• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Widawka - rzeka

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Lubośnia – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, w gminie Szczerców.Położona na rzeką Widawką dopływem Warty. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Niwy.
  Szczerców – wieś gminna w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, nad rzeką Widawką niedaleko drogi krajowej nr 8E67, w odległości 20 km na zachód od Bełchatowa. Przez miejscowość przebiegają drogi wojewódzkie 480 , 483. W okolicy Szczercowa ma przebiegać droga ekspresowa nr 8 (według południowego wariantu).

  Widawkarzeka, prawy dopływ Warty o długości 99,56 km i powierzchni dorzecza 2385 km².

  Źródła rzeki znajdują się na Wzgórzach Radomszczańskich w południowej części województwa łódzkiego, w gminie Kodrąb. W Kotlinie Szczercowskiej rzeka tworzy meandry. Płynie przez tereny odkrywkowej Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Przepływa przez Szczerców, Restarzew, Chociw, Rogóźno. Jej lewymi dopływami są: Struga Aleksandrowska, Nieciecz, Krasówka, Świętojanka, Kręcica, a prawymi: Grabia, Pilsia, Ścichawka, Jeziórka, Rakówka, Chrząstawka.

  Kotlina Szczercowska (318.23) - mezoregion fizycznogeograficzny w środkowej Polsce, stanowiący południowo-wschodnią część Niziny Południowowielkopolskiej, położony po obu stronach rzeki Widawki.Nieciecz – rzeka w województwie łódzkim w Kotlinie Szczercowskiej, lewy dopływ Widawki, o długości ok. 34 km. Swoje źródła ma w okolicach Dworszowic Pakoszowych. Obecnie rzeka prawie całkowicie straciła swój pierwotny nurt. Jej brzegi zostały zarośnięte, a na jej powierzchni rozpowszechniła się rzęsa wodna, która uniemożliwia rozwój roślinności podwodnej. Do Widawki uchodzi na północ od Widawy.

  Woda w rzece częściowo pochodzi z pomp głębinowych odwadniających odkrywkę Bełchatów i Szczerców. Wody rzeki Widawki mieszczą się w II klasie czystości (2004 r.). Odcinek od mostu w miejscowości Żar (gmina Kluki), do mostu w miejscowości Lubośnia (gmina Szczerców) zaliczany jest do wód krainy ryb łososiowatych i lipienia.

  Gmina Kluki – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.Ścichawka - struga, niewielki prawy dopływ rzeki Widawki, długość około 15 km. Płynie w kierunku równoleżnikowym, ze wschodu na zachód.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki
 • Rzeki w Polsce
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Lesiński A.: Zanieczyszczenie rzeki Widawki [w:] „Na sieradzkich szlakach” nr 4/III/1987, s. 6-9
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Widawka w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. XIII: Warmbrun – Worowo. Warszawa 1893.
 • Rzeki Polski to zbiór rzek płynących przez teren Polski, który, biorąc pod uwagę uwarunkowania hydrograficzne, leży w zlewisku trzech mórz:Pilsia - rzeka w województwie łódzkim, prawy dopływ Widawki, o długości ok. 30 km. Jej źródła znajdują się w okolicach wsi Kącik, a ujście we wsi Szczercowska Wieś w Kotlinie Szczercowskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Szczerców (do 1930 gmina Dzbanki) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim. Gmina składa się z 23 sołectw i 42 wsi.
  Krainy rybne rzek – podział cieków na strefy w profilu podłużnym (od źródeł do ujścia), którego podstawą jest rozmieszczenie ryb w rzece. Klasyfikację zaproponował Robert Lauterborn, zoolog z Fryburga, na przykładzie rzeki Ren. Występowanie poszczególnych gatunków ryb uwarunkowane jest różnymi czynnikami środowiskowymi, (m.in. temperatura, natlenienie, rodzaj dna). Lauterborn wyróżnił 5 krain:
  Grabia – rzeka w województwie łódzkim, na Nizinie Południowowielkopolskiej i Wzniesieniach Południowomazowieckich, prawy dopływ Widawki.
  Wzgórza Radomszczańskie (342.11) mezoregion fizycznogeograficzny należący do Wyżyny Przedborskiej Położony jest w południowo-wschodniej części województwa łódzkiego pomiędzy Radomskiem, Kamieńskiem, a Przedborzem. Kulminacją jest Góra Chełmo - 323 m n.p.m. Początek biorą tu rzeki Widawka i Luciąża.
  Dopływ – rzeka lub mniejszy ciek, który nie uchodzi bezpośrednio do zbiornika wodnego (morza, jeziora), ale do innego cieku. W zależności od tego, z której strony brzegu rzeki (patrząc od źródła) dopływ łączy się z nią, wyróżnia się dopływy lewe i prawe. Ponadto dopływy posiadają swoje własne dopływy – tworzą w ten sposób hierarchię sieci rzecznej: rzeka główna, dopływy pierwszego stopnia, drugiego, trzeciego, itd.
  Restarzew Cmentarny – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łaskim, w gminie Widawa. Leży nad rzeką Widawką.
  Meander (inaczej zakole) – fragment koryta rzeki o kształcie przypominającym pętlę lub łuk. Jest to forma związana z krętym przebiegiem koryta rzeki, tworzącym zakręty, pętle i nawroty.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.