• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wiceprezydenci Liberii

  Przeczytaj także...
  U początków państwa kadencja prezydenta trwała 2 lata, jednak 7 maja 1907 roku okres ten został podwojony. Lista zawiera tylko prezydentów zaprzysiężonych po deklaracji niepodległości z 26 lipca 1847. Od 1980 do 2006 roku urząd był delegalizowany trzykrotnie przez zamachy stanu oraz pierwszą i drugą liberyjską wojnę domową.True Whig Party (ang. Prawdziwa Partia Wigów) − liberyjska partia polityczna, która w latach 1878 − 1980 sprawowała władzę w Liberii jako jedyna legalna partia. Przyjmuje się, że Liberia była pierwszym państwem z systemem monopartyjnym.
  Partia Republikańska Liberii została założona niedługo po uformowaniu się państwa w 1848 roku. Składała się głównie z Amerykanoliberyjczyków, wyróżniających się jaśniejszą skórą. Politycznym przeciwnikiem republikanów była Prawdziwa Partia Wigów. Pomimo poparcia pierwszego prezydenta Josepha Jenkinsa Robertsa, rozpadła się po jego śmierci.

  Wiceprezydent Liberii – drugie co do ważności stanowisko polityczne w Liberii. Wybierany z tego samego mandatu co prezydent na sześcioletnią kadencję. W wypadku śmierci, rezygnacji czy depozycji prezydenta, wiceprezydent zajmuje jego stanowisko, piastując je do końca kadencji poprzednika. Wiceprezydent służy także jako marszałek senatu. Aktualnym wiceprezydentem jest Jewel Taylor, sprawująca tę funkcję od 22 stycznia 2018 roku.

  Partia Narodowo-Patriotyczna (ang. National Patriotic Party) – liberyjska partia polityczna założona w 1997 roku przez członków Narodowo-Patriotycznego Frontu Liberii po zakończeniu pierwszej wojny domowej.Senat Liberii – wyższa izba bikameralnego parlamentu Liberii. Każde z hrabstw jest reprezentowane przez dwóch senatorów.

  Lista Wiceprezydentów Liberii[ | edytuj kod]

  Partie

       Bezpartyjny      Partia Republikańska      Prawdziwa Partia Wigów      Partia Narodowo-Demokratyczna      Partia Narodowo-Patriotyczna      Partia Jedności

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.896 sek.