• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Widawka - rzeka

  Przeczytaj także...
  Krasówka – rzeka w środkowej Polsce, w województwie łódzkim w powiecie bełchatowskim, największy lewy dopływ Widawki. Przepływa przez Kotlinę Szczercowską. W XIX wieku rzeka nosiła nazwę Sosonia Lubośnia – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, w gminie Szczerców.Położona na rzeką Widawką dopływem Warty. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Niwy.
  Szczerców – wieś gminna w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, nad rzeką Widawką niedaleko drogi krajowej nr 8E67, w odległości 20 km na zachód od Bełchatowa. Przez miejscowość przebiegają drogi wojewódzkie 480 , 483. W okolicy Szczercowa ma przebiegać droga ekspresowa nr 8 (według południowego wariantu).

  Widawkarzeka w środkowej Polsce, prawy dopływ środkowej Warty.

  Długość: 95,8 km
  Powierzchnia dorzecza: 2385 km²

  Źródła znajdują się na Wzgórzach Radomszczańskich w południowej części województwa łódzkiego, w gminie Kodrąb.

  Widawka, widok z mostu w miejscowości Chociw

  W Kotlinie Szczercowskiej rzeka tworzy meandry. Płynie przez tereny odkrywkowej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, woda w rzece częściowo pochodzi z pomp głębinowych odwadniających odkrywkę Bełchatów i Szczerców. Wody rzeki Widawki mieszczą się w II klasie czystości (2004 r.). Odcinek od mostu w miejscowości Żar (gmina Kluki), do mostu w miejscowości Lubośnia (gmina Szczerców) zaliczany jest do wód krainy ryb łososiowatych i lipienia.

  Kotlina Szczercowska (318.23) - mezoregion fizycznogeograficzny w środkowej Polsce, stanowiący południowo-wschodnią część Niziny Południowowielkopolskiej, położony po obu stronach rzeki Widawki.Nieciecz – rzeka w województwie łódzkim w Kotlinie Szczercowskiej, lewy dopływ Widawki, o długości ok. 34 km. Swoje źródła ma w okolicach Dworszowic Pakoszowych. Obecnie rzeka prawie całkowicie straciła swój pierwotny nurt. Jej brzegi zostały zarośnięte, a na jej powierzchni rozpowszechniła się rzęsa wodna, która uniemożliwia rozwój roślinności podwodnej. Do Widawki uchodzi na północ od Widawy.

  Główne miejscowości nad Widawką:

 • Szczerców, Restarzew, Chociw, Rogóźno
 • Ważniejsze dopływy:

 • lewe
 • Struga Aleksandrowska, Nieciecz, Krasówka, Świętojanka, Kręcica
 • prawe
 • Grabia, Pilsia, Ścichawka, Jeziórka, Rakówka, Chrząstawka
 • Zobacz też[]

 • Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki
 • Rzeki Polski
 • Bibliografia[]

 • Lesiński A.: Zanieczyszczenie rzeki Widawki [w:] „Na sieradzkich szlakach” nr 4/III/1987, s. 6-9
 • Gmina Kluki – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.Ścichawka - struga, niewielki prawy dopływ rzeki Widawki, długość około 15 km. Płynie w kierunku równoleżnikowym, ze wschodu na zachód.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pilsia - rzeka w województwie łódzkim, prawy dopływ Widawki, o długości ok. 30 km. Jej źródła znajdują się w okolicach wsi Kącik, a ujście we wsi Szczercowska Wieś w Kotlinie Szczercowskiej.
  Gmina Szczerców (do 1930 gmina Dzbanki) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim. Gmina składa się z 23 sołectw i 42 wsi.
  Pompa – urządzenie służące do wytworzenia różnicy ciśnień między stroną ssawną (wlotem do pompy) a tłoczną (wylotem z pompy), umożliwiającej transport cieczy lub osadów. Działanie pompy polega na przekazaniu cieczy siły mechanicznej przez wirnik, tłok lub membranę, celem jej sprężenia.
  Grabia – rzeka w województwie łódzkim, na Nizinie Południowowielkopolskiej i Wzniesieniach Południowomazowieckich, prawy dopływ Widawki.
  Wzgórza Radomszczańskie (342.11) mezoregion fizycznogeograficzny należący do Wyżyny Przedborskiej Położony jest w południowo-wschodniej części województwa łódzkiego pomiędzy Radomskiem, Kamieńskiem, a Przedborzem. Kulminacją jest Góra Chełmo - 323 m n.p.m. Początek biorą tu rzeki Widawka i Luciąża.
  Restarzew Cmentarny – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łaskim, w gminie Widawa. Leży nad rzeką Widawką.
  Meander (inaczej zakole) – fragment koryta rzeki o kształcie przypominającym pętlę lub łuk. Jest to forma związana z krętym przebiegiem koryta rzeki, tworzącym zakręty, pętle i nawroty.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.