• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wide Angle Search for Planets

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Republika Południowej Afryki (RPA, afr. Republiek van Suid-Afrika, ang. Republic of South Africa) – państwo na południowym krańcu Afryki.
  The Open University (powszechnie znany jako Open University lub OU, oficjalnie jednak rodzajnik „the” stanowi część nazwy) – uniwersytet oparty na nauczaniu na odległość, utworzony i finansowany przez rząd Wielkiej Brytanii. Uniwersytet znany jest z polityki „otwartych drzwi”, która oznacza, że kwalifikacja i poprzednia edukacja nie są brane pod uwagę przy rekrutacji studentów. Zdecydowana większość studentów mieszka w Wielkiej Brytanii, jednakże studia na Open University dostępne są dla mieszkających niemal w każdym zakątku świata.

  SuperWASP (Wide Angle Search for Planets) – międzynarodowy program badawczy mający na celu wyszukiwanie planet pozasłonecznych. W 2006 roku ogłoszono odkrycie pierwszej planety, która nosi nazwę WASP-1 b. Obecnie (7 lipca 2013) w Encyklopedii pozasłonecznych układów planetarnych wymienione są 72 planety odkryte w ramach tego programu, 3 z nich zostały niezależnie odkryte w ramach Projektu HATNet.

  University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.Planeta pozasłoneczna, egzoplaneta (gr. εξω – exo: poza, na zewnątrz) – planeta znajdująca się w układzie planetarnym, krążąca wokół gwiazdy (lub gwiazd) innej niż Słońce.

  W programie SuperWASP bierze udział osiem, głównie brytyjskich, ośrodków badawczych i akademickich:

 • University of Cambridge
 • Instituto de Astrofisica de Canarias
 • Isaac Newton Group of Telescopes
 • Keele University
 • University of Leicester
 • The Open University
 • Queen's University Belfast
 • University of St Andrews.
 • Obserwacje prowadzone są w dwóch zautomatyzowanych, zlokalizowanych w dwóch różnych miejscach na kuli ziemskiej obserwatoriach, co pozwala obserwować obie półkule nieba. Pierwsze (SuperWASP-North) znajduje się na wyspie La Palma, a drugie (SuperWASP-South) na terenie South African Astronomical Observatory w RPA.

  La Palma (właściwie San Miguel de la Palma) – jedna z siedmiu dużych Wysp Kanaryjskich. Wyspa zajmuje 708 km² powierzchni, jej rozciągłość terytorialna wynosi 42 km długości i 28 km szerokości (jest piątą co do wielkości wyspą archipelagu). Wyspa podlega prowincji Santa Cruz de Tenerife, stolicą La Palmy jest Santa Cruz de La Palma na wschodnim wybrzeżu. Największe miasto wyspy – Los Llanos de Aridane znajduje się na zachodnim wybrzeżu. Językiem urzędowym jest język hiszpański. Wyspę zamieszkuje 86 528 mieszkańców.University of St Andrews – najstarszy szkocki uniwersytet (trzeci, po Oxford i Cambridge, w Wielkiej Brytanii), który został założony między 1410 i 1413 rokiem.

  Zobacz też[]

 • Projekt HATNet
 • Trans-Atlantic Exoplanet Survey
 • Przypisy

  1. Jean Schneider: Interaktywny Katalog Planet Pozasłonecznych. W: Encyklopedia pozasłonecznych układów planetarnych [on-line]. 2013-07-05. [dostęp 2013-07-07].

  Bibliografia[]

 • oficjalna strona programu SuperWASP (ang.)
 • Projekt Hungarian Automated Telescope Network (HATNet) – międzynarodowy program badawczy mający na celu wykrywanie i badanie planet pozasłonecznych metodą obserwacji tranzytów oraz badania jasnych gwiazd zmiennych. Program wykorzystuje sześć w pełni automatycznych teleskopów. Sieć rozpoczęła pracę w 2003 roku, projekt stworzyli jeszcze w 1999 r. węgierscy astronomowie z inicjatywy Bohdana Paczyńskiego; obecnie zarządza nim Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.Trans-atlantic Exoplanet Survey (TrES) – zespół trzech 10-centymetrowych teleskopów służących do odkrywania egzoplanet, znajdujących się w Lowell Observatory, Palomar Observatory i na Wyspach Kanaryjskich. Zostały wykonane jako sieć małych i tanich teleskopów stworzonych do obserwacji specyficznych i nieznacznych osłabień jasności gwiazdy, których przyczyną może być ruch orbitalny planety.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  WASP-1b – planeta pozasłoneczna oddalona od Ziemi o 1239 lat świetlnych. Orbituje wokół gwiazdy WASP-1 w gwiazdozbiorze Andromedy. WASP-1b została odkryta metodą tranzytu w 2006 roku w ramach projektu SuperWASP. W podziękowaniu za pomoc udzieloną przez region La Palma odkrywcy nadali planecie alternatywne oznaczenie Garafia-1.
  Keele University angielski kampus uniwersytecki w pobliżu Newcastle-under-Lyme w Staffordshire . Założona w 1949 roku jako eksperymentalne kolegium wdrażające szeroki program nauczania i badania interdyscyplinarne, Keele jest najbardziej znana z pionierskich podwójnych stopni w Wielkiej Brytanii. Uniwersytet zajmuje 617 akrów (2,5 km ²) wsi w pobliżu kampusu do miejscowości Keele i domy Science Park i centrum konferencyjne, co czyni go największym placu kampusu uniwersyteckiego-singiel w Wielkiej Brytanii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.