• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wiceprezydenci Iranu

  Przeczytaj także...
  Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.W Iranie prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych, jest szefem władzy wykonawczej i drugą osobą w państwie. Głową państwa jest Najwyższy Przywódca (nazywany też Najwyższym Prawnikiem Muzułmańskim).
  Wiceprezydent to w niektórych krajach (głównie o ustroju prezydencjalnym) funkcja zastępcy głowy państwa, który w razie niedyspozycji lub opróżnienia tego urzędu obejmuje prezydenturę (na czas dokończenia kadencji do czasu przeprowadzenia wyborów w konstytucyjnym terminie, albo tymczasowo do czasu wyborów przedterminowych). Funkcja wiceprezydenta istnieje np. w USA, Meksyku, Indiach, Argentynie, Nepalu, Fidżi i Bułgarii. Wiceprezydentem Szwajcarii jest wiceprzewodniczący Rady Związkowej.

  Wiceprezydent Islamskiej Republiki Iranu to osoba, zgodnie z artykułem 124 konstytucji, wyznaczona przez prezydenta do kierowania organizacją związaną z jego działalnością. Wiceprezydenci są członkami gabinetu.

  Obecnie urzęduje 10 wiceprezydentów, spośród których najwyższym rangą (i najwyższym, po prezydencie, członkiem gabinetu) jest pierwszy wiceprezydent, między którego a prezydenta podzielono obowiązki zlikwidowanego w 1989 roku urzędu premiera.

  Pierwsi wiceprezydenci[]

  1. Hassan Habibi (1989-2001), prezydent: Ali Akbar Haszemi Rafsandżani, Mohammad Chatami
  2. Mohammad-Reza Aref (2001-2005), prezydent: Mohammad Chatami
  3. Parviz Dawoodi (2005-2009), prezydent: Mahmud Ahmadineżad
  4. Rahim Esfandiar Meszai (2009), prezydent: Mahmud Ahmadineżad
  5. Mohammad-Reza Rahimi (2009-2013), prezydent: Mahmud Ahmadineżad
  6. Eshaq Jahangiri (2013-), prezydent: Hasan Rouhani

  Esfandijar Rahim Maszaji, pers. اسفندیار رحیم‌مشایی (ur. 1960 w Maszakalaje koło Ramsar) − irański polityk, szef gabinetu prezydenta Mahmuda Ahmadineżada w latach 2009−2013 i wiceprezydent kraju w 2009 roku.Hasan Rouhani (pers. حسن روحانی, trl. Ḩasan Rowḩāni; ur. 12 listopada 1948 w Sorche) – irański polityk, deputowany do Islamskiego Zgromadzenia Konsultatywnego w latach 1980–2000 i jego wiceprzewodniczący w latach 1992–2000. Członek Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego oraz Zgromadzenia Ekspertów, doradca dwóch prezydentów Iranu. Zwyciężył w wyborach prezydenckich w 2013 r. Urząd prezydenta objął 3 sierpnia 2013.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parwiz Dawudi (پرويز داوودي, Parviz Dâvudi; ur. 5 lutego 1952 w Teheranie), irański ekonomista i polityk, od 11 września 2005 roku sprawujący urząd pierwszego wiceprezydenta Iranu w gabinecie prezydenta Mahmuda Ahmadineżada.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.