• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • What a Girl Wants  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.Bionic (styliz. jako {Bi~ΟΠ~iC}) – czwarty anglojęzyczny album studyjny amerykańskiej piosenkarki Christiny Aguilery, szóste studyjne wydawnictwo w jej karierze. Światowa premiera płyty odbyła się 4 czerwca 2010 nakładem wytwórni RCA Records, na półkach polskich sklepów muzycznych album pojawił się 7 czerwca tego roku. Na albumie zawarte zostały w sumie dwadzieścia cztery utwory, z których osiemnaście umieszczono na wersji standardowej, a resztę na deluxe edition płyty. Album jest efektem współpracy Aguilery z zastępem autorów i producentów muzycznych, w szczególności z Trickym Stewartem, Polow da Donem i Samuelem Dixonem. Stylistycznie muzyka na płycie stanowi połączenie różnych gatunków, między innymi rhythm and bluesa, popu, elektroniki i synthpopu. Aguilera chciała, by jej szósta płyta znacznie odróżniała się od poprzedniego wydawnictwa studyjnego, Back to Basics (2006), które zawierało nagrania z pogranicza jazzu, soulu i bluesa.
  Wydanie singla[]

  Światowa premiera singla przypadła na zimę 1999, 28 grudnia tego roku; wówczas "What a Girl Wants" opublikowano na terenie Stanów Zjednoczonych. W USA utwór wydano na płytach kompaktowych, wspólnie z balladą Aguilery "Too Beautiful for Words" (odrzutem z albumu Christina Aguilera) na "stronie B", a także na promocyjnych płytach CD, których wydanie poprzedzało oficjalną premierę singla. W sklepach muzycznych w formie EP wydanych zostało pięć remiksów piosenki. Na początku roku 2000 singel pojawił się na rynku w Wielkiej Brytanii oraz innych regionach świata. W Polsce ukazał się krążek złożony z remiksów, których autorami był duet D.U.I. − mieszkający w USA Polacy Marek Jachimczuk oraz Adam Balawender.

  Xuxa, właśc. Maria da Graça Meneghel (ur. 27 marca 1963 w Santa Rosa) – brazylijska piosenkarka, zdobywczyni Nagrody Grammy, aktorka oraz prezenterka telewizyjna prowadząca programy dla dzieci. Jej występy były transmitowane w wielu krajach świata w językach: portugalskim, hiszpańskim i angielskim. Do jej największych osiągnięć zaliczyć należy również nagranie albumu Xou da Xuxa 3, który osiągnął jeden z najlepszych wyników sprzedaży w historii brazylijskiej muzyki – ponad 3,5 mln sprzedanych egzemplarzy. Jest on zarazem jednym z najlepiej sprzedających się albumów na świecie w kategorii muzyki dla dzieci. Warto dodać, że aż 12 singli artystki osiągnęło pierwsze miejsce brazylijskiej listy przebojów. W 1993 jej singel Sabor de la vida dotarł na pierwsze miejsce listy Hot Latin Tracks amerykańskiego magazynu muzycznego Billboard. W 2008 roku Xuxa była piosenkarką, która sprzedała najwięcej albumów i singli w historii brazylijskiej muzyki, a jej majątek szacowany jest na ponad 470 mln USD.EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.

  Jako drugi singel Aguilery, który dotarł do szczytu notowania Billboard Hot 100, "What a Girl Wants" ugruntował pozycję swojej wykonawczyni w przemyśle muzycznym. Osiągnąwszy miejsce pierwsze zestawienia najpopularniejszych wydawnictw singlowych w Stanach Zjednoczonych 15 stycznia 2000 − zresztą jako pierwszy singel w XXI wieku − utwór utrzymywał się na nim przez kolejne dwa tygodnie. W lutym piosenka zajęła również pozycję #1 notowań Top 40 Mainstream i Hot 100 Airplay; tryumfowała w innych zestawieniach Billboardu, w tym Rhythmic Top 40, Top 40 Tracks, Pop 100, Bubbling Under R&B/Hip-Hop Songs i Hot Dance Singles Sales. "What a Girl Wants" okazał się przebojem dookoła świata. Objął pozycje w Top 20 większości list, na których się pojawił, w tym uplasował się na szczycie zestawień hitów singlowych Nowej Zelandii, Włoszech, Hiszpanii, Indonezji i Filipin. W Wielkiej Brytanii zajął miejsce #3 na UK Singles Chart, w Australii i Kanadzie − miejsce #5 list ARIA Top 100 Singles oraz Canadian Singles Chart. Sprzedano łącznie ponad cztery miliony dwieście tysięcy egzemplarzy singla na całym globie. Witryna chartsaroundtheworld.com podaje, że "What a Girl Wants" to jedna z najpopularniejszych piosenek 2000 roku.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

  Opinie[]

  Pier Dominquez, autor A Star is Made: The Unauthorized Biography, biografii Christiny Aguilery, w swojej książce opisał "What a Girl Wants" jako "popowo-rhythmandbluesową, przyjemną produkcję lekkiej konstrukcji" oraz porównał wokal piosenkarki do wyczynów akrobatycznych. Nana-Adwoa Ofori (AOL Radio) uwzględniła utwór na liście dziesięciu najlepszych singli wokalistki, dodając, że "ogromny sukces tej kompozycji Christiny Aguilery utrwalił ją jako silną, muzyczną potęgę". W podobnym rankingu nagranie umieścił portal PopCrush.com, przypisując mu miejsce szóste. Zdaniem redaktorów serwisu the-rockferry.onet.pl, "What a Girl Wants" to jedna z najlepszych piosenek nagranych przez Aguilerę w latach 1997−2010. Pod koniec sierpnia 2014 roku Jason Lipshutz, redaktor magazynu Billboard, uznał singel za jeden z dziesięciu największych hitów Aguilery w Stanach Zjednoczonych. Bianca Gracie z serwisu o nazwie Idolator stwierdziła, że "What a Girl Wants" dał początek nagrywaniu przez Aguilerę utworów o tematyce empowermentu oraz zainspirował jej późniejsze przeboje, "Can't Hold Us Down", "Fighter" i "Let There Be Love". Dodała też, że nagranie jest idealną piosenką na wieczór karaoke.

  Elektroniczna muzyka taneczna (potocznie muzyka klubowa, EDM – electronic dance music) – zbiór gatunków muzycznych wywodzących się z muzyki disco lat 70. i z klasycznej muzyki elektronicznej, tworzonych za pomocą elektronicznych instrumentów muzycznych takich jak: automaty perkusyjne, syntezator. Całość elektronicznej muzyki tanecznej bywa powszechnie mylnie określana jako techno, które jest jednym z jej podgatunków.Artysta jednego przeboju (ang. one-hit wonder) – w przemyśle fonograficznym to określenie artysty, który znany jest generalnie z jednego utworu muzycznego, który stał się przebojem na liście przebojów i dał mu popularność na pewien czas.

  Recenzje[]

  Uznany krytyk muzyczny Robert Christgau pisał o "What a Girl Wants" jako o "utworze mądrym, lecz w sposób znacznie mniej serwilistyczny niż 'Genie in a Bottle'". Recenzent witryny o nazwie Traveling to the Heart pochwalił tekst piosenki, lecz uznał, że kompozycja nie pasuje do tonu głosu wykonawczyni. Johnny Loftus (AllMusic) wymienił singel wśród najlepszych utworów, recenzując płytę Christina Aguilera. Według użytkownika strony internetowej charts.org.nz, "'What a Girl Wants' to utwór przyjazny i chwytliwy, drugi najlepszy materiał na debiutanckim krążku Aguilery".

  Hot 100 Airplay – jedna z wielu list przebojów opracowywanych regularnie przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Mierzy częstotliwość nadawania poszczególnych piosenek na antenach stacji radiowych i wraz z Hot 100 Singles Sales i Hot Digital Songs stanowi trzy siostrzane notowania, które kształtują zestawienia Billboard Hot 100. Notowanie jest jednym z niewielu, które nie jest oficjalnie archiwizowane przez Billboard. Jednocześnie Hot 100 Airplay jest ważne dla artystów, ponieważ przewiduje ono możliowość odniesienia komercyjnego sukcesu piosenki jeszcze przed wydaniem singla. Lista nabrała nowego znaczenia, gdy 5 grudnia 1998 roku stała się jednym z komponentów Billboard Hot 100.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Teledysk[]

  Aguilera wykonuje utwór w ramach trasy koncertowej Back to Basics Tour (2007).

  Wideoklip do utworu wyreżyserowała Diane Martel, odpowiedzialna także za reżyserię poprzedniego klipu Christiny Aguilery, "Genie in a Bottle". Powstał on wczesnym listopadem 1999 roku i w tym samym miesiącu odnotował premierę na łamach stacji MTV, w programie Total Request Live.

  Dżentelmen gentilhomme, hiszp. gentilhombre, wł. gentil uomo lub gentiluomo) - współcześnie mężczyzna o dobrym, uprzejmym, wspaniałomyślnym i kurtuazyjnym zachowaniu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Klip rozpoczyna scena, w której wokalistka i kilkoro towarzyszących jej dziewcząt wchodzi do arkadowego pomieszczenia. Zaczynają tańczyć przed grupką młodych mężczyzn (wśród których znajduje się aktor Brandon Routh). W kolejnym ujęciu Christina leży na podłodze przyodziana w gorset, a tancerki wykonują wokół niej układ taneczny. Następuje krótka, nieoczekiwana scena, w której żeńskie bohaterki tańczą w królewskiej komnacie, a Aguilera, ubrana w suknię rodem z epoki baroku, leży na tapczanie. Wokalistka i tancerki następnie raz jeszcze tańczą przed zgromadzeniem chłopców, a Aguilera kończy w ramionach jednego z nich. Ostatnie ujęcie przedstawione jest z perspektywy ptasiej. Teledysk oparty jest na barwnej choreografii, której autorką jest Amerykanka meksykańskiego pochodzenia Tina Landon. Christina Aguilera nawiązywała współpracę z Landon jeszcze kilkukrotnie; choreografka stworzyła układy taneczne do jej późniejszych klipów − "Come on Over Baby (All I Want Is You)" (2000), "Ven conmigo (Solamente tú)" (2000), nagranego wspólnie z Ricky'm Martinem "Nobody Wants to Be Lonely" (2001) oraz "Falsas esperanzas" (2001).

  Petronas Twin Towers – bliźniacze wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Wysokość 452 m. Są to jedne z najwyższych budowli (wież) świata. Wieżowce z Malezji zachowały tytuł najwyższych bliźniaczych wież świata i budowli zbudowanych przed końcem XX wieku. Wieże Petronas Towers były najwyższymi budynkami świata (nie licząc iglicy) od roku 1998 do 2004. Dwa drapacze chmur są połączone mostem o długości 58 m na poziomie 41. i 42. piętra.Akrobatyka (gr. akrobateo – stąpać po krawędzi, wspinać się, akra – najdalszy, bateo lub pateo – pokrywać) – ewolucje cielesne o dużym stopniu trudności, które wykraczają poza przeciętne ludzkie umiejętności. Akrobatyka nie stanowi sportu, a określa rodzinę sportów.

  Wideo uplasowała się na pozycji #6 zestawienia teledysków najczęściej emitowanych w programie Total Request Live. Było nominowane do pięciu nagród MTV Video Music Awards jako najlepszy teledysk żeńskiego artysty, najlepszy teledysk pop i najlepszy teledysk nowego artysty, a także w kategoriach wybór publiki i najlepsza choreografia do teledysku. Poza wersją bazową, istnieją trzy dodatkowe wersje teledysku, dokręcone w celach promocyjnych do klubowych remiksów piosenki. Autorem tychże (Fiesta Club Mix, Dirty Club Mix, Dark Club Mix) jest DJ Thunderpuss.

  Stripped World Tour jest to światowa trasa koncertowa Christiny Aguilery. Tournée promuje drugi studyjny album wokalistki Stripped.Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  "Beautiful" to piosenka popowa stworzona na czwarty album studyjny amerykańskiej wokalistki Christiny Aguilery pt. Stripped (2002). Wyprodukowany przez Lindę Perry, utwór wydany został jako drugi singel promujący krążek 16 listopada 2002 roku. W 2004 kompozycja została wyróżniona nagrodą Grammy w kategorii najlepszy żeński występ pop oraz nominacją w kategorii piosenka roku.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.
  "Fighter" to piosenka pop-rockowa stworzona na czwarty album studyjny amerykańskiej wokalistki Christiny Aguilery pt. Stripped (2002). Wyprodukowany przez Scotta Storcha, utwór wydany został jako trzeci singel promujący album 18 marca 2003 roku.
  UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.
  Ballada – jeden z wielu gatunków muzycznych. Początki ballady sięgają średniowiecza i muzyki dworskiej. Ballady śpiewane były przez trubadurów przy akompaniamencie instrumentu lub zespołu. Często były bardzo rozbudowane i zawierały setki wersów. Najczęściej snuły epicką opowieść o miłości lub wielkich czynach.
  Top 40 Tracks – nieaktywna lista przebojów opracowywana niegdyś przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Została stworzona w 1988 roku, kiedy Billboard zmienił zasady tworzenia Hot 100 Airplay, aby zwiększyć w zestawieniu obecność muzyki R&B, country i rockowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.149 sek.