• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • What a Girl Wants  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.Bionic (styliz. jako {Bi~ΟΠ~iC}) – czwarty anglojęzyczny album studyjny amerykańskiej piosenkarki Christiny Aguilery, szóste studyjne wydawnictwo w jej karierze. Światowa premiera płyty odbyła się 4 czerwca 2010 nakładem wytwórni RCA Records, na półkach polskich sklepów muzycznych album pojawił się 7 czerwca tego roku. Na albumie zawarte zostały w sumie dwadzieścia cztery utwory, z których osiemnaście umieszczono na wersji standardowej, a resztę na deluxe edition płyty. Album jest efektem współpracy Aguilery z zastępem autorów i producentów muzycznych, w szczególności z Trickym Stewartem, Polow da Donem i Samuelem Dixonem. Stylistycznie muzyka na płycie stanowi połączenie różnych gatunków, między innymi rhythm and bluesa, popu, elektroniki i synthpopu. Aguilera chciała, by jej szósta płyta znacznie odróżniała się od poprzedniego wydawnictwa studyjnego, Back to Basics (2006), które zawierało nagrania z pogranicza jazzu, soulu i bluesa.
  Opinie[ | edytuj kod]

  Pier Dominquez, autor A Star is Made: The Unauthorized Biography, biografii Christiny Aguilery, w swojej książce opisał „What a Girl Wants” jako „popowo-rhythmandbluesową, przyjemną produkcję lekkiej konstrukcji” oraz porównał wokal piosenkarki do wyczynów akrobatycznych. Witryna Porcys sklasyfikowała nagranie jako jedno z najlepszych powstałych w latach dziewięćdziesiątych. Nana-Adwoa Ofori (AOL Radio) uwzględniła utwór na liście dziesięciu najlepszych singli wokalistki, dodając, że „ogromny sukces tej kompozycji Christiny Aguilery utrwalił ją jako silną, muzyczną potęgę”. W podobnym rankingu nagranie umieścił portal PopCrush.com, przypisując mu miejsce szóste. Zdaniem redaktorów serwisu the-rockferry.pl, „What a Girl Wants” to jedna z najlepszych piosenek nagranych przez Aguilerę w latach 1997–2010. Pod koniec sierpnia 2014 roku Jason Lipshutz, redaktor magazynu Billboard, uznał singel za jeden z dziesięciu największych hitów Aguilery w Stanach Zjednoczonych.

  Xuxa, właśc. Maria da Graça Meneghel (ur. 27 marca 1963 w Santa Rosa) – brazylijska piosenkarka, zdobywczyni Nagrody Grammy, aktorka oraz prezenterka telewizyjna prowadząca programy dla dzieci. Jej występy były transmitowane w wielu krajach świata w językach: portugalskim, hiszpańskim i angielskim. Do jej największych osiągnięć zaliczyć należy również nagranie albumu Xou da Xuxa 3, który osiągnął jeden z najlepszych wyników sprzedaży w historii brazylijskiej muzyki – ponad 3,5 mln sprzedanych egzemplarzy. Jest on zarazem jednym z najlepiej sprzedających się albumów na świecie w kategorii muzyki dla dzieci. Warto dodać, że aż 12 singli artystki osiągnęło pierwsze miejsce brazylijskiej listy przebojów. W 1993 jej singel Sabor de la vida dotarł na pierwsze miejsce listy Hot Latin Tracks amerykańskiego magazynu muzycznego Billboard. W 2008 roku Xuxa była piosenkarką, która sprzedała najwięcej albumów i singli w historii brazylijskiej muzyki, a jej majątek szacowany jest na ponad 470 mln USD.EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.

  Bianca Gracie z serwisu o nazwie Idolator stwierdziła, że „What a Girl Wants” dał początek nagrywaniu przez Aguilerę utworów o tematyce empowermentu oraz zainspirował jej późniejsze przeboje, „Can't Hold Us Down”, „Fighter” i „Let There Be Love”. Dodała też, że nagranie jest idealną piosenką na wieczór karaoke. Bill Lamb (thoughtco.com; 2017) uznał kompozycję za jedną ze stu najlepszych piosenek pop wydanych po roku 2000. W marcu 2020 Billboard wskazał „What a Girl Wants” jako 16. najlepszy utwór 2000 roku.

  Dzień Dziękczynienia, Święto Dziękczynienia (ang. Thanksgiving Day lub Thanksgiving) – święto obchodzone w Stanach Zjednoczonych Ameryki w czwarty czwartek listopada, a w Kanadzie w drugi poniedziałek października jako pamiątka pierwszego Dziękczynienia członków kolonii Plymouth w 1621.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Recenzje[ | edytuj kod]

  Odbiór nagrania był pozytywny. Uznany krytyk muzyczny Robert Christgau pisał o „What a Girl Wants” jako o „utworze mądrym, lecz w sposób znacznie mniej serwilistyczny niż «Genie in a Bottle»”. Recenzent witryny o nazwie Traveling to the Heart pochwalił tekst piosenki, lecz uznał, że kompozycja nie pasuje do tonu głosu wykonawczyni. Johnny Loftus (AllMusic) wymienił singel wśród najlepszych utworów, recenzując płytę Christina Aguilera. Według współredaktora strony internetowej Charts.org.nz „«What a Girl Wants» to utwór przyjazny i chwytliwy, drugi najlepszy materiał na debiutanckim krążku Aguilery”. W omówieniu dla Billboardu Taylor Mims uznała piosenkę za „podbarwioną rhythm and bluesem” i nostalgiczną. Pisząc dla dziennika The Buffalo News, Anthony Violanti docenił piosenkę za jej potencjał marketingowy.

  Elektroniczna muzyka taneczna (potocznie muzyka klubowa, EDM – electronic dance music) – zbiór gatunków muzycznych wywodzących się z muzyki disco lat 70. i z klasycznej muzyki elektronicznej, tworzonych za pomocą elektronicznych instrumentów muzycznych takich jak: automaty perkusyjne, syntezator. Całość elektronicznej muzyki tanecznej bywa powszechnie mylnie określana jako techno, które jest jednym z jej podgatunków.Alphabet Inc. – konglomerat i holding powołany przez Google – właściciel przedsiębiorstw, których poprzednim właścicielem lub podmiotem nadrzędnym było przedsiębiorstwo Google (w tym samego Google). Konglomerat ma swoją siedzibę w Kalifornii, zaś na jego czele stoją założyciele Google, Larry Page (dyrektor generalny) i Sergey Brin (prezes).

  Pozytywnie oceniono też hiszpańskojęzyczną wersję utworu, „Una mujer”. Według Parry’ego Gettelmana, redaktora czasopisma Orlando Sentinel, to jedna z najlepszych piosenek zawartych na albumie Mi Reflejo, a silny głos Aguilery doskonale pasuje do jej szybkiego tempa

  Teledysk[ | edytuj kod]

  Aguilera wykonuje utwór w ramach trasy koncertowej Back to Basics Tour (2007).

  Wideoklip do utworu wyreżyserowała Diane Martel, odpowiedzialna także za reżyserię poprzedniego klipu Christiny Aguilery, „Genie in a Bottle”. Powstał on wczesnym listopadem 1999 roku i w tym samym miesiącu odnotował premierę na łamach stacji MTV, w programie Total Request Live.

  Porcys – niezależny serwis muzyczny założony w 2001 roku przez Błażeja Mendalę, Borysa Dejnarowicza i Michała Zagrobę. Redaktorami naczelnymi byli Mendala (2001-2004), Dejnarowicz (2004-2007), Zagroba (2007-2009) i Wojciech Sawicki (od 2009 do teraz). Archiwum portalu składa się z kilku tysięcy tekstów, przede wszystkim recenzji płyt i singli, a także artykułów poświęconych rozmaitym zjawiskom muzycznym oraz wywiadów z czołowymi postaciami polskiej i światowej muzyki alternatywnej. Ze względu na charakterystyczny i kontrowersyjny ton recenzji, zainspirowany stylem prezentowanym przez wpływowy, amerykański portal Pitchfork, pojawienie się serwisu Porcys bywa uważane za jeden z momentów wyznaczających narodziny nowego języka pisania o muzyce w Polsce. Autorzy portalu podjęli "próbę przewartościowania kanonu współczesnej muzyki rozrywkowej" oraz polemikę "z dominującą do niedawna w polskim dziennikarstwie muzycznym optyką rockową, rehabilitując czy wręcz przedstawiając młodemu pokoleniu fanów ambitny pop czy jazz". Ponadto jako jedni z pierwszych wprowadzili format recenzji pisanych wspólnie przez kilku autorów. Na pierwszym etapie działalności serwis zajmował się głównie gitarową muzyką niezależną (tzw. indie rockiem). Później, zgodnie z trendami w anglojęzycznych portalach o muzyce, zwrócił się w większym stopniu ku muzyce pop, r&b czy hip hop. Niektórzy recenzenci Porcys publikowali też w innych drukowanych i internetowych periodykach, takich jak m.in. "Przekrój", "HIRO", "RedBull.pl", "T-Mobile Music", "Muzyka Onet", "Dwutygodnik" czy "Aktivist". Są również zapraszani do grona dziennikarzy uczestniczących w prestiżowych rankingach na Płytę Roku "Gazety Wyborczej".Artysta jednego przeboju (ang. one-hit wonder) – w przemyśle fonograficznym to określenie artysty, który znany jest generalnie z jednego utworu muzycznego, który stał się przebojem na liście przebojów i dał mu popularność na pewien czas.

  Klip rozpoczyna scena, w której wokalistka i kilkoro towarzyszących jej dziewcząt wchodzi do arkadowego pomieszczenia. Zaczynają tańczyć przed grupką młodych mężczyzn (wśród których znajdują się aktor Brandon Routh oraz model Paul Forgues). W kolejnym ujęciu Christina leży na podłodze przyodziana w gorset, a tancerki wykonują wokół niej układ taneczny. Następuje krótka, nieoczekiwana scena, w której żeńskie bohaterki tańczą w królewskiej komnacie, a Aguilera, ubrana w suknię rodem z epoki baroku, leży na tapczanie. Wokalistka i tancerki następnie raz jeszcze tańczą przed zgromadzeniem chłopców, a Aguilera kończy w ramionach jednego z nich. Ostatnie ujęcie przedstawione jest z perspektywy ptasiej. Teledysk oparty jest na barwnej choreografii, której autorką jest Amerykanka meksykańskiego pochodzenia Tina Landon. Christina Aguilera nawiązywała współpracę z Landon jeszcze kilkukrotnie; choreografka stworzyła układy taneczne do jej późniejszych klipów – „Come on Over Baby (All I Want Is You)” (2000), „Ven conmigo (Solamente tú)” (2000), nagranego wspólnie z Rickym MartinemNobody Wants to Be Lonely” (2001) oraz „Falsas esperanzas” (2001).

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Hot 100 Airplay – jedna z wielu list przebojów opracowywanych regularnie przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Mierzy częstotliwość nadawania poszczególnych piosenek na antenach stacji radiowych i wraz z Hot 100 Singles Sales i Hot Digital Songs stanowi trzy siostrzane notowania, które kształtują zestawienia Billboard Hot 100. Notowanie jest jednym z niewielu, które nie jest oficjalnie archiwizowane przez Billboard. Jednocześnie Hot 100 Airplay jest ważne dla artystów, ponieważ przewiduje ono możliowość odniesienia komercyjnego sukcesu piosenki jeszcze przed wydaniem singla. Lista nabrała nowego znaczenia, gdy 5 grudnia 1998 roku stała się jednym z komponentów Billboard Hot 100.

  Wideo uplasowała się na pozycji #6 zestawienia teledysków najczęściej emitowanych w programie Total Request Live. Było nominowane do pięciu nagród MTV Video Music Awards jako najlepszy teledysk żeńskiego artysty, najlepszy teledysk pop i najlepszy teledysk nowego artysty, a także w kategoriach wybór publiki i najlepsza choreografia do teledysku. Poza wersją bazową, istnieją trzy dodatkowe wersje teledysku, dokręcone w celach promocyjnych do klubowych remiksów piosenki. Autorem tychże (Fiesta Club Mix, Dirty Club Mix, Dark Club Mix) jest DJ Thunderpuss.

  Back to Basics Tour – światowa trasa koncertowa amerykańskiej wokalistki Christiny Aguilery, promująca płytę Back to Basics z 2006. Trasa trwała blisko dwa lata, od listopada 2006 do października 2008. Objęła kraje Ameryki Północnej, Europy, Azji, a także Australię i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Występem w Abu Zabi Aguilera zamknęła trasę; była to jej pierwsza wizyta na Bliskim Wschodzie. Christina María Aguilera (ur. 18 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, aktorka, osobowość telewizyjna i producentka telewizyjna.

  Promocja i wykonania koncertowe[ | edytuj kod]

  Promocja medialna[ | edytuj kod]

  Wokalistka wykonywała utwór regularnie w trakcie kampanii promocyjnej swojego debiutanckiego albumu, ruszając między innymi w minitrasę po Stanach Zjednoczonych (What a Girl Wants U.S. Tour). W drugiej połowie 1999 roku Aguilera wystąpiła z utworem podczas wizyty w Hongkongu – na łamach programu jednej z muzycznych telewizji, zatytułowanego Pop Music Playground, oraz w Brazylii – w programie młodzieżowym nadawanym przez stację Redo Globo, Xuxa Park. Piosenkarka wykonała singel na imprezie Jingle Ball stacji radiowej Kiss 108 zaledwie kilka dni po premierze teledysku do utworu, kontynuując promocję albumu. Uczestniczyła też w dziękczynnej paradzie organizowanej przez Macy’s. Pod koniec grudnia 1999 Aguilera promowała utwór podczas występu w sylwestrowym programie telewizyjnym stacji MTV New Year’s Eve Special. 17 stycznia 2000 pojawiła się na 27. ceremonii wręczenia nagród American Music Awards, prezentując na scenie medley balladyI Turn to You” i omawianego utworu. Trzy miesiące później, w kwietniu, również zaśpiewała singlowe „What a Girl Wants” i „I Turn to You”, w ramach koncertu VH1 2000 Men Strike Back; widowisko z jej udziałem zostało określone przez krytyków jako popisowe. Artystka pojawiła się na gali 2000 MuchMusic Video Awards, na niej także wykonując utwór przed publicznością. Grudniem roku 2000 wystąpiła z wnikliwie opracowaną choreografią podczas show ABC ABC Christmas Special (znanego też jako 25 Days of Christmas), odśpiewując w sumie osiem utworów, w tym także „Genie in a Bottle” i „I Turn to You”, oraz wieńcząc koncert interpretacją szlagiera „Climb Ev’ry Mountain” z musicalu The Sound of Music. 20 stycznia 2001 Aguilera była gwiazdą imprezy Caracas Pop Festival. W ramach koncertu, odbywającego się w stolicy Wenezueli, wykonała w sumie dwanaście piosenek, w tym niniejszą i „So Emotional”.

  Dżentelmen gentilhomme, hiszp. gentilhombre, wł. gentil uomo lub gentiluomo) - współcześnie mężczyzna o dobrym, uprzejmym, wspaniałomyślnym i kurtuazyjnym zachowaniu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Późniejsze występy[ | edytuj kod]

  „What a Girl Wants” jest stałym elementem tras koncertowych Aguilery; od 2002 roku wokalistka wykonuje piosenkę w zupełnie innym brzmieniu niż tym znanym z wersji albumowej i singlowej utworu. W drugiej połowie 2003 singlowa kompozycja była piosenką zamykającą trasy Justified and Stripped Tour oraz Stripped World Tour. Od listopada 2006 do lipca 2007 Aguilera koncertowała z utworem w tournée po Europie, Ameryce Północnej, Azji i Australii podczas Back to Basics Tour. „What a Girl Wants” był elementem segmentu trasy Juke Joint i wykonywany był w stylu reggae, odśpiewany falsetem. Wcześniej, w latach 2000–2001, artystka koncertowała z piosenką w wersji standardowej po Ameryce i Japonii w trakcie Christina Aguilera Latin American Tour 2001 oraz podczas trasy Sears & Levis US Tour po krajach Ameryki Północnej.

  Petronas Twin Towers – bliźniacze wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Wysokość 452 m. Są to jedne z najwyższych budowli (wież) świata. Wieżowce z Malezji zachowały tytuł najwyższych bliźniaczych wież świata i budowli zbudowanych przed końcem XX wieku. Wieże Petronas Towers były najwyższymi budynkami świata (nie licząc iglicy) od roku 1998 do 2004. Dwa drapacze chmur są połączone mostem o długości 58 m na poziomie 41. i 42. piętra.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Aguilera wykonuje „What a Girl Wants” podczas trasy The Liberation Tour (2018).

  Wiosną 2010, promując album Bionic w porannym talk-show CBS-u The Early Show, Aguilera wystąpiła z medley singli „Genie in a Bottle” i „What a Girl Wants”, tuż po zaprezentowaniu nowej wówczas piosenki „Not Myself Tonight”. Jak poinformowała telewizja CBS News, medley był mocno chwalony przez fanów artystki. 22 lipca 2011 odbył się koncert specjalnie przygotowany dla firmy Microsoft. Wokalistka była jednym z gości muzycznych, a na scenie zaśpiewała między innymi „What a Girl Wants”. 31 grudnia 2013 roku Aguilera dała prywatny, sylwestrowy koncert w Moskwie. Na setlistę złożyło się czternaście utworów, wśród nich „What a Girl Wants”, „Genie in a Bottle” oraz „Come on Over Baby (All I Want Is You)”. Piosenkarka miała wystąpić z utworem podczas festiwalu muzycznego Twin Towers Alive w Petronas Towers w Kuala Lumpurze dnia 28 marca 2014. Koncert został odwołany z powodu katastrofy lotu Malaysia Airlines 370. Mimo to, zorganizowano występ artystki przed prywatną publicznością. 2 maja 2014 Aguilera wykonała utwór w trakcie New Orleans Jazz & Heritage Festival.

  Akrobatyka (gr. akrobateo – stąpać po krawędzi, wspinać się, akra – najdalszy, bateo lub pateo – pokrywać) – ewolucje cielesne o dużym stopniu trudności, które wykraczają poza przeciętne ludzkie umiejętności. Akrobatyka nie stanowi sportu, a określa rodzinę sportów.Stripped World Tour jest to światowa trasa koncertowa Christiny Aguilery. Tournée promuje drugi studyjny album wokalistki Stripped.

  Piosenka znalazła się na setliście trasy koncertowej The Liberation Tour (2018) oraz rezydentury The Xperience (2019). Latem 2019 roku Aguilera ruszyła w europejskie tournée The X Tour: set koncertowy obejmował między innymi medley utworów „What a Girl Wants” oraz „Come on Over Baby”.

  Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.
  American Music Award (skrót AMA) – nagroda dla najlepszych artystów muzycznych przyznawana corocznie. Statuetka American Music Awards przyznawana jest w oparciu o „popularność” danego artysty, mierzone poprzez liczbę sprzedanych albumów/singli itp. Nagrodę ufundował w 1973 roku Dick Clark. Rozdawane w niedzielę, drugiego lub trzeciego tygodnia listopada.
  "Fighter" to piosenka pop-rockowa stworzona na czwarty album studyjny amerykańskiej wokalistki Christiny Aguilery pt. Stripped (2002). Wyprodukowany przez Scotta Storcha, utwór wydany został jako trzeci singel promujący album 18 marca 2003 roku.
  UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.
  Ballada – jeden z wielu gatunków muzycznych. Początki ballady sięgają średniowiecza i muzyki dworskiej. Ballady śpiewane były przez trubadurów przy akompaniamencie instrumentu lub zespołu. Często były bardzo rozbudowane i zawierały setki wersów. Najczęściej snuły epicką opowieść o miłości lub wielkich czynach.
  Top 40 Tracks – nieaktywna lista przebojów opracowywana niegdyś przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Została stworzona w 1988 roku, kiedy Billboard zmienił zasady tworzenia Hot 100 Airplay, aby zwiększyć w zestawieniu obecność muzyki R&B, country i rockowej.
  Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.105 sek.