• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wiara

  Przeczytaj także...
  Wiara - nadawanie dużego prawdopodobieństwa prawdziwości twierdzenia, w warunkach braku wystarczającej wiedzy. Owo subiektywne prawdopodobieństwo nigdy nie osiąga wartości 100%, gdyż wtedy wiara staje się wiedzą. Jeśli subiektywne prawdopodobieństwo jest małe, to potocznie taką wiarę nazywamy przypuszczeniem, a przy znikomym prawdopodobieństwie mówimy, że czegoś nie wykluczamy. Twierdzenie, które jest przedmiotem wiary nie musi być do końca (lub w ogóle) zwerbalizowane - np. roczne dziecko też może w coś wierzyć. Dotyczy to również bardziej inteligentnych zwierząt. W zwierzęcej "wierze" także dochodzi do subiektywnej oceny prawdopodobieństwa, która jest istotą każdej wiary. Wiara jest także ważnym składnikiem nadziei.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.
  Południowa Konwencja Baptystów (ang. Southern Baptist Convention, SBC) – największa protestancka grupa wyznaniowa w Stanach Zjednoczonych skupiająca zbory i lokalne kościoły baptystyczne głównie w południowej części kraju. Łącznie do Południowej Konwencji Baptystów należy blisko 16,2 milionów członków zrzeszonych w ponad 45.010 zborach.
 • Wiara (psychologia)
 • Wiara religijna
 • Wiara – chrześcijańska cnota teologiczna
 • Wiara – imię żeńskie
 • Wiara – ballada rockowa
 • Wiara – utwór zespołu Ira
 • Zobacz też[]

 • Wiara, Nadzieja i Miłośćświęte prawosławne i katolickie
 • Wiara, nadzieja, miłość i inwigilacja – album zespołu Bielizna
 • Wiara i Nauka – seria wydawnicza
 • Wiara i Poselstwo Baptystów – wyznanie wiary Południowej Konwencji Baptystów
 • Wiara i Światło – międzynarodowy ruch świecki
 • Wiara i Życie – miesięcznik
 • Wiara Lecha – klub kibiców Lecha Poznań
 • Wiara.pl
 • Wiara – utwór zespołu Ira pochodzący z płyty 1993 rok. W styczniu, zespół wziął udział w specjalnej trasie koncertowej WOŚP wraz z Kobranocką oraz Proletaryatem, po czym otrzymał od Jerzego Owsiaka propozycję nagrania hymnu dla WOŚP.Wiara i poselstwo baptystów – jest wyznaniem wiary Południowej Konwencji Baptystów. Podsumowuje zasadnicze elementy doktryny baptystycznej m.in. w kwestii autorytetu Biblii (Sola scriptura), natury jedynego Boga objawionego w Trzech Osobach, duchowego upadku człowieka, Bożego planu łaski, daru zbawienia, celu i przeznaczenia lokalnego Kościoła chrześcijańskiego, ustanowień Pańskich, ewangelizacji, chrześcijańskiego wychowania, związku ze społeczeństwem, wolności religijnej oraz rodziny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  „Wiara” – ballada rockowa pochodząca z trzeciego albumu zespołu 1993 rok. Jest to pierwsza ballada po trzech ostrych i dynamicznych utworach. Jest także najdłuższym utworem znajdującym się na krążku. Trwa 5 minut i 26 sekund. Utwór został zamieszczony na piątej pozycji na krążku. Twórcą utworu jest gitarzysta grupy Piotr Łukaszewski, który napisał także tekst. Obok utworu Nadzieja, Wiara jest jedną z najpopularniejszych ballad w dorobku grupy. Tekst utworu oparty jest na ideach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
  Ruch Wiara i Światło (Association internationale Foi et Lumière; International Association Faith and Light; znany też w Polsce jako Wspólnoty muminkowe) – międzynarodowy ruch świecki, związany z Kościołem katolickim, oparty na pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, utworzony przez Marie-Hélène Mathieu i Jean Vaniera podczas pielgrzymki do Lourdes w 1971. Założone podówczas pierwsze wspólnoty ruchu otrzymały od papieża Pawła VI w 1973 formalne potwierdzenie swego powołania jako ruch "Wiara i Światło".
  Wiara (ros. Wiera, łac. Fides), Nadzieja (ros. Nadieżda, łac. Spes) i Miłość (ros. Lubow, łac. Caritas); w koine: Πίστις, Ἐλπὶς καὶ Ἀγάπη (Pistis, Elpis i Agape) – męczennice chrześcijańskie zm. ok. 137, córki św. Zofii Rzymskiej, dziewice, święte prawosławne i katolickie.
  KKS Lech Poznań SA – spółka akcyjna prowadząca polski klub piłkarski założony 19 marca 1922 roku w miejscowości Dębiec (teren dzisiejszego Poznania) jako Lutnia Dębiec. Od 30 maja 2006 roku nosi nazwę KKS Lech Poznań Spółka Akcyjna, w wyniku przejęcia klubu przez firmę Amica, sponsora klubu Amica Wronki, a od 20 października 2008 r. jedynym akcjonariuszem jest Invesco SA, której 100% akcji posiada Jacek Rutkowski. Zespół występuje obecnie w T-Mobile Ekstraklasie i jest sześciokrotnym mistrzem Polski, pięciokrotnym zdobywcą Pucharu Polski i czterokrotnym Superpucharu Polski.
  Wiara /(gr.) πίστις, (łac.) fides, (hebr.) aman, batah/ – w chrześcijańskiej refleksji jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (Hbr 11, 1). Większość definicji wiary formułowanych w ciągu historii chrześcijańskiej teologii była pochodną tego sformułowania biblijnego. Jest cnotą teologalną nadprzyrodzonego pochodzenia - razem z nadzieją i miłością.
  Wiara i Nauka – seria wydawnicza Wydawnictwa WAM zainicjowana w 2003 roku. W ramach serii wydawane są ważne współczesne publikacje poświęcone dziejom nauki i roli Kościoła w jej rozwoju.
  Wiera, Wiara – imię żeńskie pochodzące od nazwy jednej z cnót chrześcijańskich – wiary (łac. fides). Popularną w Zachodniej Europie transliteracją tego imienia jest Vera, a jego odpowiednikiem w większości krajów słowiańskich – Wiera. W roku 1994 imię to w formie Wiera nosiło 4876 mieszkanek Polski, zaś w formie Wiara jedynie 13 Polek a wszystkie urodzone były przed 1940 rokiem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.