• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Who Wants to Be a Millionaire? - Wielka Brytania  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Jeremy Charles Robert Clarkson (ur. 11 kwietnia 1960 w Doncaster) – angielski dziennikarz telewizyjny, zajmujący się motoryzacją oraz prezenter programu Top Gear (razem z Jamesem Mayem i Richardem Hammondem), a także publicysta i podróżnik.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Who Wants to Be a Millionaire?brytyjski teleturniej prowadzony przez Jeremy’ego Clarksona (od 2018), dawniej przez Chrisa Tarranta i stworzony przez Davida Briggsa wraz ze Stevenem Knightem i Mikiem Whitehillem oraz emitowany na antenie ITV od 4 września 1998 do 14 lutego 2014 oraz ponownie od 5 maja 2018.

  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Milionerzy – polski teleturniej prowadzony przez Huberta Urbańskiego i emitowany na antenie TVN od 3 września 1999 do 26 stycznia 2003, od 19 stycznia 2008 do 19 grudnia 2010 oraz ponownie od 9 lutego 2017, oparty na brytyjskim formacie Who Wants to Be a Millionaire?, emitowanym na antenie ITV.

  Zadaniem uczestnika jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na 15 pytań (w latach 2007–2014 – 12) z zakresu wiedzy ogólnej.

  13 września 2018 roku stacja ITV potwierdziła powrót programu z Jeremym Clarksonem.

  Emisja w Polsce[ | edytuj kod]

  Who Wants to Be a Millionaire? było pierwszym programem emitowanym na antenie TV6. 30 maja 2011 kanał rozpoczął emisję piątej serii teleturnieju. Po raz ostatni stacja pokazała format 13 lipca 2013 r. (wyświetlono wtedy najprawdopodobniej ostatni odcinek dziewiątej serii). Całość nadawana była w oryginalnej wersji językowej – bez tłumaczenia na język polski.

  PlayStation (PS, popularnie zwane także – PSX) (jap. プレイステーション, pureisutēshon; pol. dosł. StacjaGier) – 32-bitowa konsola do gier wideo, wyprodukowana w Japonii przez firmę Sony Computer Entertainment, zaprojektowana przez Kena Kutaragiego.Who Wants to Be a Millionaire? – teleturniej brytyjski i międzynarodowy format telewizyjny. Program w oryginale nadawany przez ITV od 4 września 1998 roku, prowadzony przez Chrisa Tarranta i stworzony przez Davida Briggsa wraz ze Stevenem Knightem i Mikiem Whitehillem. Od czasu premiery teleturnieju w Wielkiej Brytanii lokalne edycje powstały w ponad 100 krajach świata. Polską edycją jest program pt. Milionerzy.

  Od 25 stycznia 2019 na antenie BBC Brit można oglądać 31. serię programu z polskim lektorem i spolszczonymi belkami. Stacja nadaje ją pod nazwą Who Wants to Be a Millionaire z Jeremym Clarksonem. 25 października tego samego roku w ofercie stacji pojawiła się 32. seria teleturnieju.

  Zasady gry[ | edytuj kod]

   Zobacz więcej w artykule Who Wants to Be a Millionaire?, w sekcji Zasady gry.

  Eliminacje[ | edytuj kod]

  Lata 1998–2010 i od 2018 (Fastest Finger First)[ | edytuj kod]

  Dziesięcioro zawodników w studio odpowiadało na pytanie, do którego podane były cztery możliwe warianty odpowiedzi. Ze wszystkich, którzy zaznaczyli prawidłową odpowiedź, wybierana była osoba, która zrobiła to najszybciej i automatycznie przechodziła do zasadniczej części gry. W drugiej serii programu zmieniono jedną rzecz: 4 podane odpowiedzi trzeba było ułożyć w odpowiedniej kolejności (np. alfabetycznie, chronologicznie czy od najmniejszego do największego). W 2018 roku liczbę uczestników biorących udział w eliminacjach zmniejszono z 10 do 6.

  1 (jeden, jedność) – liczba naturalna następująca po 0 i poprzedzająca 2. 1 jest też cyfrą wykorzystywaną do zapisu liczb w różnych systemach, np. w dwójkowym (binarnym), ósemkowym, dziesiętnym i szesnastkowym systemie liczbowym. Każda liczba całkowita jest podzielna przez 1.TV6 (Szóstka) – polska stacja telewizyjna, należąca do Telewizji Polsat. Skierowana głównie do młodzieży. Stacja emituje m.in. seriale animowane, programy rozrywkowe oraz amerykańskie reality show (talent show i inne). Kanał nadaje zarówno przez cyfrową telewizję naziemną (na multipleksie 2) jak i przez platformy cyfrowe (Cyfrowy Polsat, Platforma Canal+ i Orange TV).

  2010–2014[ | edytuj kod]

  Zawodnicy wchodzili do gry po kwalifikacjach przed nagraniem, a eliminacje kto pierwszy, ten lepszy nie były już praktykowane.

  Gra właściwa[ | edytuj kod]

  Aby wygrać główną nagrodę, gracz musi udzielić 15 (w latach 2007–2014 – 12) poprawnych odpowiedzi na pytania, gdzie przy każdym z nich widnieją cztery możliwe odpowiedzi, wśród których zawsze jedna była poprawna. Za odpowiedzi na poszczególne pytania uczestnik może wygrać:

  Chris Tarrant prowadził teleturniej przez ponad 15 lat.

  Wygrane nie kumulują się, tzn. odpowiadając poprawnie na trzy pierwsze pytania zawodnik ma na koncie 300 funtów (a nie: 100+200+300=600).

  Who Wants to Be a Millionaire? – amerykański teleturniej emitowany w Stanach Zjednoczonych od 16 sierpnia 1999 roku. Nagrodą główną w programie jest milion dolarów (okazjonalnie nawet więcej). Xbox 360 – druga konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Została opracowana we współpracy z IBM, ATI i NEC. Xbox 360 to następca konsoli Xbox, konkuruje z Sony PlayStation 3 i Nintendo Wii w ramach siódmej generacji gier konsolowych. Platforma zintegrowana jest z usługą Xbox Live, usługą pozwalającą graczom na rywalizację w trybie online i pobieranie treści, takich jak gry zręcznościowe, dema gier, filmy z gier, programy telewizyjne oraz filmy.

  W każdej chwili istnieje możliwość wycofania się z gry i zabrania ostatnio wygranej kwoty. Jeżeli jednak zawodnik zdecyduje się grać, ale odpowie błędnie – traci to co uzyskał i wygrywa kwotę gwarantowaną (w tabeli zaznaczone tłustą czcionką).

  Koła ratunkowe[ | edytuj kod]

  W ciągu gry zawodnik może wykorzystać cztery koła ratunkowe (ang. lifelines):

 • Telefon do przyjaciela (Phone-a-Friend) – gracz ze studia łączy się telefonicznie z wybraną przez gracza osobą; od momentu rozpoczęcia czytania pytania miał on 30 sekund na pomoc znajomemu;
 • Pytanie do publiczności (Ask the Audience) – publiczność w studio za pomocą pilotów wybiera odpowiedź, którą uważa za słuszną; następnie wyniki głosowania są wszystkim przedstawiane;
 • Pół na pół (Fifty-Fifty) – dwie losowo wybrane błędne odpowiedzi są odrzucane, pozostają tylko poprawna i jedna błędna;
 • Konsultacja z prowadzącym (Ask the Host) – wprowadzona w 2018 roku – uczestnik może zapytać prowadzącego (który nie znał wcześniej pytań oraz nie ma informacji o poprawnej odpowiedzi ani wskazówek) o pomoc w udzieleniu odpowiedzi na pytanie; prezenter dysponuje wyłącznie własną wiedzą.
 • W latach 2002–2003 i 2010–2014 dostępne było dodatkowe koło ratunkowe: Zamiana pytania (Switch the Question). Gdy pojawiło się pierwszy raz, gracze mogli go użyć w zamian za inne koło ratunkowe. Gdy po latach powróciło, dostawali je bonusowo po osiągnięciu drugim progu gwarantowanego (50 000 £).

  Kinect – urządzenie wejściowe, czujnik ruchu dla konsoli Xbox 360, wyprodukowane przez Microsoft. Urządzenie pozwala użytkownikowi na interakcję z konsolą bez konieczności używania kontrolera, poprzez interfejs wykorzystujący gesty wykonywane przy pomocy kończyn i całego ciała, jak i przez komendy głosowe.Techno – gatunek muzyki elektronicznej powstały w Detroit w latach 80. XX wieku. Ze względu na typowo elektroniczny charakter gatunku i dużą popularność na początku lat 90., nazwą techno bywa powszechnie mylnie określana całość elektronicznej muzyki tanecznej.

  Gra na czas[ | edytuj kod]

  W 2010 wprowadzono pewną wariację – określony limit czasu na udzielenie odpowiedzi. Dla pierwszych dwóch pytań wynosił on 15 sekund, dla pytań 3–7 – 30 sekund; kolejne pytania czas nie był określony. Nieudzielenie odpowiedzi w czasie traktowane było jak udzielenie błędnej (utrata wszystkiego lub spadek do kwoty gwarantowanej). W przypadku chęci użycia koła ratunkowego, czas zostawał zatrzymywany, ale tylko na czas korzystania z pomocy.

  Macintosh (dla nowszych modeli przyjmuje się nazwę Mac) – komputer osobisty firmy Apple, rynkowy następca komputera o nazwie Lisa.Definicja intuicyjna: Java (wym. „dżawa”) to język programowania. Programy napisane w Javie można uruchamiać na wielu urządzeniach, takich jak telefony komórkowe lub komputery oraz pod różnymi systemami operacyjnymi, przy użyciu Wirtualnej maszyny Javy, która musi być w danym środowisku zainstalowana.

  Prowadzący zwykle nazywał zegar odliczający czas wielkim, złym zegarem (The Big Bad Clock).

  Po powrocie programu w 2018 przywrócono nieograniczony czas na zastanawianie się nad odpowiedzią.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Pager – elektroniczne urządzenie pracujące w sieciach przywoławczych, używane do komunikowania się poprzez krótkie informacje odczytywane z wyświetlacza.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  BBC Brit – kanał telewizyjny należący do BBC Worldwide, którego start zaplanowano na 1 lutego 2015 roku. Skierowany do młodych mężczyzn, oferująyc programy rozrywkowe oparte na faktach, kulinarne, muzyczne i sportowe. Polska ma być pierwszym krajem, w którym kanał zostanie uruchomiony. Stacje BBC Brit i BBC Earth mają zastąpić kanały BBC Entertaiment i BBC Knowledge.
  ITV (Independent Television, Niezależna Telewizja) - dawna sieć regionalnych stacji telewizyjnych w Wielkiej Brytanii, wspólnie obejmujących swym zasięgiem cały obszar kraju. Powstała na mocy ustawy Television Act z 1954, której celem było stworzenie konkurencji na rynku telewizyjnym wobec ówczesnego monopolisty, BBC.
  Salwador (El Salvador, Republika Salwadoru; República de El Salvador) – państwo w Ameryce Środkowej, leżące nad Oceanem Spokojnym ze stolicą San Salvador. Graniczy z Gwatemalą (203 km) i Hondurasem (342 km).
  Chris Tarrant (ur. 10 października 1946 w mieście Reading w Anglii) – angielski prezenter radiowy i telewizyjny, najbardziej znany z prowadzenia teleturnieju Who Wants to Be a Millionaire?.
  Steven Knight (ur. 1959) - brytyjski scenarzysta. Jest autorem scenariuszy do wielu brytyjskich programów telewizyjnych i filmów. Był współtwórcą formatu Who Wants to Be a Millionaire?.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.956 sek.