• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wide receiver

  Przeczytaj także...
  Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.Futbol kanadyjski – jeden z najpopularniejszych sportów w Kanadzie. Sport pochodzi od angielskiego rugby. Jest on bardzo podobny do futbolu amerykańskiego. Są nieznaczne różnice w przepisach, z których jedną jest możliwość zdobywania pojedynczych punktów (single). Wynika to z tego, że zmiany w przepisach College football, które zostały wprowadzone na początku XX. wieku nie zostały przejęte przez Kanadyjczyków. Różnice te powodują to że w futbolu kanadyjskim jest mniej przerw w meczu co pozwala na szybsze rozgrywanie piłki.
  Interception, przejęcie - pojęcie w futbolu amerykańskim określające sytuację, w której dochodzi do przechwycenia przez zawodnika obrony podania rzuconego przez rozgrywającego zespołu atakującego.
  Football-Formation-WR.svg

  Wide receiver (WR) (skrzydłowy) – pozycja zawodnika w futbolu amerykańskim i kanadyjskim. Zawodnik ten należy do formacji ataku a jego zadaniem jest odbiór piłki podawanej przez rozgrywającego i jak najdalszy bieg z nią. Najczęściej skrzydłowy biegnie w wyznaczonym w zagrywce kierunku i w odpowiednim momencie odwraca się lub wyciąga ręce i łapie piłkę. Z tego powodu bywają najczęściej jednymi z najszybszych i najzwinniejszych zawodników w drużynie.

  Quarterback (QB; rozgrywający) – pozycja zawodnika w futbolu amerykańskim i kanadyjskim. Zawodnik ten należy do formacji ataku, a jego zadaniem jest rozegranie piłki.

  Skrzydłowemu w złapaniu piłki przeszkadzają zawodnicy z formacji obronnej, przez co często się zdarza, że to właśnie podczas podania do skrzydłowego następuje przechwyt (ang. interception) drużyny broniącej, co wiąże się ze zmianą ról na boisku (drużyna broniąca przechodzi w posiadanie piłki i to ona teraz atakuje). Ale jeśli skrzydłowemu uda się odebrać kilkudziesięciojardowe podanie, a do tego przebiegnie jeszcze trochę jardów, wtedy takie zagranie przynosi drużynie atakującej duże korzyści.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.871 sek.