l
 • Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Temat nie został wyczerpany?
  Zapraszamy na Forum Naukowy.pl
  Jeśli posiadasz konto w serwisie Facebook rejestracja jest praktycznie automatyczna.
  Wystarczy kilka kliknięć.

  Wiaczesław Iwanow

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Humboldta w Berlinie (niem. Humboldt-Universität zu Berlin, HU Berlin) – najstarszy, założony przez Wilhelma von Humboldta w 1809, uniwersytet w Berlinie, w latach 1828-1946 funkcjonował pod nazwą Friedrich-Wilhelms-Universität, od 1949 pod imieniem braci von Humboldt: Wilhelma i Aleksandra.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Wiaczesław Iwanow (Вячеслав Николаевич Иванов, ur. 30 lipca 1938 w Moskwie) - radziecki wioślarz (Rosjanin). Trzykrotny złoty medalista olimpijski.
  Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy poety. Zapoznaj się również z: artykuł o wioślarzu.

  Wiaczesław Iwanowicz Iwanow (ros. Вячеслав Иванович Иванов; ur. 16 lutego/28 lutego 1866 w Moskwie, Imperium Rosyjskie - zm. 16 lipca 1949 w Rzymie, Włochy) – rosyjski poeta i dramatopisarz okresu rosyjskiego srebrnego wieku oraz filozof, tłumacz i krytyk literacki.

  Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Biografia[ | edytuj kod]

  Studiował historię i filozofię w Uniwersytecie Moskiewskim. W 1886 roku przeniósł się do Uniwersytetu Humboldta w Berlinie gdzie studiował prawo rzymskie i ekonomię. W roku 1905 zamieszkał w Petersburgu. Był członkiem Sankt-Petersburskiego Towarzystwa Religijno-Filozoficznego. Od 1924 przebywał na emigracji we Włoszech.

  Leszek Engelking (ur. 2 lutego 1955 w Bytomiu) – polski poeta, nowelista, tłumacz, literaturoznawca i krytyk literacki.Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako oikos, co znaczy dom i nomos, czyli prawo, reguła. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.

  Wybrana twórczość[ | edytuj kod]

 • Кормчие звёзды (Gwiazdy przewodnie, 1903)
 • Прозрачность (Przejrzystość, 1904)
 • Эрос (Eros, 1907)
 • Cor ardens (Serce płonące, 1911-1912)
 • Нежная тайна (Czuła tajemnica, 1912)
 • Младенчество (Młodzieńczość, 1918)
 • Прометей (Prometeusz, 1919, tragedia)
 • Любовь – Мираж (Miłość – ułuda, 1923, tragikomedia)
 • Римские сонеты (Sonety rzymskie, 1925
 • Достоевский. Трагедия – миф — мистика (Dostojewski. Tragedia – mit – mistyka, 1932, monografia)
 • Человек (Człowiek, 1939)
 • Свет вечерний (Wieczorne światło, 1962, pośmiertnie)
 • Recepcja polska[ | edytuj kod]

  W Polsce ukazały się Poezje Iwanowa w wyborze i opracowaniu Seweryna Pollaka (Warszawa 1985, PIW, "Biblioteke Poetów). Jego utwory tłumaczyli na polski m.in. Leszek Engelking, Jerzy Litwiniuk, Seweryn Pollak,Adam Pomorski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Eugenia Siemaszkiewicz, Włodzimierz Słobodnik, Wiktor Woroszylski i Jerzy Zagórski.

  Uniwersytet Moskiewski im. M. Łomonosowa (ros. Московский государственный университет имени М.В.Ломоносова, w skrócie МГУ, MGU) – największy i najbardziej znany uniwersytet w Rosji, otwarty 25 stycznia 1755, założony przez carycę Elżbietę Piotrowną, dzięki pomysłowi Michaiła Łomonosowa i aktywnym zabiegom Iwana Szuwałowa.Seweryn Pollak (ur. 10 stycznia 1907, zm. 23 grudnia 1987 w Sopocie) – polski poeta, eseista i tłumacz. Laureat nagrody Polskiego PEN Clubu za przekłady z literatury obcej na język polski (1966).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Grażyna Bobilewicz: Wyobraźnia poetycka – Wiaczesław Iwanow w kręgu sztuk. Warszawa: Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1995. ISBN 83-86619-20-1.
 • Źródła[ | edytuj kod]

  Źródła w języku rosyjskim

 • Biografia Iwanowa na portalu Biblioteka Poezji (ros.). [dostęp 09.01.2014].
 • Biografia Iwanowa na portalu Silverage.ru (ros.). [dostęp 09.01.2014].
 • Strona poświęcona Iwanowowi (ros.). [dostęp 09.01.2014].
 • Źródła w języku angielskim

 • Biografia Iwanowa i informacje o jego nagrobku na portalu Find a Grave (ang.). [dostęp 10.01.2014].
 • Biografia Iwanowa w Encyclopædia Britannica (ang.). [dostęp 10.01.2014].
 • Jerzy Zagórski (ur. 13 grudnia 1907 w Kijowie, zm. 5 sierpnia 1984 w Warszawie) – polski poeta, eseista i tłumacz, współtworzył grupę "Żagary".Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Czy wiesz że...? beta

  Jarosław Marek Rymkiewicz (ur. 13 lipca 1935 w Warszawie jako J.M. Szulc) – polski poeta, eseista, dramaturg, krytyk literacki i profesor nauk filologicznych.
  Towarzystwo Religijno-Filozoficzne w Petersburgu – organizacja społeczna, powołana do życia w 1907 roku w Petersburgu, skupiająca inteligencję rosyjską (filozofów, działaczy religijnych, polityków, dziennikarzy, literatów, teozofowów i in.) i prowadząca spotkania, na których naświetlano problemy religijności rosyjskiej, filozofii, polityki, społeczeństwa zarówno w apekcie historycznym, jak i współczesnym.
  Jerzy Litwiniuk (ur. 30 marca 1923 w Krzemieńcu na Wołyniu, zm. 18 października 2012) - polski tłumacz z języków fińskiego ("Kalevala"), rosyjskiego („Pożegnanie z Matiorą” W. Rasputina), ukraińskiego, białoruskiego, łotewskiego, estońskiego, poeta. Mieszkał w Warszawie.
  Prawo rzymskie – termin oznaczający najczęściej prawo starożytnego Rzymu, które rozwijało się od czasów prawa zwyczajowego, aż do kodyfikacji Justyniana I Wielkiego (VI wiek n.e.). Prawo rzymskie miało istotny wpływ na rozwój prawodawstwa europejskiego (tzw. recepcja prawa rzymskiego) w postaci prawa powszechnego (ius commune) w średniowieczu, pandektystykę która osiągnęła swoje apogeum w XIX wieku, a także na współczesną naukę, rozwijaną jako przedmiot uniwersytecki.
  Adam Pomorski (ur. 16 maja 1956 w Warszawie) – polski tłumacz literatury pięknej z rosyjskiego, niemieckiego, angielskiego, białoruskiego i ukraińskiego, eseista, krytyk literacki. Prezes Polskiego PEN Clubu (od 2010).
  Imperium Rosyjskie, Cesarstwo Rosyjskie (ros. Российская империя) – oficjalna nazwa Rosji w latach 1721–1917. Imperium Rosyjskie u szczytu swej potęgi w 1866 roku liczyło 23,7 mln km² i było trzecim najrozleglejszym państwem w historii ludzkości, po imperium brytyjskim i Wielkim Ułusie Mongolskim. Stolicą Imperium Rosyjskiego był przez niemal cały okres jego istnienia Petersburg. W początkowym okresie historii Imperium krótkotrwałą rolę stolicy pełniła także Moskwa (1728–1730), pozostająca do 1812 roku największym miastem Rosji i miejscem koronacji carów.
  Eugenia Siemaszkiewicz (ur. 1 sierpnia 1932 w Zwierzyńcu nad Wieprzem) – polska pisarka oraz tłumaczka poezji rosyjskiej i radzieckiej. Była absolwentką filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała także na Uniwersytecie Wrocławskim.

  Reklama

  tt