• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • What a Girl Wants  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.Bionic (styliz. jako {Bi~ΟΠ~iC}) – czwarty anglojęzyczny album studyjny amerykańskiej piosenkarki Christiny Aguilery, szóste studyjne wydawnictwo w jej karierze. Światowa premiera płyty odbyła się 4 czerwca 2010 nakładem wytwórni RCA Records, na półkach polskich sklepów muzycznych album pojawił się 7 czerwca tego roku. Na albumie zawarte zostały w sumie dwadzieścia cztery utwory, z których osiemnaście umieszczono na wersji standardowej, a resztę na deluxe edition płyty. Album jest efektem współpracy Aguilery z zastępem autorów i producentów muzycznych, w szczególności z Trickym Stewartem, Polow da Donem i Samuelem Dixonem. Stylistycznie muzyka na płycie stanowi połączenie różnych gatunków, między innymi rhythm and bluesa, popu, elektroniki i synthpopu. Aguilera chciała, by jej szósta płyta znacznie odróżniała się od poprzedniego wydawnictwa studyjnego, Back to Basics (2006), które zawierało nagrania z pogranicza jazzu, soulu i bluesa.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  "What a Girl Wants" to piosenka popowa stworzona na pierwszy album studyjny amerykańskiej piosenkarki Christiny Aguilery zatytułowany, po prostu, Christina Aguilera (1999). Wyprodukowany przez Guya Roche, utwór wydany został jako drugi singel promujący krążek dnia 28 grudnia 1999 roku. W 2001 kompozycja została nominowana do nagrody Grammy w kategorii najlepszy żeński występ pop.

  Xuxa, właśc. Maria da Graça Meneghel (ur. 27 marca 1963 w Santa Rosa) – brazylijska piosenkarka, zdobywczyni Nagrody Grammy, aktorka oraz prezenterka telewizyjna prowadząca programy dla dzieci. Jej występy były transmitowane w wielu krajach świata w językach: portugalskim, hiszpańskim i angielskim. Do jej największych osiągnięć zaliczyć należy również nagranie albumu Xou da Xuxa 3, który osiągnął jeden z najlepszych wyników sprzedaży w historii brazylijskiej muzyki – ponad 3,5 mln sprzedanych egzemplarzy. Jest on zarazem jednym z najlepiej sprzedających się albumów na świecie w kategorii muzyki dla dzieci. Warto dodać, że aż 12 singli artystki osiągnęło pierwsze miejsce brazylijskiej listy przebojów. W 1993 jej singel Sabor de la vida dotarł na pierwsze miejsce listy Hot Latin Tracks amerykańskiego magazynu muzycznego Billboard. W 2008 roku Xuxa była piosenkarką, która sprzedała najwięcej albumów i singli w historii brazylijskiej muzyki, a jej majątek szacowany jest na ponad 470 mln USD.EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.

  Singel, podobnie jak poprzedni utwór promujący debiutancki album Aguilery − "Genie in a Bottle", osiągnął pozycję #1 listy Billboard Hot 100 (stając się styczniem 2000 pierwszym amerykańskim singlem, który dotarł do szczytu notowania w XXI wieku) i utrzymywał się na niej przez dwa kolejne tygodnie. W Wielkiej Brytanii "What a Girl Wants" dotarł do trzeciej pozycji UK Singles Chart, a w Australii − do piątego miejsca listy ARIA Top 100 Singles. Docenioną przez krytykę piosenkę często uznaje się za jedną z najbardziej znanych w dorobku Aguilery; jest to singel, który ugruntował pozycję swojej wykonawczyni w przemyśle muzycznym, dowodząc, iż nie jest ona artystką jednego przeboju.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

  Teledysk do utworu wyreżyserowała Diane Martel. Klip przyniósł Aguilerze pięć nominacji do nagród MTV Video Music Awards.

  Spis treści

 • 1 Informacje o utworze
 • 1.1 Obecność w kulturze masowej
 • 2 Wydanie singla
 • 3 Opinie
 • 3.1 Recenzje
 • 4 Teledysk
 • 5 Promocja i wykonania koncertowe
 • 6 Nagrody i wyróżnienia
 • 7 Listy utworów i formaty singla
 • 8 Twórcy
 • 9 Pozycje na listach przebojów
 • 9.1 Listy końcoworoczne
 • 10 Sprzedaż i certyfikaty
 • 11 Historia wydania
 • 12 Informacje dodatkowe
 • 13 Linki zewnętrzne
 • 14 Przypisy
 • Elektroniczna muzyka taneczna (potocznie muzyka klubowa, EDM – electronic dance music) – zbiór gatunków muzycznych wywodzących się z muzyki disco lat 70. i z klasycznej muzyki elektronicznej, tworzonych za pomocą elektronicznych instrumentów muzycznych takich jak: automaty perkusyjne, syntezator. Całość elektronicznej muzyki tanecznej bywa powszechnie mylnie określana jako techno, które jest jednym z jej podgatunków.Artysta jednego przeboju (ang. one-hit wonder) – w przemyśle fonograficznym to określenie artysty, który znany jest generalnie z jednego utworu muzycznego, który stał się przebojem na liście przebojów i dał mu popularność na pewien czas.

  Informacje o utworze[]

  "What a Girl Wants" to utwór autorstwa Shelly Peiken i Guya Roche, gatunkowo określany zasadniczo jako teen pop, choć czerpiący także z innych stylów: bubblegum popu, dance-popu i R&B, oraz zawierający wyraźnie bluesowe riffy. Roche jest odpowiedzialny za produkcję utworu. Ten jest przekształconą, zmodyfikowaną wersją piosenki "Ce que je suis" wykonywanej przez francuską wokalistkę i aktorkę Ophélie Winter. Ponieważ "Ce que je suis" pochodzi z wydanego w 1998 roku albumu Winter Privacy, a Peiken i Roche przypisuje się autorstwo także tego utworu, "What a Girl Wants" (na krążku Christina Aguilera wydany dopiero w drugiej połowie 1999) uznawany jest za anglojęzyczny cover francuskiej kompozycji. Nie jest jednak wiadome, który z utworów nagrywany był pierwszy, oba są bowiem kredytowane jako zrealizowane w roku 1998. W leksykonie The Complete Book of the British Charts: Singles and Albums autorzy Neil Warwick, Jon Kutner i Tony Brown wymieniają "Ce que je suis" Winter jako cover "What a Girl Wants" Aguilery. Piosenka stanowi hymn uznania wokalistki dla gentlemanów. W utworze Aguilera dziękuje mężczyźnie, który był przy niej, gdy go potrzebowała, oraz wiedział dokładnie, "czego potrzebuje dziewczyna" (ang. What a Girl Wants). W przeciwieństwie do tekstu singlowego "Genie in a Bottle", tekst "What a Girl Wants" nie wkracza w seksualny aspekt związku podmiotu lirycznego z mężczyzną, skupiając się na celebracji romantyczności.

  Hot 100 Airplay – jedna z wielu list przebojów opracowywanych regularnie przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Mierzy częstotliwość nadawania poszczególnych piosenek na antenach stacji radiowych i wraz z Hot 100 Singles Sales i Hot Digital Songs stanowi trzy siostrzane notowania, które kształtują zestawienia Billboard Hot 100. Notowanie jest jednym z niewielu, które nie jest oficjalnie archiwizowane przez Billboard. Jednocześnie Hot 100 Airplay jest ważne dla artystów, ponieważ przewiduje ono możliowość odniesienia komercyjnego sukcesu piosenki jeszcze przed wydaniem singla. Lista nabrała nowego znaczenia, gdy 5 grudnia 1998 roku stała się jednym z komponentów Billboard Hot 100.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Początkowo nie planowano wydania "What a Girl Wants" jako drugiego singla z albumu Christina Aguilera, a RCA Records rozważało publikację piosenki "So Emotional". Wytwórnia promowała ten utwór, angażując Aguilerę w występy z nim podczas programów muzycznych, jak Total Request Live MTV czy Soul Train amerykańskiej telewizji syndykacyjnej. Decyzję zmieniono, gdy wykonawczyni zasugerowała, że "So Emotional" nie powtórzy sukcesu pierwszego singla z jej debiutanckiego krążka. Wówczas na singlu opublikowano utwór "What a Girl Wants", uznany za bardziej przebojowy. Mimo tego, Aguilera posiadała niewielką kontrolę nad projektem wtórego singla, a wytwórnia przewidziała strategię marketingową, zakładającą, że artystka odniesie większy sukces jako bożyszcze nastolatków. By być zgodnymi z tą taktyką, zarządcy RCA wybrali singel, który utrzymał Aguilerę w pozycji popowego zjawiska. Wykonawczyni wyraziła swoje niezadowolenie z efektu prac nad utworem, mówiąc: "Wyraźnie chciano z tej piosenki zrobić świeżo brzmiący pop dla nastolatek i nie był to kierunek, którym chciałam podążać". We wrześniu 1999 nagrano alternatywną wersję piosenki, ponieważ Aguilera obawiała się, że wersja albumowa nie posiada singlowego potencjału. Zwiększono tempo singla, zmieniono "przejście", dodano "break" oraz partie wokalne i tekstowe. Wersja alternatywna utworu jest krótsza od oryginalnej o trzydzieści sekund. Hiszpańskojęzyczna edycja "What a Girl Wants", zatytułowana "Una mujer", znalazła się na albumie Mi Reflejo Aguilery z 2000 roku.

  Dżentelmen gentilhomme, hiszp. gentilhombre, wł. gentil uomo lub gentiluomo) - współcześnie mężczyzna o dobrym, uprzejmym, wspaniałomyślnym i kurtuazyjnym zachowaniu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Obecność w kulturze masowej[]

  Singel stał się światowym przebojem oraz jedną z najbardziej znanych (obok między innymi "Beautiful") piosenek Christiny Aguilery. Został wykorzystany w grze wideo Karaoke Revolution Presents: American Idol oraz w kasowej komedii Czego pragną kobiety (What Women Want, 2000), reżyserowanej przez Nancy Meyers. Na część utworu jego tytuł nadano komedii młodzieżowej Dennie Gordon Czego pragnie dziewczyna (What a Girl Wants, 2003), choć, jak na ironię, sama kompozycja nie została uwzględniona na ścieżce dźwiękowej do filmu. Fragment utworu został wykonany przez bohaterkę serialu telewizyjnego FOX Glee, w odcinku sezonu pierwszego pt. "Mash-Up". W styczniu 2016 Pia Wurtzbach, Miss Universe 2015, zaśpiewała "What a Girl Wants" podczas wywiadu udzielanego mediom. Wiosną 2016 roku nagranie znalazło się na playliście sporządzonej przez kandydującą na stanowisko prezydenckie byłą sekretarz stanu USA Hillary Clinton. Za pośrednictwem serwisu Spotify Clinton skompilowała playlistę trzydziestu utworów muzycznych; wykonawcą każdej z piosenek został artysta mocno zaangażowany w działalność społeczną. 6 czerwca 2016 odbył się koncert zorganizowany przez komitet Hillary Victory Fund. Wzięli w nim udział wspierani przez Hilton piosenkarze.

  Petronas Twin Towers – bliźniacze wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Wysokość 452 m. Są to jedne z najwyższych budowli (wież) świata. Wieżowce z Malezji zachowały tytuł najwyższych bliźniaczych wież świata i budowli zbudowanych przed końcem XX wieku. Wieże Petronas Towers były najwyższymi budynkami świata (nie licząc iglicy) od roku 1998 do 2004. Dwa drapacze chmur są połączone mostem o długości 58 m na poziomie 41. i 42. piętra.Akrobatyka (gr. akrobateo – stąpać po krawędzi, wspinać się, akra – najdalszy, bateo lub pateo – pokrywać) – ewolucje cielesne o dużym stopniu trudności, które wykraczają poza przeciętne ludzkie umiejętności. Akrobatyka nie stanowi sportu, a określa rodzinę sportów.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stripped World Tour jest to światowa trasa koncertowa Christiny Aguilery. Tournée promuje drugi studyjny album wokalistki Stripped.
  Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.
  "Beautiful" to piosenka popowa stworzona na czwarty album studyjny amerykańskiej wokalistki Christiny Aguilery pt. Stripped (2002). Wyprodukowany przez Lindę Perry, utwór wydany został jako drugi singel promujący krążek 16 listopada 2002 roku. W 2004 kompozycja została wyróżniona nagrodą Grammy w kategorii najlepszy żeński występ pop oraz nominacją w kategorii piosenka roku.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.
  "Fighter" to piosenka pop-rockowa stworzona na czwarty album studyjny amerykańskiej wokalistki Christiny Aguilery pt. Stripped (2002). Wyprodukowany przez Scotta Storcha, utwór wydany został jako trzeci singel promujący album 18 marca 2003 roku.
  UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.092 sek.