• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wiceprezydent

  Przeczytaj także...
  Wiceprezydent Islamskiej Republiki Iranu to osoba, zgodnie z artykułem 124 konstytucji, wyznaczona przez prezydenta do kierowania organizacją związaną z jego działalnością. Wiceprezydenci są członkami gabinetu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Obecnie istnieje stanowisko zastępcy prezydenta Republiki Południowej Afryki, który często nazywany jest wiceprezydentem. Analogiczna funkcja istniała przez krótki okres w czasie wyłącznych rządów białej mniejszości (apartheid), kiedy oficjalnie zwano osobę ją zajmującą wiceprezydentem.

  Wiceprezydent – w niektórych krajach o ustroju republikańskim, funkcja zastępcy prezydenta, (tj. głowy państwa), który w razie opróżnienia tego urzędu przejmuje jego obowiązki, lub też sam go obejmuje (na czas dokończenia kadencji, do czasu przeprowadzenia wyborów w konstytucyjnym terminie, albo tymczasowo do czasu wyborów przedterminowych). Wiceprezydent także pełni obowiązki głowy państwa w momencie krótkotrwałej niedyspozycji prezydenta. Funkcja wiceprezydenta istnieje np. w USA, Meksyku, Indiach, Argentynie, Nepalu, Fidżi, Paragwaju, Brazylii i Bułgarii.

  Paragwaj, Republika Paragwaju (hiszp. Paraguay, República del Paraguay, guarani Paraguay, Paraguay Retan) – państwo w Ameryce Południowej nieposiadające dostępu do morza.Wiceprezydent Liberii – drugie co do ważności stanowisko polityczne w Liberii. Wybierany z tego samego mandatu co prezydent na sześcioletnią kadencję. W wypadku śmierci, rezygnacji czy depozycji prezydenta, wiceprezydent zajmuje jego stanowisko, piastując je do końca kadencji poprzednika. Wiceprezydent służy także jako marszałek senatu. Aktualnym wiceprezydentem jest Joseph Boakai, sprawujący tę funkcję od 16 stycznia 2006 roku.

  Występowanie[ | edytuj kod]

  Przykłady współczesne:

 • wiceprezydenci Argentyny
 • wiceprezydenci Brazylii
 • wiceprezydenci Bułgarii
 • wiceprezydenci Republiki Chińskiej
 • wiceprezydenci Egiptu
 • wiceprezydenci Fidżi
 • wiceprezydenci Filipin
 • wiceprezydenci Indii
 • wiceprezydenci Iranu
 • Wiceprezydenci Laosu
 • wiceprezydenci Liberii
 • wiceprezydenci Neapalu
 • wiceprezydenci Paragwaju
 • wiceprezydenci Stanów Zjednoczonych
 • wiceprezydenci Sudanu Południowego
 • Wiceprezydenci Południowej Afryki
 • Wiceprezydent Szwajcarii nie jest zastępcą głowy państwa, a wiceprzewodniczącym Rady Związkowej.
 • Przykłady historyczne:

  Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki jest obierany na cztery lata wraz z prezydentem. Na wiceprezydenta może kandydować osoba, która posiada bierne prawo wyborcze w wyborach prezydenckich.Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.
 • Wiceprezydent Skonfederowanych Stanów Ameryki
 • Zastępca prezydenta w Polsce[ | edytuj kod]

  W Polsce nie ma wiceprezydenta państwa. W razie niedyspozycji lub opróżnienia tego urzędu przed końcem kadencji, rolę tę pełni marszałek Sejmu. Wtedy otrzymuje tytuł: pełniący obowiązki prezydenta.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Wiceprezydent Skonfederowanych Stanów Ameryki był drugim najwyższym urzędnikiem krótko istniejącego (1861-1865) państwa, które powstało w wyniku secesji części południowych stanów USA.

  Zastępca prezydenta miasta[ | edytuj kod]

  W Polsce urzędnikami powołanymi do pomocy prezydentom miasta są na mocy art. 26a ustawy z 8 marca 1990 o samorządzie gminnym - zastępcy. Powoływani są oni przez prezydenta na mocy wydanego zarządzenia. Częstą praktyką jest nadawanie im w takich zarządzeniach tytułów wiceprezydenta.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • prezydent • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Prezydent miasta – w Polsce organ władzy wykonawczej gminy w gminach miejskich powyżej 50 tys. mieszkańców, wybierany w wyborach bezpośrednich. W mniejszych miastach i gminach miejsko-wiejskich odpowiednikiem prezydenta miasta jest burmistrz, a w gminach wiejskich - wójt. W miastach na prawach powiatu prezydent pełni ponadto funkcję zarządu powiatu i wykonuje zadania starosty. Urząd prezydenta miasta występuje również w Niemczech i w Szwajcarii, przy czym w Niemczech funkcji tej odpowiada funkcja nadburmistrza (Oberbürgermeister), zaś nazwą prezydenta miasta (Stadtpräsident) określa się przewodniczącego rady miasta.
  Pełniący obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – osoba, która tymczasowo (łac. ad interim) wykonuje obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, z przysługującymi mu prerogatywami, w razie gdy urząd prezydenta jest nieobsadzony lub kiedy urzędujący prezydent nie może sprawować swoich obowiązków.
  Nepal (nep. नेपाल trl. Nepāl, trb. Nepal; nazwa tymczasowa: Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, nep. संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल trl. Saṁghīya Lokatāntrik Gaṇatantra Nepāl, trb. Sanghija Lokatantrik Ganatantra Nepal) – demokratyczna republika federalna w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów, granicząca na północy z Chinami i na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami; bez dostępu do morza.
  Wiceprezydenci Laosu − urząd wiceprezydenta został utworzony w Laosie w 1996 roku, wyboru dokonuje Zgromadzenie Narodowe.
  Wiceprezydent Brazylii jest drugą najwyżej postawioną osobą w państwie. Obierany na okres lat czterech na jednej liście wraz z kandydatem na prezydenta jest pierwszą osobą w linii sukcesji (w wypadku śmierci, rezygnacji lub usunięcia prezydenta z urzędu zostaje jego następcą tak jakby sam został wybrany do końca kadencji, jeżeli pozostało do niej więcej, niż dwa lata. Inaczej zostaje prezydentem tylko do wyborów przedterminowych, ale jego status jest ten sam).
  Rada Związkowa – zwana też Radą Federacyjną – organ pełniący w Szwajcarii rolę rządu i kolegialnej głowy państwa.
  Wiceprezydent Argentyny jest obierany na cztery lata wraz z prezydentem. Na Wiceprezydenta może kandydować osoba, która posiada bierne prawo wyborcze w wyborach prezydenckich. Wiceprezydent automatycznie (w wyniku sukcesji) zostaje prezydentem w wyniku śmierci, zrzeczenia się lub usunięcia z urzędu prezydenta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.