycznia 2008 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i korepetytor dykcji. Ukończyła w 1948 PWST w Warszawie (z siedzibą w Łodzi). W swej karierze najbardziej znana jako aktorka głosowa. Użyczyła głosu Lolkowi w filmach z serii Bolek i Lolek, postaciom z dobranocki Przygody Gąski Balbinki oraz Plackowi w filmie O dwóch takich, co ukradli księżyc. Wystąpiła też w kilku epizodycznych rolach filmowych, ostatnia jej rola to babcia Bogusia w serialu M jak miłość. Odcinek, w którym wystąpiła, miał swoją premierę dwa dni po jej śmierci.
  Całkiem nowe przygody Toma i Jerry’ego (ang. Tom and Jerry Tales) – amerykański serial animowany opowiadający o przygodach kota imieniem Tom i myszy imieniem Jerry. W Polsce nadawany był na kanale TV Puls od 1 marca 2010 roku w wersji lektorskiej, a od 29 października 2012 roku na kanale Boomerang w wersji dubbingowej.
  W krainie czarnoksiężnika Oza – serial animowany produkcji polskiej, zrealizowany na podstawie cyklu opowiadań L. Franka Bauma. Serial był emitowany po raz pierwszy w latach 1983-1989.
  Rusałka Amelka (czes. Říkání o víle Amálce, 1975) – czechosłowacki serial animowany wyreżyserowany przez Václava Bedřicha.
  Myszka Pik (ros. Мышонок Пик) – radziecki krótkometrażowy film rysunkowy z 1978 roku w reżyserii Giennadija Sokolskiego oparty na podstawie utworu Witalija Biankiego.
  TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.
  Troskliwe misie (ang. The Care Bears, 1985-1988) – amerykańsko-kanadyjsko-francuski serial animowany opowiadający o przygodach sporej ilości misiów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.772 sek.