• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Widuchowa - gmina

  Przeczytaj także...
  Gryfino, (niem. Greifenhagen) – miasto w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, siedziba władz powiatu gryfińskiego i gminy miejsko-wiejskiej Gryfino. Leży nad Odrą Wschodnią na Równinie Wełtyńskiej. Pomiędzy rzeką a granicą z Niemcami (Odrą Zachodnią) znajduje się Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry.Żelechowo (niem. Selchow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Widuchowa.
  Odra (czes. i dł. Odra, niem. Oder, gł. Wodra, łac. starożytna Viadua, Suevus, łac. średniowiecza Oddera (w Dagome iudex), Odera; łac. renesansowa Viadrus (od 1543)) – rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie).

  Widuchowa położona jest w zachodniej części powiatu gryfińskiego. Sąsiednie gminy:

 • Banie, Chojna i Gryfino (powiat gryfiński)
 • Gmina graniczy także z Republiką Federalną Niemiec:

 • powiat Uckermark (land Brandenburgia)
 • Do 31 XII 1998 r. wchodziła w skład województwa szczecińskiego.

  Siedzibą gminy jest wieś Widuchowa.

  Kłodowo (niem. Kladow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Widuchowa.Pąkowo – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Widuchowa. Osada wchodzi w skład sołectwa Żelechowo.

  Miejsce w województwie (na 114 gmin):
  powierzchnia 48., ludność 68.

  Gmina stanowi 11,2% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Dębogóra – (niem. Brusenfelde) wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Widuchowa.Widuchówko (niem. Forsterei Fiddichow) – kolonia w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Widuchowa. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Krzywin.
 • Liczba ludności:
 • w wieku przedprodukcujnym: 1 324
 • w wieku produkcyjnym: 3 473
 • w wieku poprodukcyjnym: 741
 • Saldo migracji: -21 (osób)
 • Przyrost naturalny: 1,07‰ (-6 osób)
 • Stopa bezrobocia: 15,9% (2006)

 • Gminę zamieszkuje 6,8% ludności powiatu.

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Widuchowa w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Widuchowa.png

  Przyroda i turystyka[]

  Gmina leży w Dolinie Dolnej Odry i na Pojezierzu Myśliborskim nad Odrą. Na północ od Widuchowej Odra rozgałęzia się na dwie odnogi, Odrę Zachodnią i Odrę Wschodnią, powstaje obszar zwany Międzyodrzem, na którym znajduje się Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry. Poza żeglowną Odrą, dostępna dla kajaków jest tzw. Stara Regalica na Międzyodrzu oraz Rurzyca na południe od Ognicy. Tereny leśne zajmują 30% powierzchni gminy, a użytki rolne 46%.

  Wilcze – kolonia w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Widuchowa. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Żarczyn.Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry został utworzony 1 kwietnia 1993, obejmuje obszar położony na Międzyodrzu pomiędzy rozgałęzieniem Odry na Odrę Wschodnią i Zachodnią (główny nurt) na północ od Widuchowej do Kanału Leśnego (na południe i zachód od Szczecina), powierzchnia parku wynosi ok. 6009 ha. Wraz z niemieckim parkiem narodowym Nationalpark Unteres Odertal tworzy Międzynarodowy Park Dolina Dolnej Odry. Siedzibą parku jest od 2000 Gryfino. Administracyjnie położony jest w gminach: Kołbaskowo, Gryfino i Widuchowa.

  Komunikacja[]

  Przez gminę prowadzi droga krajowa nr 31 łącząca Widuchową z Gryfinem (na północy) (17 km) i przez Lisie Pole (14 km) i Graniczną (18 km) z Chojną (na południu) (21 km). W odległości 5 km na południe od miejscowości znajduje się droga wojewódzka nr 122, która prowadzi w Krajnika Dolnyego (na zachód) (10 km) i przez wieś Krzywin (3 km) do Bań (na wschód) (19 km).

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Lubiczyn (niem. Obervorwerk) – wieś pofolwarczna w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Widuchowa.

  Widuchowa (stacja położona 4 km od wsi) uzyskała połączenie kolejowe w 1877 r. po otwarciu odcinka z Chojny do Szczecina. Był to ostatni odcinek Nadodrzanki (linii Wrocław - Szczecin). W 1983 r. odcinek ten został zelektryfikowany. Obecnie w gminie czynne są 3 stacje: Pacholęta, Widuchowa i Krzywin Gryfiński.

  Linia kolejowa nr 273 (potocznie Nadodrzanka) – linia kolejowa łącząca Wrocław ze Szczecinem przez Brzeg Dolny, Wołów, Głogów, Nową Sól, Zieloną Górę, Kostrzyn nad Odrą i Gryfino. Położona w granicach trzech województw: dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego oraz na obszarze Oddziałów Regionalnych PKP PLK: we Wrocławiu, w Poznaniu i w Szczecinie.Droga wojewódzka nr 122 (DW122) - droga wojewódzka w środkowej części woj. zachodniopomorskiego o długości 78 km łącząca Krajnik Dolny w pobliżu przejścia granicznego na DK26 z miejscowością Piasecznik. Droga przebiega przez 4 powiaty: powiat gryfiński, pyrzycki, stargardzki i choszczeński.

  W gminie czynny jest 1 urząd pocztowy: Widuchowa (nr 74-120).

  Zabytki[]

  do opracowania

  Miejscowości[]

  Sołectwa gminy Widuchowa Bolkowice, Czarnówko, Dębogóra, Kłodowo, Krzywin, Lubicz, Marwice, Ognica, Pacholęta, Polesiny, Rynica, Widuchowa, Żarczyn i Żelechowo. Pozostałe miejscowości Kiełbice, Krzywinek, Lubiczyn, Pąkowo, Radoszki, Tarnogórki, Widuchowa-Stacja, Widuchówko, Wilcze.

  Miasta partnerskie[]

 • Gehrde  Niemcy
 • Penkun  Niemcy
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Polska Baza Kolejowa (stacja Widuchowa)
 • Zdjęcie satelitarne gminy (TerraServer)
 • http://www.e-widuchowa.blogspot.com
 • Lisie Pole – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Chojna. Dawna nazwa wsi to Chrobryń (przed wojna Uchtdorf). We wsi istnieje drużyna piłkarska UKS Chrobry Lisie Pole (klasa - A). Niedaleko wsi znajduje się jezioro Rynickie (można tam złowić leszcze, szczupaki, karpie, liny, płotki). We wsi jest dworzec PKP i PKS.W lisim polu znajduje się szkoła podstawowa oraz zerówka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego. Lisie Pole na przestrzeni wiekówLubicz (niem. Lindow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Widuchowa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat gryfiński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Gryfino. Obejmuje obszar Równiny Wełtyńskiej, Puszczy Bukowej, Doliny Dolnej Odry i zachodnią część Pojezierza Myśliborskiego.
  Pacholęta (do 1945 niem. Pakulent) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Widuchowa.
  Krzywin (do 1945 niem. Kehrberg) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Widuchowa, przy trasach linii kolejowej nr 273 Kostrzyn–Szczecin i drogi wojewódzkiej nr 122.
  Gmina Chojna (w 1946 gmina Chojnice Odrzańskie) – gmina położona jest w środkowej części powiatu gryfińskiego. Sąsiednie gminy:
  Pojezierze Myśliborskie (314.41) – mezoregion w Polsce północno-zachodniej w obrębie Pojezierza Zachodniopomorskiego. Od północy graniczy z Równiną Pyrzycko-Stargardzką i Równiną Wełtyńską, od południa z Równiną Gorzowską, od zachodu wyraźna granica na Dolinie Dolnej Odry, a na wschodzie na dolinie Płoni.
  Żarczyn (niem. Gross Schoenfeld) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Widuchowa.
  Gehrde - miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Osnabrück, wchodzi w skład gminy zbiorowej Bersenbrück.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.07 sek.