• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wiślinka - wieś w województwie pomorskim  Podstrony: [1] [2] [3] 4
  Przeczytaj także...
  Droga wojewódzka nr 501 – droga wojewódzka w woj. pomorskim o długości 60 km łącząca Przejazdowo z Nową Karczmą. Droga przebiega przez 3 powiaty: gdański: (gmina Pruszcz Gdański), miasto na prawach powiatu Gdańsk: (Wyspa Sobieszewska) i nowodworski: (gminy Stegna, Sztutowo i gmina miejska Krynica Morska). W ciągu drogi znajduje się przeprawa promowa przez Przekop Wisły ze Świbna do Mikoszewa otwarta od wiosny do jesieni.Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych „Fosfory” Sp. z o.o. – polska firma chemiczna z siedzibą w Gdańsku, zajmująca się produkcją nawozów sztucznych i związków azotowych. Od 2011 r. wchodzi w skład Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA Wcześniej właścicielem była grupa kapitałowa Ciech SA.
  Linki zewnętrzne[]
 • Raport IMPiZŚ w Sosnowcu: Ocena ryzyka zdrowotnego mieszkańców Wiślinki związanego z oddziaływaniem hałdy fosfogipsu
 • Dlaczego nas nie badacie?! Czekacie, aż góra nas zabije? Gazeta Wyborcza - Duży Format (Magdalena Grzebałkowska, współpraca Tomasz Rykaczewski) 2005-05-29
 • Przypisy

  1. jest to nazwa nieoficjalna, nieurzędowa i nie mająca uzasadnienia historycznego, etnograficznego i geograficznego
  2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz. U. z 2013 r. poz. 200)
  3. Miejscowości [dostęp 22.02.2015]
  4. Lokalizacja hałdy na mapie
  5. Hałda fosfogipsu w Wiślince, fosfi.hostingrails.pl
  6. Hałda w Wiślince szkodzi zdrowiu, Wyborcza.pl [dostęp 07.12.2009]
  7. Greenpeace żąda natychmiastowego zamknięcia hałdy w Wiślince i jej rekultywacji, Greenpeace.org
  8. Cała prawda o Wiślince, Greenpeace.org
  9. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, Notatka z wizji lokalnej, 5 lipca 2007 roku [dostęp 07.12.2009]
  10. Raport IMPiZŚ w Sosnowcu: Ocena ryzyka zdrowotnego mieszkańców Wiślinki związanego z oddziaływaniem hałdy fosfogipsu [dostęp 07.12.2009]
  11. "Hałda w Wiślince nie truje". Są wyniki kontroli, TVN24.pl [dostęp 22.02.2015]
  12. Hałda fosfogipsu w Wiślince bezpieczna dla przyrody i ludzi, Onet.pl [dostęp 22.02.2015]
  13. Zamykanie hałdy fosfogipsów pod Gdańskiem do 2009 r., Naukawpolsce.PAP.pl [dostęp 22.02.2015]
  14. Hałda fotogipsów w Wiślince. Sprawdzą, czy składowisko zagraża Bałtykowi, Dziennikbaltycki.pl [dostęp 22.02.2015]
  15. O Gdańskich Zakładach Nawozów Fosforowych "Fosfory", fosfi.hostingrails.pl [dostep 07.12.2009]
  16. Fiński raport: z hałdy pod Gdańskiem wycieka fosfor, polskie władze zaprzeczają, ale..., Wyborcza.biz [dostęp 22.02.2015]
  17. Czy Finowie chcieli zarobić na Wiślince?, TVP.pl [dostęp 22.02.2015]
  18. Kontrowersje wokół hałdy fosforogipsów w Wiślince. Fińska fundacja straszy i proponuje usługi, Dziennikbaltycki.pl [dostęp 22.02.2015]
  19. Informacja po konferencji prasowej „Fosfogipsy w Wiślince”, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku [dostęp 22.02.2015]
  20. Hałda w Wiślince: „są uchybienia, ale nie mają wpływu na środowisko”, Trojmiasto.pl [dostęp 22.02.2015]
  21. Okolice hałdy w Wiślince – wyniki badań zwierząt w normie, Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku [dostęp 22.02.2015]
  Aglomeracja gdańska (także Aglomeracja Trójmiasta; czasami nazywana aglomeracją Zatoki Gdańskiej) – aglomeracja obszar na północy Polski nad Zatoką Gdańską. Tworzy go Gdańsk, Gdynia, Sopot (Trójmiasto) oraz miejscowości od Tczewa do Wejherowa i Władysławowa.Zakon krzyżacki – pełna nazwa: Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (zakon krzyżacki, zakon niemiecki, łac. Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem, Ordo Theutonicus, OT, niem. Orden der Brüder vom Deutschen Haus Sankt Mariens in Jerusalem, Deutscher Orden, DO) – zakon rycerski, jeden z trzech największych, obok joannitów i templariuszy, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Sprowadzony, by zapewnić bezpieczeństwo ewangelizacji Prusów, opanował militarnie obszary późniejszych Prus Wschodnich oraz dzisiejszej Łotwy i Estonii tworząc z tych ziem formację państwową Prusy Zakonne. Zakon podbił także niektóre ziemie Polski i Litwy.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nikiel (Ni, łac. niccolum) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Został odkryty w roku 1751 przez szwedzkiego chemika, Axela Cronstedta. W 1804 r. otrzymano go po raz pierwszy w stanie czystym. Przed naszą erą był używany w stopach z miedzią i cynkiem.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  Koszwały (niem. Gottswalde) – wieś w Polsce na Żuławach Gdańskich położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Cedry Wielkie na obszarze Żuław Gdańskich. Dawniej przez centrum wsi przebiegała droga krajowa nr 7. Obecnie na wschodnim krańcu wsi znajduje się węzeł Żuławy Zachód na drodze ekspresowej S7E28 E77 dzięki któremu odbywa się ruch ze wsi w kierunku Elbląga, Gdańska i Gdyni
  Kiezmark (niem. Käsemark) – wieś w Polsce na Żuławach Gdańskich położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Cedry Wielkie na obszarze Żuław Gdańskich przy drodze krajowej nr 7E77. Wieś jest siedzibą sołectwa Kiezmark, w którego skład wchodzi również miejscowość Serowo.
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.
  Południowa obwodnica Gdańska – dwujezdniowa trasa obwodowa aglomeracji gdańskiej będąca częścią drogi ekspresowej S7, łączy obwodnicę trójmiejską (S6) z drogą krajową nr 7 Gdańsk – Warszawa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.