• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wieża zegarowa w Leicesterze

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Posąg (także statua) – pełnofigurowa rzeźba przedstawiająca człowieka, rzadziej zwierzę. Ustawiana na postumencie, czasem w niszy.
  Zegar wieżowy – rodzaj dużego zegara umieszczonego w widocznym miejscu w przestrzeni publicznej w celu podawania czasu wszystkim osobom znajdującym się w jego zasięgu. Najczęściej zegary wieżowe wyposażone są w jedną lub więcej tarcz umieszczonych z czterech stron specjalnej wieży zegarowej lub wysokiego budynku użyteczności publicznej (na przykład wieży ratuszowej lub kościelnej), ale zdarzają się również egzemplarze, w których za wskaźnik upływu czasu służą sygnały dźwiękowe (na przykład dzwony lub kuranty) lub wizualne (kula czasu).

  Wieża zegarowa w Leicesterze (Clock Tower) – wieża zegarowa wybudowana w 1868 r. w centrum miasta Leicester w Wielkiej Brytanii. Wieża zbudowana została z granitu, zaś figury umieszczone na wieży – z kamienia portlandzkiego.

  Wieża zegarowa znajduje się w centrum miasta między pięcioma ulicami: Church Gate, Haymarket Street, Humberstone Gate, Gallowtree Gate oraz East Gates. Wieża jest punktem orientacyjnym oraz miejscem wielu spotkań zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych do miasta.

  Na wieży są cztery posągi postaci związanych z historią miasta Leicester: Simona de Montforta, Williama Wyggestona, Thomasa White oraz Gabriela Newtona.

  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.Granit – głębinowa kwaśna skała o budowie jawnokrystalicznej, zbudowana z kwarcu, skalenia potasowego i plagioklazu oraz biotytu.

  Wysokość wieży wynosi około 12 metrów.

 • Simon de Montfort

 • William Wigston

 • Thomas White

 • Gabriel Newton

 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.