Whitney Museum of American Art

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Whitney Museum of American Artnowojorskie muzeum sztuk pięknych.

Frederick Childe Hassam (ur. 17 października 1859, zm. 27 sierpnia 1935) – amerykański malarz impresjonista. Członek ugrupowania artystycznego Ten American Painters.Jasper Johns, Jr. (ur. 15 maja 1930 w Auguście) – amerykański malarz, prekursor pop-artu i minimal art. Odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności i Narodowym Medalem Sztuki.

Założone przez rzeźbiarkę i kolekcjonerkę Gertrude Vanderbilt Whitney i otwarte dla publiczności w 1931 roku jest prawdopodobnie najważniejszym muzeum poświęconym sztuce amerykańskiej i tworzącym ją artystom. Gromadzi dzieła XX-wiecznej i współczesnej sztuki amerykańskiej koncentrując się na pracach żyjących artystów.

Claes Oldenburg (ur. 28 stycznia 1929 w Sztokholmie) – urodzony w Szwecji rzeźbiarz amerykański. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki. Zasłynął jako autor oryginalnych prac, tworzonych, np. ze sztucznego futra lub plastiku. Jego najsłynniejsze wystawy to Ulica (na tej wystawie znalazły się m.in. rzeźby przedstawiające śmieci) oraz Sklep.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Historia[ | edytuj kod]

Gertrude Vanderbilt Whitney, fotografia z magazynu Vogue z 15 stycznia 1917

Whitney Museum of American Art zawdzięcza swoje powstanie rzeźbiarce Gertrude Vanderbilt Whitney. Ponieważ na początku XX wieku debiutujący artyści mieli duże trudności z wystawianiem lub sprzedażą swoich prac na terenie Stanów Zjednoczonych, Whitney rozpoczęła skupowanie i wystawianie ich prac stając się tym samym wiodącym sponsorem sztuki amerykańskiej w okresie od 1907 roku aż do swojej śmierci w 1942 roku.

Robert Henri (ur. 25 czerwca 1865 w Cincinnati, Ohio, Stany Zjednoczone, zm. 12 lipca 1929 w Nowym Jorku) – amerykański malarz realista.John French Sloan (ur. 2 sierpnia 1871 w Lock Haven, zm. 7 września 1951 w Hanover) – amerykański malarz i grafik, przedstawiciel modernizmu i realizmu. Należał do ugrupowania The Eight/Ashcan School będąc jednym z najbardziej wpływowych jego członków. Malował sceny miejskie, charakterystyczne dla Nowego Jorku z przełomu XIX i XX wieku. Członek American Academy of Arts and Letters, American Academy of Arts and Sciences, Art Students League, Charcoal Club, National Arts Club, National Institute of Arts and Letters, Society of American Artists i Society of Independent Artists.

W 1914 roku Whitney założyła Whitney Studio przy Greenwich Village, gdzie organizowała wystawy prac żyjących artystów amerykańskich, których twórczość była ignorowana przez tradycyjne uczelnie. Do 1929 roku zgromadziła ponad 500 prac, które przekazała w darze dla Metropolitan Museum of Art. Gdy jej dar został odrzucony, założyła własne muzeum, poświęcone wyłącznie na sztuce i artystom Stanów Zjednoczonych. Whitney Museum of American Art zostało założone w 1930 roku a otwarte w 1931 roku w budynku położonym przy West Eighth Street i Greenwich Village.

Stuart Davis (ur. 7 grudnia 1892 w Filadelfii, zm. 24 czerwca 1964 w Nowym Jorku) – amerykański malarz i grafik modernistyczny, najbardziej znany ze swych studiów życia codziennego Ameryki, przedstawianych w jaskrawych barwach. Zasłynął z adaptacji języka muzyki jazzowej do nowoczesnego malarstwa. Gertrude Vanderbilt Whitney (ur. 9 stycznia 1875 w Nowym Jorku, zm. 18 kwietnia 1942 tamże) – amerykańska rzeźbiarka, mecenas i kolekcjonerka sztuki, założycielka w 1930 roku muzeum swego imienia, przedstawicielka znanego rodu Vanderbilt. Dwa z zaprojektowanych przez nią pomników: Titanic Memorial (poświęcony pamięci ofiar Titanica) i Zwiadowca (dedykowany Buffalo Billowi) zostały wpisane na listę amerykańskiego dziedzictwa kulturowego National Register of Historic Places.

W 1954 roku muzeum przeniosło się do nowej siedziby przy West 54th Street. Z powodu rosnących zbiorów i braku miejsca pod ich ekspozycję muzeum w 1963 roku nabyło działkę przy Madison Avenue i 75th Street. Działka ta należała do dewelopera i kolekcjonera sztuki Iana Woodnera i była zabudowana starymi kamienicami, które wyburzono pod planowany budynek muzeum. Budynek, zaprojektowany przez Marcela Breuera otwarto w 1966 roku. Jego nowoczesna, granitowa bryła wzbudziła liczne kontrowersje. Krytyk sztuki i autorka dzieł o architekturze Ada Louise Huxtable określiła go jako „zwalisty, zapadnięty, ponury i styksowy”. Rosnące zbiory sprawiły, że muzeum z upływem czasu zaczęło borykać się z brakiem powierzchni pod ekspozycję swoich zbiorów. Od lat 80. XX wieku placówka próbowała rozbudować swój charakterystyczny obiekt, zatrudniając w tym celu takich architektów, jak Michael Graves, Rem Koolhaas i Renzo Piano. Ale za każdym razem porzucano te plany, czy to ze względu na koszty czy projekt, albo jedno i drugie. Częściowym wyjściem z tych kłopotów było otwieranie przez Whitney Museum filii w innych rejonach Nowego Jorku i okolicach: w Equitable Center przy Seventh Avenue i 52nd Street, przy Champion International Corporation w Stamford, w stanie Connecticut i przy Park Avenue i 42nd Street.

Georgia Totto O’Keeffe (ur. 15 listopada 1887 niedaleko Sun Prairie w stanie Wisconsin, zm. 6 marca 1986 w Santa Fe) – amerykańska malarka. Tematem jej obrazów są głównie kwiaty, skały, muszle, kości zwierząt i krajobrazy. O’Keeffe przekształca realistyczny temat w abstrakcyjny obraz.Marsden Hartley (ur. jako Edmund Hartley 4 stycznia 1877 w Lewiston, zm. 2 września 1943 w Ellsworth) – amerykański malarz modernistyczny, wylansowany przez Alfreda Stieglitza, najbardziej znany ze swoich wczesnych, abstrakcyjnych obrazów, namalowanych w Niemczech, pejzaży przedstawiających południowo-zachodnie Stany Zjednoczone i martwych natur, a także z późnych, sugestywnych pejzaży stanu Maine, uważanych za jego znaczący wkład w rozwój nowoczesnego amerykańskiego malarstwa.

Nowa siedziba[ | edytuj kod]

Rada nadzorcza nalegała jednak na budowę nowej siedziby. W 2008 roku spadkobierca firmy kosmetycznej Leonard Lauder przekazał na rzecz Whitney Museum darowiznę 131 milionów dolarów, która była to największą darowizną w historii muzeum. Postawił jednak warunek, że muzeum nie może sprzedać swej dotychczasowej siedziby. Warunek ten doprowadził do rozłamu w łonie 45-osobowej rady nadzorczej muzeum, w skład której wchodzili najzamożniejsi mecenasi sztuki w Nowym Jorku. Ostatecznie przeważył jednak pogląd, że muzeum nie będzie w stanie utrzymać dwóch obiektów. Muzeum rozpoczęło gromadzenie środków na zbudowanie nowej siedziby przy Gansevoort Street. Jego koszt opiewał na 680 milionów dolarów. Część potrzebnej kwoty wyasygnowało też miasto, a projektant nowej siedziby, Renzo Piano, zobowiązał się do zmiany swego projektu na tańszy, aby obniżyć koszty.

Dolar (dollar) to waluta wielu krajów świata. Dzieli się na 100 centów. Nazwa dolara - podobnie jak nazwa waluty Słowenii sprzed 1 stycznia 2007 - tolar, pochodzi od dawnej srebrnej monety – talara. Dolar został oficjalną jednostką monetarną USA w 1785 roku. Jednak zarówno samo słowo angielskie, jak i pieniądze o takiej nazwie istniały już wcześniej.Ellsworth Kelly (ur. 31 maja 1923 w Newburgh, Nowy Jork) - amerykański rzeźbiarz i malarz, przedstawiciel nurtu hard-edge painting.

Nowa siedziba muzeum, położona w Meatpacking District, przy południowym końcu parku High Line została otwarta 1 maja 2015 roku. Budynek, mający 19000 m² powierzchni, kosztował 422 miliony dolarów, natomiast koszt całkowity inwestycji (wraz z wydatkami i darowizną) wyniósł 760 milionów. Przy jego realizacji firma Renzo Piano Building Workshop współpracowała z nowojorskim architektem Cooperem Robertsonem. Galerie wystawowe umieścił Piano na najwyższych kondygnacjach ośmiopiętrowego budynku, aby do oświetlenia ekspozycji wykorzystać w maksymalnym stopniu światło dzienne.

Dempsey i Firpo (ang. Dempsey and Firpo) – obraz olejny namalowany przez amerykańskiego malarza i litografa George’a Bellowsa w 1924, znajdujący się w zbiorach Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku. Michael Graves (ur. 9 lipca 1934, Indianapolis, zm. 12 marca 2015, Princeton) – amerykański architekt i designer, czołowy przedstawiciel postmodernizmu.

Zbiory[ | edytuj kod]

W chwili otwarcia muzeum w 1931 roku jego zbiory obejmowały około 600 prac pochodzących z prywatnej kolekcji Whitney, wśród których były obrazy takich artystów jak: Thomas Hart Benton, George Bellows, Stuart Davis, Edward Hopper, Maurice Brazil Prendergast i John French Sloan. W 1948 roku Muzeum zaczęła przyjmować prezenty z innych źródeł. Liczba eksponatów wzrosła do około 1300 w 1954 roku, gdy otwarto drugi budynek Muzeum i do około 2000 wraz z otwarciem budynku Breuera w 1966 roku.

Marcel Breuer (właśc. Marcel Lajos Breuer, ur. 21 maja 1902 w Peczu, zm. 1 lipca 1981 w Nowym Jorku) - architekt i projektant form przemysłowych pochodzenia węgierskiego, działający w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA, przedstawiciel stylu międzynarodowego.Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.

W 1970 roku Whitney Museum otrzymało prace i materiały z majątku Edwarda Hoppera, przekazane w darze przez wdowę po nim, Josephine, stanowiące największy dar w historii Muzeum. Składa się nań około 2000 obrazów olejnych, akwarel, rysunków i grafik Hoppera. W 1976 roku Whitney Museum otrzymało kolejny dar, Lawrence H. Bloedel Bequest. W jego skład wchodziły dzieła takich artystów jak Milton Avery, Charles Demuth, Georgia O’Keeffe, Larry Rivers i Charles Sheeler. W 1979 roku Henry M. i Mary Ann Reed przekazali na rzecz Muzeum prace Morgana Russella (w tym jego obrazy, rysunki, notatki i korespondencję), a Felicia Meyer Marsh, wdowa po Reginaldzie Marshu podarowała ponad 850 jego obrazów, studiów olejnych, rysunków i szkiców, dzięki czemu Whitney Muzeum stało się właścicielem najbardziej znaczącego zbioru prac tego artysty.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

W 1980 roku Muzeum otrzymało darowiznę około 90 dzieł takich artystów jak Alexander Calder, Arshile Gorky, Marsden Hartley, Edward Hopper, Louise Nevelson, Georgia O’Keeffe, Maurice Brazil Prendergast, Robert Rauschenberg i John French Sloan. W latach 90. Muzeum zakupiło prace Agnes Martin, Geralda Murphy’ego, Jaspera Johnsa oraz kolekcję rysunków Claesa Oldenburga i jego małżonki, Coosje van Bruggen. W 2002 roku Muzeum otrzymało w darze 86 dzieł powojennej sztuki amerykańskiej, stworzonych przez takich artystów, jak Jackson Pollock, Helen Frankenthaler, Jasper Johns, Franz Kline, Ellsworth Kelly, Roy Lichtenstein i Andy Warhol.

Vogue – amerykański magazyn skierowany do kobiet, wydawany od końca XIX wieku do dziś. Dotyczy mody, życia gwiazd, lecz zawiera także artykuły z dziedzin sztuki, polityki. Przez wielu jest uważany za najważniejsze kobiece pismo w świecie mody i modelingu.Helen Frankenthaler (ur. 12 grudnia 1928 w Nowym Jorku, zm. 27 grudnia 2011 w Darien w stanie Connecticut) – malarka amerykańska, przedstawicielka ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Odznaczona Narodowym Medalem Sztuki.

Dziś kolekcja stała Whitney Museum obejmuje około 22000 obrazów, rzeźb, grafik, rysunków i fotografii reprezentujących ponad 3000 artystów. Ponadto muzealna biblioteka, Frances Mulhall Achilles Library posiada w swoich zbiorach 65000 książek i katalogów wystawowych oraz ponad 500 periodyków dotyczących sztuki amerykańskiej.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Galeria[ | edytuj kod]

 • Ernest Lawson, Zima nad rzeką, 1907

 • Oscar Bluemner, Port nad starym kanałem, 1914

 • Robert Henri, Gertrude Vanderbilt Whitney, 1916

 • Thomas Hart Benton, Dom w kubistycznym pejzażu (akwarela), 1915–1920

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. The Boston Globe jest największym dziennikiem Bostonu i otaczającego miasto regionu Nowej Anglii, we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jest większym z dwóch głównych dzienników Bostonu, z nakładem około 450 tys. egzemplarzy. Drugim dziennikiem jest Boston Herald.
 • Childe Hassam, Sprzymierzone flagi, kwiecień 1917, 1917

 • George Luks, Noc rozejmu, 1918

 • Charles Demuth, Mój Egipt, 1927

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Heather Cross: Whitney Museum of American Art Visitors Guide (ang.). gonyc.about.com. [dostęp 2014-01-13].
  2. Whitney Museum of American Art: History of the Whitney (ang.). whitney.org. [dostęp 2014-01-13].
  3. Christopher Gray: The Controversial Whitney Museum (ang.). www.nytimes.com. [dostęp 2014-01-14].
  4. Carol Vogel and Kate Taylor w The New York Times: Rift in Family as Whitney Plans a Second Home (ang.). www.nytimes.com. [dostęp 2018-05-12].
  5. Robert Campbell w: The Boston Globe: Whitney Museum building by Renzo Piano gets its design right (ang.). www.bostonglobe.com. [dostęp 2018-05-12].
  6. Library Technology Guides: Frances Mulhall Achilles Library (ang.). librarytechnology.org. [dostęp 2018-05-12].
  Alexander Calder (22 lipca 1898 w Filadelfii – 11 listopada 1976 w Nowym Jorku) – rzeźbiarz, malarz, ilustrator i grafik amerykański, członek grupy Abstraction-Création, jeden z głównych przedstawicieli sztuki kinetycznej.Reginald Marsh (ur. 14 marca 1898 w Paryżu, zm. 3 lipca 1954 w Dorset) – amerykański malarz realistyczny, najbardziej znany ze swoich impresyjnych, satyrycznych obrazów o erotycznych podtekstach, przedstawiających kiczowate życie w Nowym Jorku w latach 30. i 40. XX wieku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Robert Rauschenberg (ur. 22 października 1925 w Port Arthur, zm. 12 maja 2008 w Lee County na Florydzie) – amerykański artysta, który wywarł bardzo duży wpływ na sztukę amerykańską po II wojnie światowej. Zajmował się malarstwem, rzeźbą, instalacją, scenografią, teatrem i happeningiem. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.
  The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.
  Wostanik Manug Adoyan, szerzej znany jako Arshile Gorky (ur. 15 kwietnia 1904 w Khorkom Vari w Armenii, zm. 21 lipca 1948 w Sherman w stanie Connecticut) – amerykański malarz pochodzenia ormiańskiego, przedstawiciel ekspresjonizmu abstrakcyjnego.
  George Wesley Bellows (ur. 12 lub 19 sierpnia 1882, Columbus, w Ohio, zm. 8 stycznia 1925 w Nowym Jorku) – amerykański malarz i litograf.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Larry Rivers, właśc. Yitzroch Loisa Grossberg (ur. 17 sierpnia 1923 w Nowym Jorku, zm. 14 sierpnia 2002 w Nowym Jorku), amerykański malarz, rzeźbiarz i saksofonista jazzowy.

  Reklama