• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wiśniew - powiat miński

  Przeczytaj także...
  Gmina Czarnogłów – dawna gmina wiejska istniejąca do 1939 roku w woj. lubelskim/warszawskim. Siedzibą władz gminy był Czarnogłów, a następnie Wiśniew.Kościół Starokatolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej – kościół chrześcijański nurtu katolickiego prawnie działający na terenie Polski i Francji. Obecnie liczy około 30 tysięcy wyznawców, głównie na Mazowszu. Siedzibą władz Kościoła jest miasto Płock, gdzie rezyduje biskup naczelny ojciec Michał Maria Ludwik Jabłoński. Organem prasowym wspólnoty jest kwartalnik Mariawita.
  Województwo siedleckie – jedno z 49 województw istniejących w okresie 1975-1998. Zajmowało powierzchnię 8499 km², administracyjnie dzieliło się na 13 miast i 66 gmin. Graniczyło z województwami: ostrołęckim, łomżyńskim, białostockim od północy; z bialskopodlaskim od wschodu; z lubelskim i radomskim od południa i stołecznym warszawskim z zachodu. Na terenie województwa siedleckiego znajdowała się eksklawa województwa warszawskiego – wieś Zabieżki.

  Wiśniewwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Jakubów.

  Miejscowość była przejściowo siedzibą gminy Czarnogłów. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa siedleckiego. Swoją siedzibę ma tutaj Ochotnicza Straż Pożarna oraz Szkoła Podstawowa im. 7. Pułku Ułanów Lubelskich.

  Parafia Trójcy Świętej w Wiśniewie - rzymskokatolicka parafia diecezji siedleckiej w dekanacie grębkowskim. Siedziba parafii i kościół parafialny znajduje się w Wiśniewie, w gminie Jakubów, powiecie mińskim, województwie mazowieckim. Parafia liczy 1154 wiernych i stanowi mniejszość wyznaniową w swojej okolicy. Proboszczem parafii jest ks. Sławomir Malon.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Religia[]

  Kościół mariawicki Trójcy Przenajświętszej
  Kościół rzymskokatolicki Trójcy Świętej

  Wiśniew jest stolicą diecezji lubelsko-podlaskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. W miejscowości znajduje się kościół Trójcy Przenajświętszej – siedziba parafii mariawickiej.

  Diecezja lubelsko-podlaska – jedna z trzech diecezji Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Polsce, ze stolicą w Wiśniewie. Ordynariuszem diecezji jest bp Michał Maria Ludwik Jabłoński, rezydujący w Płocku.Powiat miński – powiat w Polsce (województwo mazowieckie), w aglomeracji warszawskiej, reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Mińsk Mazowiecki.

  W miejscowości mieszkają również rzymscy katolicy należący do parafii Trójcy Świętej. W Wiśniewie są także dwa cmentarze: rzymskokatolicki i mariawicki.

  Zobacz też[]

 • Wiśniew
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Andrzej Karlikowski, Historia Wiśniewa, "Rocznik Mińsko-Mazowiecki", z. 4, nr 2, 1997-1998, s. 367-376 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cmentarz mariawicki w Wiśniewie – założony na początku XX wieku, cmentarz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów położony w Wiśniewie, na terenie parafii mariawickiej w Wiśniewie.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Mariawityzm – grupa wyznań chrześcijańskich powstała w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, oparta na objawieniu Miłosierdzia Bożego, którego miała dostąpić polska zakonnica Feliksa Kozłowska, która po objawieniach w 1893 podjęła misję uzdrowienia polskiego duchowieństwa. Wspólnota mariawicka działała początkowo w ramach Kościoła rzymskokatolickiego zachowując jego zwyczaje i praktyki pobożnościowe, jednak w 1906, po ekskomunice nałożonej przez papieża Piusa X na założycielkę i księdza Jana Kowalskiego, została z niego wyłączona.
  Gmina Jakubów - gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie siedleckim.
  Parafia Trójcy Przenajświętszej w Wiśniewie – mariawicka parafia diecezji lubelsko-podlaskiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP. W statystykach rzymskokatolickiej parafii Trójcy Świętej w Wiśniewie, parafia mariawicka liczy 1715 wiernych[1].

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.