Wide Field and Planetary Camera 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wide Field and Planetary Camera 2 (WFPC2) – kamera CCD zainstalowana w Kosmicznym Teleskopie Hubble’a. Została zamontowana na miejsce kamery WF/PC podczas wyprawy wahadłowca Endeavour (misja STS-61) w grudniu 1993. Za jej pomocą wykonano zdjęcia Głębokiego Pola Hubble’a w 1995 oraz mgławic planetarnych MyCn18 i CRL2688 w 1996.

National Air and Space Museum (Narodowe muzeum lotnictwa i przestrzeni kosmicznej) – muzeum w Waszyngtonie, część Instytutu Smithsona. Posiada największą na świecie kolekcję eksponatów statków powietrznych oraz kosmicznych, a ponad 9 milionów turystów rocznie czyni je najczęściej zwiedzanym muzeum świata.Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.

Matryce CCD w detektorze WFPC2 rejestrowały promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie długości fal od 120 do 1100 nm. Na kamerę składają się cztery identyczne detektory CCD, każdy o rozdzielczości 800×800 pikseli.

Kamera została zdemontowana 14 maja 2009 przez załogę misji STS-125 wahadłowca Atlantis, na jej miejsce zainstalowana została Wide Field Camera 3. WFPC2 powróciła na Ziemię 24 maja 2009 roku na pokładzie promu Atlantis i obecnie znajduje się na wystawie w National Air and Space Museum w Waszyngtonie.

Nanometr (symbol: nm) – podwielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Jest to jedna miliardowa metra czyli jedna milionowa milimetra. Jeden nanometr równa się zatem 10 m. W notacji naukowej można go zapisać jako 1 E-9 m oznaczający 0,000 000 001 × 1 m. Rzadko stosowana jest również stara nazwa milimikron.Wide Field Camera 3 (WFC3) – kamera CCD zainstalowana w Kosmicznym Teleskopie Hubble’a. Została zamontowana na miejsce kamery Wide Field and Planetary Camera 2 (WFPC2) 14 maja 2009 przez załogę misji STS-125 wahadłowca Atlantis.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Joseph Caputo: „The Camera that Saved Hubble” Coming to the Smithsonian (ang.). Smithsonian.com, 2009-05-27. [dostęp 2012-11-29].
 2. Abby Callard: Moving Beyond Earth Opens at Air and Space (ang.). Smithsonian.com, 2009-11-20. [dostęp 2012-11-29].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona główna WFPC2
 • Zdjęcia wykonane za pomocą WFPC2
 • Warto wiedzieć że... beta

  Głębokie Pole Hubble’a (ang. Hubble Deep Field, w skrócie HDF) – obraz niewielkiego, z pozoru pustego, obszaru w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy, bazujący na serii obserwacji Kosmicznym Teleskopem Hubble’a. Zdjęcie jest złożeniem 342 osobnych ekspozycji wykonywanych przy pomocy Wide Field and Planetary Camera 2 przez dziesięć kolejnych dni, pomiędzy 18 grudnia a 28 grudnia 1995 r. Sfotografowany obszar ma rozmiary kątowe zaledwie 144" - mniej więcej tyle, ile średnica piłki tenisowej widziana z odległości stu metrów.
  Wahadłowiec kosmiczny, prom kosmiczny – rodzaj bezzałogowego lub załogowego statku kosmicznego, który może być wykorzystywany wielokrotnie i zwykle przystosowany jest do wynoszenia na orbitę i ściągania z orbity sztucznych satelitów i innych ładunków. Cechą charakterystyczną wahadłowców jest lądowanie na pasie startowym lotniska, podobnie jak samoloty, stąd używane są w stosunku do nich takie określenia jak samolot kosmiczny, rakietoplan i in. Wahadłowce mogą natomiast startować wynoszone tradycyjną rakietą nośną lub na pokładzie większego samolotu-nosiciela.
  STS-61 – piąta misja wahadłowca kosmicznego Endeavour związana z serwisem Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Był to pięćdziesiąty dziewiąty lot programu lotów wahadłowca
  STS-125 – misja wahadłowca kosmicznego Atlantis związana z serwisem Kosmicznego Teleskopu Hubble’a (HST), 126. misja programu lotów wahadłowców. Dla promu Atlantis był to trzydziesty lot w przestrzeń kosmiczną. Misja miała charakter naprawczy i była to piąta (po STS-61, STS-82, STS-103 i STS-109) i zarazem ostatnia misja serwisowa teleskopu Hubble’a. Po misji okres eksploatacji teleskopu miał zostać przedłużony do co najmniej 2015 roku.
  Mgławica planetarna – obłok gazu i pyłu powstałego z zewnętrznych warstw gwiazdy kończącej etap syntezy jądrowej we wnętrzu. W centrum takiego obiektu odkrywane są zwykle białe karły, w które zamieniają się gwiazdy po utracie otoczki.
  Promieniowanie elektromagnetyczne (fala elektromagnetyczna) – rozchodzące się w przestrzeni zaburzenie pola elektromagnetycznego.
  Matryca CCD (ang. Charge Coupled Device) – układ wielu elementów światłoczułych, z których każdy rejestruje, a następnie pozwala odczytać sygnał elektryczny proporcjonalny do ilości padającego na niego światła. W cyfrowych aparatach fotograficznych najczęściej stosowane są filtry barwne, dające możliwość rejestracji natężenia określonej szerokości spektrum światła w danym punkcie matrycy.

  Reklama