Wide Angle Search for Planets

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

SuperWASP (Wide Angle Search for Planets) – międzynarodowy program badawczy mający na celu wyszukiwanie planet pozasłonecznych. W 2006 roku ogłoszono odkrycie pierwszej planety, która nosi nazwę WASP-1 b. Obecnie (7 lipca 2013) w Encyklopedii pozasłonecznych układów planetarnych wymienione są 72 planety odkryte w ramach tego programu, 3 z nich zostały niezależnie odkryte w ramach Projektu HATNet.

Planeta pozasłoneczna, egzoplaneta (gr. εξω – exo: poza, na zewnątrz) – planeta znajdująca się w układzie planetarnym, krążąca wokół gwiazdy (lub gwiazd) innej niż Słońce.University of St Andrews – najstarszy szkocki uniwersytet (trzeci, po Oxford i Cambridge, w Wielkiej Brytanii), który został założony między 1410 i 1413 rokiem.

W programie SuperWASP bierze udział osiem, głównie brytyjskich, ośrodków badawczych i akademickich:

 • University of Cambridge
 • Instituto de Astrofisica de Canarias
 • Isaac Newton Group of Telescopes
 • Keele University
 • University of Leicester
 • The Open University
 • Queen’s University Belfast
 • University of St Andrews.
 • Obserwacje prowadzone są w dwóch zautomatyzowanych, zlokalizowanych w dwóch różnych miejscach na kuli ziemskiej obserwatoriach, co pozwala obserwować obie półkule nieba. Pierwsze (SuperWASP-North) znajduje się na wyspie La Palma, a drugie (SuperWASP-South) na terenie South African Astronomical Observatory w RPA.

  Projekt Hungarian Automated Telescope Network (HATNet) – międzynarodowy program badawczy mający na celu wykrywanie i badanie planet pozasłonecznych metodą obserwacji tranzytów oraz badania jasnych gwiazd zmiennych. Program wykorzystuje sześć w pełni automatycznych teleskopów. Sieć rozpoczęła pracę w 2003 roku, projekt stworzyli jeszcze w 1999 r. węgierscy astronomowie z inicjatywy Bohdana Paczyńskiego; obecnie zarządza nim Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.Trans-atlantic Exoplanet Survey (TrES) – zespół trzech 10-centymetrowych teleskopów służących do odkrywania egzoplanet, znajdujących się w Lowell Observatory, Palomar Observatory i na Wyspach Kanaryjskich. Zostały wykonane jako sieć małych i tanich teleskopów stworzonych do obserwacji specyficznych i nieznacznych osłabień jasności gwiazdy, których przyczyną może być ruch orbitalny planety.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Projekt HATNet
 • Trans-Atlantic Exoplanet Survey
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jean Schneider: Interaktywny Katalog Planet Pozasłonecznych. W: Encyklopedia pozasłonecznych układów planetarnych [on-line]. 2013-07-05. [dostęp 2013-07-07].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • oficjalna strona programu SuperWASP (ang.)
 • La Palma (właściwie San Miguel de la Palma) – należąca do Hiszpanii wyspa na Oceanie Atlantyckim, w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Leży nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki. Wraz z całym archipelagiem zaliczana jest do Makaronezji. Wyspa zajmuje 708 km² powierzchni, ma 42 km długości i 28 km szerokości (jest piątą co do wielkości wyspą archipelagu). Podlega prowincji Santa Cruz de Tenerife. Stolicą La Palmy jest Santa Cruz de la Palma na wschodnim wybrzeżu. Największe miasto wyspy – Los Llanos de Aridane – leży na zachodnim wybrzeżu. Językiem urzędowym jest język hiszpański. Wyspę zamieszkuje 86 528 osób. WASP-1b – planeta pozasłoneczna oddalona od Ziemi o 1239 lat świetlnych. Orbituje wokół gwiazdy WASP-1 w gwiazdozbiorze Andromedy. WASP-1b została odkryta metodą tranzytu w 2006 roku w ramach projektu SuperWASP. W podziękowaniu za pomoc udzieloną przez region La Palma odkrywcy nadali planecie alternatywne oznaczenie Garafia-1.
  Warto wiedzieć że... beta

  Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:
  Keele University angielski kampus uniwersytecki w pobliżu Newcastle-under-Lyme w Staffordshire . Założona w 1949 roku jako eksperymentalne kolegium wdrażające szeroki program nauczania i badania interdyscyplinarne, Keele jest najbardziej znana z pionierskich podwójnych stopni w Wielkiej Brytanii. Uniwersytet zajmuje 617 akrów (2,5 km ²) wsi w pobliżu kampusu do miejscowości Keele i domy Science Park i centrum konferencyjne, co czyni go największym placu kampusu uniwersyteckiego-singiel w Wielkiej Brytanii.
  University of Leicester – publiczny uniwersytet w mieście Leicester w Wielkiej Brytanii, prowadzący studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie.

  Reklama