• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Więzadło szerokie macicy

  Przeczytaj także...
  Splot żylny pochwowy (łac. plexus venosus vaginalis) – splot żylny zbierający krew ze pochwy powstający z jej naczyń żylnych i z którego krew uchodzi do żyły biodrowej wewnętrznej.Splot żylny maciczny (łac. plexus venosus uterinus) – splot żylny zbierający krew ze macicy powstający z jej naczyń żylnych błony śluzowej oraz błony mięśniowej i z którego krew uchodzi do żyły macicznej.
  Więzadło obłe macicy (łac. ligamentum teres uteri) – łącznotkankowy powrózek długości 12–14 cm i około 0,5 cm grubości, rozpoczynający się obustronnie na bocznym brzegu macicy, do przodu i nieco niżej od jajowodu, przebiegający następnie w więzadle szerokim macicy i zaotrzewnowo, wstępujący ostatecznie do kanału pachwinowego. Z kanału pachwinowego więzadło obłe wychodzi przez otwór pachwinowy powierzchowny i rozdziela się na drobne pasma, kończące w tkance podskórnej warg sromowych większych i wzgórka łonowego.

  Więzadło szerokie macicy (łac. ligamentum latum uteri) – poprzeczny fałd tkanki łącznej, składający się z dwóch blaszek otrzewnej przechodzącej z boków macicy na ściany miednicy mniejszej. Między dwiema blaszkami więzadła szerokiego macicy leży tkanka łączna, nerwy, sploty żylne – maciczny i pochwowy, tętnica maciczna i naczynia chłonne, a także końcowy odcinek moczowodu i więzadło obłe macicy (łac. ligamentum teres uteri), określane razem jako przymacicze (parametrium).

  Macica (łac. uterus) – narząd żeńskiego układu rozrodczego, w którym zachodzi rozwój embrionalny kręgowców lub odcinek dróg rodnych bezkręgowców, w którym gromadzone są jaja przechodzące wstępny rozwój.Szyjka macicy (łac. Cervix uteri) – zgrubiała, dolna część mięśniówki macicy. Łączy pochwę z jamą macicy. Dzięki licznym zmarszczeniom sprzyja wydostawaniu się płodu na zewnątrz. Szyjka macicy jest kanałem dla plemników, który je wiedzie z pochwy do macicy.

  W więzadle szerokim macicy wyróżnić można:

 • część górną – krezkę jajowodu (mesosalpinx)
 • część środkową – krezkę jajnika (mesovarium)
 • część dolną – krezkę macicy (mesometrium)
 • Najszersza część więzadła to jego brzeg górny, najcieńsze jest u podstawy, na poziomie szyjki macicy.

  Bibliografia[]

 • Janina Sokołowska-Pituchowa (red.) Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny. Wyd. VII. PZWL 2005 ISBN 83-200-3185-0.
 • Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

  Przymacicze – parzysta przestrzeń pomiędzy blaszkami otrzewnej schodzącej z przedniej i tylnej ściany macicy, tzw. więzadła szerokiego macicy (ligamentum latum uteri). Zawartość:Tkanka łączna (łac. textus connectivus) – jedna z podstawowych tkanek zwierzęcych, jest charakterystyczna dla zwierząt przechodzących dwie fazy gastrulacji i powstaje z mezenchymy, choć niektóre komórki pochodzą z neuroektodermy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Moczowód (łac. ureter) – część układu moczowego. Moczowody to parzyste przewody biegnące z miedniczek nerkowych do pęcherza moczowego.
  Tętnica maciczna (łac. arteria uterina) – jedna z największych gałęzi trzewnych tętnicy biodrowej wewnętrznej. Najczęściej samodzielnie odchodzi z pnia trzewnego tętnicy biodrowej wewnętrznej odchodzące poniżej tętnicy pępkowej oraz tętnicy zasłonowej, rzadko odchodzi wspólnie z innymi gałęziami trzewnymi.
  Otrzewna (łac. peritoneum) – cienka, gładka błona surowicza, która wyściela ściany jamy brzusznej i miednicy oraz pokrywa całkowicie lub częściowo położone w tych jamach narządy.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.