• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wiecznotrwała dobra nowina  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe (pop. Towarzystwo Strażnica) – korporacje prawne reprezentujące przed władzami świeckimi Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

  Wiecznotrwała dobra nowina – seria ośmiodniowych zgromadzeń religijnych zorganizowanych przez Świadków Jehowy w 1963 roku. W jej trakcie zaplanowano kongresy międzynarodowe w ponad 20 krajach świata, w których uczestniczyła grupa delegatów przemieszczających się ze zgromadzenia na zgromadzenie, licząca 583 Świadków Jehowy z 27 państw. Kongresy te zostały tak zorganizowane, by podróż dookoła świata potrwała 10 tygodni, a dzięki grupie podróżujących uczestników na wszystkie kongresy międzynarodowe tę serię kongresów nazwano „zgromadzeniem dookoła świata”. Odbyły się one od 30 czerwca do 8 września 1963 roku.

  Nowe Delhi (hindi नई दिल्ली, ang. New Delhi) – miasto, które jest obecną stolicą Indii. Znajduje się ono w Delhi – jednostce administracyjnej mającej status narodowego terytorium stołecznego (national capital territory). Nowe Delhi, choć pod względem administracyjnym jest osobnym miastem, nie stanowi wydzielonego organizmu miejskiego, lecz łączy się z sąsiednimi dzielnicami Delhi, stanowiąc jakby kolejną dzielnicę tego miasta.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Głównym tematem serii kongresów była „Wiecznotrwała dobra nowina”. Nazwa została zaczerpnięta z Księgi Objawienia 14:6 (NW). W ramach serii zgromadzeń przyjęto rezolucję „Ogłaszanie na całym świecie wiecznotrwałej dobrej nowiny”. W całej serii kongresów na całym świecie uczestniczyło łącznie 580 509 osób w 161 krajach, w tym 454 977 osób skorzystało z programu kongresów międzynarodowych, a 16 653 osoby zostały ochrzczone.

  Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.Ponce – miasto portowe w Portoryko, leżące w południowej części wyspy. Jest czwartym co do wielkości ośrodkiem miejskim kraju – Ponce w 2008 zamieszkiwało ok. 146 tys. ludzi, jego powierzchnia wynosi 278,4 km².

  Spis treści

 • 1 „Zgromadzenie dookoła świata”
 • 2 Kongresy okręgowe
 • 3 Publikacje wydane z okazji kongresu
 • 4 Niektóre punkty programu
 • 5 Kampania głoszenia
 • 6 Uwagi
 • 7 Przypisy
 • 8 Bibliografia
 • 9 Linki zewnętrzne
 • „Zgromadzenie dookoła świata”[]

  Seria kongresów międzynarodowych rozpoczęła się w Milwaukee na County Stadium, w amerykańskim stanie Wisconsin. Zgromadzenie to trwało od 30 czerwca do 7 lipca. 30 czerwca na kongresie w Milwaukee ogłoszono wydanie specjalnej jednotomowej edycji Pisma Świętego w Przekładzie Nowego Świata stanowiącej pomoc do studium Biblii. Na tym samym kongresie ogłoszono również wydanie Chrześcijańskich Pism Greckich w Przekładzie Nowego Świata w językach francuskim, hiszpańskim, holenderskim, niemieckim, portugalskim i włoskim. Były to pierwsze wersje nieanglojęzyczne Przekładu Nowego Świata.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.

  Stamtąd delegaci udawali się w kierunku wschodnim, najpierw na kongres w Nowym Jorku, który trwał od 7 do 14 lipca na stadionie Yankee. Następnie uczestnicy kongresów przenieśli się do Londynu w Anglii, potem kongres odbył się w Sztokholmie w Szwecji, w Monachium w Niemczech i w Mediolanie we Włoszech. W Monachium kongres odbył się w obiektach na placu Theresienwiese, a w Mediolanie zgromadzenie zorganizowano na torze wyścigów konnych Vigorelli Velodrome.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Później delegaci przenieśli się do Aten w Grecji, gdzie jednak pod naciskiem miejscowych przywódców religijnych władze cofnęły zgodę na urządzenie zgromadzenia na Stadionie Olimpijskim (Panatenajskim). Z tego powodu w Grecji do końca sierpnia program kongresowy był przedstawiany na terenie prywatnych posesji a wysłuchało go blisko 10 tysięcy osób.

  Hajfa (hebr. חֵיפָה; arab. حيفا, Hayfā) – największe miasto północnego Izraela i stolica administracyjna Dystryktu Hajfa. Jest to trzecie największe miasto w kraju pod względem powierzchni (63,7 km²) i ludności (267 800 mieszkańców).Tema – miasto portowe w Regionie Wielka Akra w Ghanie, jest stolicą Dystryktu Stołecznego Tema. Miasto ma 209 tys. mieszkańców (2005). Tema leży 25 km na wschód od Akry. Było małą wioską rybacką do roku 1960, rozwój nastąpił w wyniku budowy w miejscowości głównego portu morskiego Ghany. Jest ośrodkiem przetwórstwa ropy naftowej i ośrodkiem przemysłowym.

  Następnie seria zgromadzeń przeniosła się do Bejrutu w Libanie, do Jerozolimy podzielonej wówczas pomiędzy Jordanię i Izrael oraz na Cypr. Wszędzie uczestnicy kongresu byli goszczeni przez współwyznawców. Dalszy etap podróży prowadził do krajów Azji oraz na wyspy Pacyfiku, gdzie kongresy odbyły się w Nowym Delhi w Indiach, w Rangunie w Birmie, w Bangkoku w Tajlandii, Hongkongu, Singapurze, w Manili na Filipinach, w Dżakarcie w Indonezji, w Melbourne w Australii, w Shoufeng na Tajwanie, w Kioto w Japonii, w Auckland w Nowej Zelandii, w Suva na Fidżi i w Seulu w Korei.

  Bejrut (arab. بيروت, Bayrūt, fr. Beyrouth, gr. Berytos) – stolica i największe miasto Libanu, leżące w środkowej części kraju. Liczy 2 mln 60 tys. mieszkańców (2012), większość pochodzenia arabskiego. Dawniej miasto było nazywane: Birutu, Berytos. Znajduje się tu wiele zabytków i dobytku historycznego kraju.Ewangelia (z gr. εὐαγγέλιον, euangelion, dosł. dobra nowina) – w starożytności termin używany jako określenie nagrody dla osoby przynoszącej dobrą nowinę.

  Zgromadzenie w Indiach odbyło się w Nowym Delhi, jego uczestnicy zjechali się z całego kraju. Dzięki udziałowi zagranicznych delegatów pierwszy raz mogli cieszyć się międzynarodowym towarzystwem współwyznawców na kongresie.

  Serię kongresów międzynarodowych kończyły zgromadzenia zorganizowane na początku września w Honolulu na Hawajach i w Pasadenie w Kalifornii. Łącznie więc seria kongresów, w której uczestniczyła grupa 583 delegatów objęła 24 kraje świata. W sumie „zgromadzenie dookoła świata” objęło 454 977 uczestników. Znaleźli się wśród nich również delegaci zapraszani z całego świata.

  Liberia (Republika Liberii – Republic of Liberia) – państwo położone w Afryce Zachodniej. Sąsiaduje z Gwineą, Wybrzeżem Kości Słoniowej oraz Sierra Leone. Sytuacja gospodarcza i polityczna tego kraju jest nadal niestabilna, co jest skutkiem przewrotów wojskowych i dwóch wojen domowych (1989–1996 i 1999–2003).Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
  Portoryko (hiszp. Puerto Rico – "bogaty port") – terytorium zorganizowane nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych o statusie wspólnoty (US Commonwealth), leżące na wyspie o tej samej nazwie (i kilku innych mniejszych wyspach) w Ameryce Środkowej, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim.
  Pieśni Królestwa – pieśni religijne używane przez Świadków Jehowy. Obecnie w powszechnym użyciu znajduje się 135 pieśni, zawartych w śpiewniku Śpiewajmy Jehowie.
  Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.
  Świadkowie Jehowy na Węgrzech – wspólnota 23 161 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) na Węgrzech, należących do 289 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 43 271 osób. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Budapeszcie.
  Honolulu – stolica i największe miasto amerykańskiego stanu Hawaje, położone w hrabstwie Honolulu na wyspie Oʻahu.
  Jordania (الأردن Al-Urdunn, pełna nazwa: Haszymidzkie Królestwo Jordanii, المملكة الأردنية الهاشمية Al-Mamlaka al-Urdunnijja al-Haszimijja) – arabska monarchia konstytucyjna na Bliskim Wschodzie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.063 sek.