• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Widok morza w Scheveningen  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Szkoła haska (hol. Haagse School) – grupa artystyczna malarzy holenderskich działających w Hadze w latach 1860–1890.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Widok morza w Scheveningen (hol. Zeegezicht bij Scheveningen), znany też (w literaturze anglojęzycznej) pod tytułem Plaża w Scheveningen w burzową pogodę (Beach in Scheveningen in Stormy Weather) – obraz olejny Vincenta van Gogha namalowany w sierpniu 1882 roku podczas pobytu w Scheveningen. Płótno znajduje się w zbiorach Muzeum Vincenta van Gogha. Nr kat.: F 4, JH 187.

  Jan Hulsker (ur. 2 października 1907, Haga, zm. 9 listopada 2002, Vancouver) – holenderski historyk, badacz twórczości Vincenta van Gogha.Malarstwo marynistyczne zwane także marina – jest rodzajem malarstwa, które przedstawia krajobraz morski z łodziami, okrętami oraz sceny batalistyczne na morzu.

  Obraz ten jest jednym z dwóch morskich pejzaży, malowanych przez van Gogha podczas pobytu w Holandii. Ten drugi, to namalowany w tym samym czasie Plaża w Scheveningen przy dobrej pogodzie (Beach at Scheveningen in Calm Weather), znajdujący się w zbiorach Minnesota Marine Art Museum w Winona.

  Okoliczności powstania obrazu[ | edytuj kod]

  Pod koniec listopada 1881 van Gogh przyjechał do Hagi, gdzie zatrzymał się u swego kuzyna, malarza Antona Mauve. Jeszcze w tym samym miesiącu namalował pod jego okiem swoje dwa pierwsze obrazy olejne. Po krótkiej wizycie w Etten pod koniec tego samego roku ponownie przyjechał do Hagi. I tym razem zatrzymał się u Antona Mauve, który uczył go zarówno malarstwa olejnego, jak i akwarel, pożyczył mu też pieniądze na zorganizowanie atelier, które van Gogh zaczął wynajmować od 1 stycznia 1882 roku.

  Theo van Gogh (ur. 1 maja 1857, Groot-Zundert, zm. 25 stycznia 1891, Utrecht) – młodszy brat malarza Vincenta van Gogha, którego wspierał przez cały okres twórczości zarówno finansowo, jak i duchowo. Theo był handlarzem dziełami sztuki, w tym również obrazami, które malował brat. Zmarł w pół roku po śmierci Vincenta i został pochowany obok brata. Przyjaźń braci przedstawił Robert Altman w filmie Vincent i Theo.Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.

  Na zamówienie wuja Cornelisa, marszanda z Amsterdamu namalował 12 widoków Hagi, otrzymując za nie niewielką zapłatę. Jego zainteresowanie wzbudziły obrzeża Hagi, strefy przejściowej, która nie była ani miastem, ani wsią, gdzie światło było bledsze, powietrze świeższe, tematyka bardziej beztroska, a nastrój jeszcze nie przesiąknięty melancholią obszarów wiejskich. Latem 1882 roku dzięki kilku studiom malarskim w plenerze odkrył, ku swemu zdziwieniu, że ma naturalny zmysł koloru. Wybierając motyw z najsłynniejszego dzieła szkoły haskiej, Panoramy Hendrika Willema Mesdaga z 1881 roku, przedstawiającego rozległy widok wioski rybackiej Scheveningen, ustawił swoją ramkę perspektywiczną na wydmach i namalował niewielki obraz, znany jako Plaża w Scheveningen w burzową pogodę.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Hendrik Willem Mesdag (ur. 23 lutego 1831 w Groningen, zm. 10 lipca 1915 w Hadze) – holenderski malarz marynista, wraz z żoną Sientje van Houten (1834–1909), malarką zajmował się kolekcjonowaniem sztuki.

  Malowanie obrazu i towarzyszące mu warunki pogodowe opisał w liście do brata Theo. Przez cały tydzień, kiedy przychodził do Scheveningen, pogoda była wietrzna, deszczowa i burzowa. Mimo to zdołał namalować dwa niewielkie pejzaże morskie. Gdy malował drugi z nich, rozpętała się burza, a fale morskie podeszły bardzo blisko wydm. Gruby podkład obrazu został całkowicie pokryty grubą warstwą piasku, który naniósł wiatr. Wiatr był tak silny, że artysta ledwo mógł utrzymać się na nogach, a niesione przez wiatr chmury piasku utrudniały mu widoczność. Wiedział, że w obliczu ulewy nie będzie w stanie skończyć obrazu na miejscu, więc w pośpiechu naszkicował podstawowe linie i barwy swojej kompozycji. W pobliskiej, małej gospodzie za wydmami usunął piasek zeskrobując go z płótna, po czym malował obraz ponownie. Potem udał się na plażę, by jeszcze raz porównać widok. „Mam w końcu kilka pamiątek” – donosił bratu.

  BBC News Channel (do 20 kwietnia 2008 BBC News 24) – brytyjski kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym (naziemnym i satelitarnym) oraz w sieciach kablowych i właściwie tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak jego odbiór w Polsce jest możliwy.Etten – wieś w Holandii, w prowincji Geldria. Leży ok. 7km na południowy-wschód od największej miejscowości w regionie - Doetinchem.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Taschen to niemieckie wydawnictwo założone w 1980 w Kolonii przez Benedikta Taschena. Jest największym na świecie sprzedawcą książek poświęconych sztuce. Ma własną sieć księgarń na trzech kontynentach.
  Jacob Baart de la Faille (ur. 1 czerwca 1886 w Leeuwarden, zm. 7 sierpnia 1959 w Heemstede) – holenderski prawnik, badacz twórczości Vincenta van Gogha.
  Faktura – w plastyce jest to charakterystyczny sposób ukształtowania powierzchni dzieła (np. obrazu, rzeźby) wynikający z tworzywa, techniki i woli artysty. Jeden z podstawowych problemów plastycznych.
  Pompeje, dawniej Pompeja (łac. Pompeii, wł. Pompei) – miasto w regionie dzisiejszej Kampanii we Włoszech zniszczone w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję wulkanu Wezuwiusz w dniu 24 sierpnia 79 roku. Popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje, utrwalił budowle, przedmioty oraz niektóre ciała ludzi i zwierząt, co współcześnie umożliwia obejrzenie wyglądu starożytnego rzymskiego miasta średniej wielkości i jego mieszkańców. Ruiny Pompejów położone są ok. 20 km na południowy wschód od Neapolu. Dwa inne miasta, które zniszczyła erupcja Wezuwiusza w 79 roku to Herkulanum i Stabie.
  Vincent Willem van Gogh (wym. [ˈvɪnsɛnt vaŋˈɣɔx]; ur. 30 marca 1853, zm. 29 lipca 1890) – holenderski malarz postimpresjonistyczny, którego twórczość dzięki żywej kolorystyce i emocjonalnemu oddziaływaniu wywarła dalekosiężny wpływ na sztukę XX w. Artysta w ciągu swego życia cierpiał na napady lękowe i narastające ataki spowodowane zaburzeniami psychicznymi. Zmarł w wieku 37 lat jako twórca nieznany szerszemu ogółowi, w wyniku postrzału z broni palnej – prawdopodobnie samobójczego.
  Winona – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Minnesota, siedziba hrabstwa Winona. W 2010 roku liczyło 27 592 mieszkańców. Miasto położone jest w dolinie Hiawatha Valley, nad rzeką Missisipi. Pierwszym Europejczykiem, który dotarł w te rejony był franciszkański misjonarz Louis Hennepin, czego dokonał około 1680 roku. Wkrótce jego śladem podążyli inni misjonarze oraz handlarze futrem. Miasto założone zostało w 1851 roku i początkowo nazwane zostało Montezuma. Wkrótce otrzymało jednak imię legendarnej indiańskiej księżniczki, Winony.
  Anton Mauve (ur. 18 września 1838 w Zaandam, zm. 5 lutego 1888 w Arnhem) – malarz holenderski, pejzażysta ze szkoły haskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.974 sek.