What a Girl Wants

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

What a Girl Wants – piosenka popowa stworzona na pierwszy album studyjny amerykańskiej piosenkarki Christiny Aguilery zatytułowany, po prostu, Christina Aguilera (1999). Wyprodukowany przez Guya Roche, utwór wydany został jako drugi singel promujący krążek dnia 28 grudnia 1999 roku. W 2001 kompozycja została nominowana do nagrody Grammy w kategorii najlepszy żeński występ pop.

Bionic (styliz. jako {Bi~ΟΠ~iC}) – czwarty anglojęzyczny album studyjny amerykańskiej piosenkarki Christiny Aguilery, szóste studyjne wydawnictwo w jej karierze. Światowa premiera płyty odbyła się 4 czerwca 2010 nakładem wytwórni RCA Records, na półkach polskich sklepów muzycznych album pojawił się 7 czerwca tego roku. Na albumie zawarte zostały w sumie dwadzieścia cztery utwory, z których osiemnaście umieszczono na wersji standardowej, a resztę na deluxe edition płyty. Album jest efektem współpracy Aguilery z zastępem autorów i producentów muzycznych, w szczególności z Trickym Stewartem, Polow da Donem i Samuelem Dixonem. Stylistycznie muzyka na płycie stanowi połączenie różnych gatunków, między innymi rhythm and bluesa, popu, elektroniki i synthpopu. Aguilera chciała, by jej szósta płyta znacznie odróżniała się od poprzedniego wydawnictwa studyjnego, Back to Basics (2006), które zawierało nagrania z pogranicza jazzu, soulu i bluesa.Xuxa, właśc. Maria da Graça Meneghel (ur. 27 marca 1963 w Santa Rosa) – brazylijska piosenkarka, zdobywczyni Nagrody Grammy, aktorka oraz prezenterka telewizyjna prowadząca programy dla dzieci. Jej występy były transmitowane w wielu krajach świata w językach: portugalskim, hiszpańskim i angielskim. Do jej największych osiągnięć zaliczyć należy również nagranie albumu Xou da Xuxa 3, który osiągnął jeden z najlepszych wyników sprzedaży w historii brazylijskiej muzyki – ponad 3,5 mln sprzedanych egzemplarzy. Jest on zarazem jednym z najlepiej sprzedających się albumów na świecie w kategorii muzyki dla dzieci. Warto dodać, że aż 12 singli artystki osiągnęło pierwsze miejsce brazylijskiej listy przebojów. W 1993 jej singel Sabor de la vida dotarł na pierwsze miejsce listy Hot Latin Tracks amerykańskiego magazynu muzycznego Billboard. W 2008 roku Xuxa była piosenkarką, która sprzedała najwięcej albumów i singli w historii brazylijskiej muzyki, a jej majątek szacowany jest na ponad 470 mln USD.

Singel, podobnie jak poprzedni utwór promujący debiutancki album Aguilery – „Genie in a Bottle”, osiągnął pozycję #1 listy Billboard Hot 100 (stając się styczniem 2000 pierwszym amerykańskim singlem, który dotarł do szczytu notowania w XXI wieku) i utrzymywał się na niej przez dwa kolejne tygodnie. W Wielkiej Brytanii „What a Girl Wants” dotarł do trzeciej pozycji UK Singles Chart, a w Australii – do piątego miejsca listy ARIA Top 100 Singles. Docenioną przez krytykę piosenkę często uznaje się za jedną z najbardziej znanych w dorobku Aguilery; jest to singel, który ugruntował pozycję swojej wykonawczyni w przemyśle muzycznym, dowodząc, iż nie jest ona artystką jednego przeboju.

EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Dzień Dziękczynienia, Święto Dziękczynienia (ang. Thanksgiving Day lub Thanksgiving) – święto obchodzone w Stanach Zjednoczonych Ameryki w czwarty czwartek listopada, a w Kanadzie w drugi poniedziałek października jako pamiątka pierwszego Dziękczynienia członków kolonii Plymouth w 1621.

Teledysk do utworu wyreżyserowała Diane Martel. Klip przyniósł Aguilerze pięć nominacji do nagród MTV Video Music Awards.

Informacje o utworze[ | edytuj kod]

Christina Aguilera występuje z utworem „What a Girl Wants” w trakcie trasy koncertowej Stripped World Tour (2003).

„What a Girl Wants” to utwór autorstwa Shelly Peiken i Guya Roche, gatunkowo określany zasadniczo jako teen pop, choć czerpiący także z innych stylów: bubblegum popu, dance-popu i R&B, oraz zawierający wyraźnie bluesowe riffy. Początkowo jego tytuł brzmiał „What a Girl Needs”; zmieniono go, na rzecz częściowej aliteracji. Roche jest odpowiedzialny za produkcję utworu. Ten jest przekształconą, zmodyfikowaną wersją piosenki „Ce que je suis” wykonywanej przez francuską wokalistkę i aktorkę Ophélie Winter. Ponieważ „Ce que je suis” pochodzi z wydanego w 1998 roku albumu Winter Privacy, a Peiken i Roche’mu przypisuje się autorstwo także tego utworu, „What a Girl Wants” (na krążku Christina Aguilera wydany dopiero w drugiej połowie 1999) uznawany jest za anglojęzyczny cover francuskiej kompozycji. Nie jest jednak wiadome, który z utworów nagrywany był pierwszy, oba są bowiem kredytowane jako zrealizowane w roku 1998. W leksykonie The Complete Book of the British Charts: Singles and Albums autorzy Neil Warwick, Jon Kutner i Tony Brown wymieniają „Ce que je suis” Winter jako cover „What a Girl Wants” Aguilery.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Elektroniczna muzyka taneczna (potocznie muzyka klubowa, EDM – electronic dance music) – zbiór gatunków muzycznych wywodzących się z muzyki disco lat 70. i z klasycznej muzyki elektronicznej, tworzonych za pomocą elektronicznych instrumentów muzycznych takich jak: automaty perkusyjne, syntezator. Całość elektronicznej muzyki tanecznej bywa powszechnie mylnie określana jako techno, które jest jednym z jej podgatunków.

Autor tekstów piosenek i asystent Rona Faira, Todd Chapman, współpracował z Aguilerą jako pierwszy i przedstawił ją Peiken. Jego zadaniem było poznanie osiemnastoletniej wokalistki, ocena jej potencjału. Cała trójka spotkała się w mieszkaniu Chapmana w North Hollywood, gdzie powstało prowizoryczne studio nagraniowe. Peiken nie spodziewała się po Aguilerze znakomitych zdolności artystycznych, ale finalnie była jej śpiewem zachwycona; powiedziała nawet: „w skali od jednego do dziesięciu ta dziewczyna to dwudziestka!” Demo „What a Girl Want” zaimponowało Fairowi (z działu A&R wytwórni RCA Records) i wkrótce potem nagrano wersję albumową.

Alphabet Inc. – konglomerat i holding powołany przez Google – właściciel przedsiębiorstw, których poprzednim właścicielem lub podmiotem nadrzędnym było przedsiębiorstwo Google (w tym samego Google). Konglomerat ma swoją siedzibę w Kalifornii, zaś na jego czele stoją założyciele Google, Larry Page (dyrektor generalny) i Sergey Brin (prezes). Porcys – niezależny serwis muzyczny założony w 2001 roku przez Błażeja Mendalę, Borysa Dejnarowicza i Michała Zagrobę. Redaktorami naczelnymi byli Mendala (2001-2004), Dejnarowicz (2004-2007), Zagroba (2007-2009) i Wojciech Sawicki (od 2009 do teraz). Archiwum portalu składa się z kilku tysięcy tekstów, przede wszystkim recenzji płyt i singli, a także artykułów poświęconych rozmaitym zjawiskom muzycznym oraz wywiadów z czołowymi postaciami polskiej i światowej muzyki alternatywnej. Ze względu na charakterystyczny i kontrowersyjny ton recenzji, zainspirowany stylem prezentowanym przez wpływowy, amerykański portal Pitchfork, pojawienie się serwisu Porcys bywa uważane za jeden z momentów wyznaczających narodziny nowego języka pisania o muzyce w Polsce. Autorzy portalu podjęli "próbę przewartościowania kanonu współczesnej muzyki rozrywkowej" oraz polemikę "z dominującą do niedawna w polskim dziennikarstwie muzycznym optyką rockową, rehabilitując czy wręcz przedstawiając młodemu pokoleniu fanów ambitny pop czy jazz". Ponadto jako jedni z pierwszych wprowadzili format recenzji pisanych wspólnie przez kilku autorów. Na pierwszym etapie działalności serwis zajmował się głównie gitarową muzyką niezależną (tzw. indie rockiem). Później, zgodnie z trendami w anglojęzycznych portalach o muzyce, zwrócił się w większym stopniu ku muzyce pop, r&b czy hip hop. Niektórzy recenzenci Porcys publikowali też w innych drukowanych i internetowych periodykach, takich jak m.in. "Przekrój", "HIRO", "RedBull.pl", "T-Mobile Music", "Muzyka Onet", "Dwutygodnik" czy "Aktivist". Są również zapraszani do grona dziennikarzy uczestniczących w prestiżowych rankingach na Płytę Roku "Gazety Wyborczej".

Piosenka stanowi hymn uznania wokalistki dla gentlemanów. Jej tekst zainspirowały doświadczenia z życia Peiken, zwłaszcza wsparcie emocjonalne i wolność, jakimi obdarował autorkę partner. W utworze Aguilera dziękuje mężczyźnie, który był przy niej, gdy go potrzebowała, oraz wiedział dokładnie, „czego potrzebuje dziewczyna” (ang. What a Girl Wants). W przeciwieństwie do tekstu singlowego „Genie in a Bottle”, tekst „What a Girl Wants” nie wkracza w seksualny aspekt związku podmiotu lirycznego z mężczyzną, skupiając się na celebracji romantyczności.

Artysta jednego przeboju (ang. one-hit wonder) – w przemyśle fonograficznym to określenie artysty, który znany jest generalnie z jednego utworu muzycznego, który stał się przebojem na liście przebojów i dał mu popularność na pewien czas.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

Początkowo nie planowano wydania „What a Girl Wants” jako drugiego singla z albumu Christina Aguilera, a RCA Records rozważało publikację piosenki „So Emotional”. Wytwórnia promowała ten utwór, angażując Aguilerę w występy z nim podczas programów muzycznych, jak Total Request Live MTV czy Soul Train amerykańskiej telewizji syndykacyjnej. Decyzję zmieniono, gdy wykonawczyni zasugerowała, że „So Emotional” nie powtórzy sukcesu pierwszego singla z jej debiutanckiego krążka. Wówczas na singlu opublikowano utwór „What a Girl Wants”, uznany za bardziej przebojowy. Mimo tego, Aguilera posiadała niewielką kontrolę nad projektem wtórego singla, a wytwórnia przewidziała strategię marketingową, zakładającą, że artystka odniesie większy sukces jako bożyszcze nastolatków. By być zgodnymi z tą taktyką, zarządcy RCA wybrali singel, który utrzymał Aguilerę w pozycji popowego zjawiska. Wykonawczyni wyraziła swoje niezadowolenie z efektu prac nad utworem, mówiąc: „Wyraźnie chciano z tej piosenki zrobić świeżo brzmiący pop dla nastolatek i nie był to kierunek, którym chciałam podążać”. We wrześniu 1999 nagrano alternatywną wersję piosenki, ponieważ Aguilera obawiała się, że wersja albumowa nie posiada singlowego potencjału. Zwiększono tempo singla, zmieniono „przejście”, dodano „break” oraz partie wokalne i tekstowe. Wersja alternatywna utworu jest krótsza od oryginalnej o trzydzieści sekund. Hiszpańskojęzyczna edycja „What a Girl Wants”, zatytułowana „Una mujer”, znalazła się na albumie Mi Reflejo Aguilery z 2000 roku.

Hot 100 Airplay – jedna z wielu list przebojów opracowywanych regularnie przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Mierzy częstotliwość nadawania poszczególnych piosenek na antenach stacji radiowych i wraz z Hot 100 Singles Sales i Hot Digital Songs stanowi trzy siostrzane notowania, które kształtują zestawienia Billboard Hot 100. Notowanie jest jednym z niewielu, które nie jest oficjalnie archiwizowane przez Billboard. Jednocześnie Hot 100 Airplay jest ważne dla artystów, ponieważ przewiduje ono możliowość odniesienia komercyjnego sukcesu piosenki jeszcze przed wydaniem singla. Lista nabrała nowego znaczenia, gdy 5 grudnia 1998 roku stała się jednym z komponentów Billboard Hot 100.Back to Basics Tour – światowa trasa koncertowa amerykańskiej wokalistki Christiny Aguilery, promująca płytę Back to Basics z 2006. Trasa trwała blisko dwa lata, od listopada 2006 do października 2008. Objęła kraje Ameryki Północnej, Europy, Azji, a także Australię i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Występem w Abu Zabi Aguilera zamknęła trasę; była to jej pierwsza wizyta na Bliskim Wschodzie.

Wydanie singla[ | edytuj kod]

Światowa premiera singla przypadła na zimę 1999, 28 grudnia tego roku; wówczas „What a Girl Wants” opublikowano na terenie Stanów Zjednoczonych. W USA utwór wydano na płytach kompaktowych, wspólnie z balladą Aguilery „Too Beautiful for Words” (odrzutem z albumu Christina Aguilera) na „stronie B”, a także na promocyjnych płytach CD, których wydanie poprzedzało oficjalną premierę singla. W sklepach muzycznych w formie EP wydanych zostało pięć remiksów piosenki. Na początku roku 2000 singel pojawił się na rynku w Wielkiej Brytanii oraz innych regionach świata. W Polsce ukazał się krążek złożony z remiksów, których autorami był duet D.U.I. – mieszkający w USA Polacy Marek Jachimczuk oraz Adam Balawender.

Christina María Aguilera (ur. 18 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, aktorka, osobowość telewizyjna i producentka telewizyjna. Dżentelmen gentilhomme, hiszp. gentilhombre, wł. gentil uomo lub gentiluomo) - współcześnie mężczyzna o dobrym, uprzejmym, wspaniałomyślnym i kurtuazyjnym zachowaniu.

Jako drugi singel Aguilery, który dotarł do szczytu notowania Billboard Hot 100, „What a Girl Wants” ugruntował pozycję swojej wykonawczyni w przemyśle muzycznym. Osiągnąwszy miejsce pierwsze zestawienia najpopularniejszych wydawnictw singlowych w Stanach Zjednoczonych 15 stycznia 2000 – zresztą jako pierwszy singel w dwudziestym pierwszym wieku – utwór utrzymywał się na nim przez kolejne dwa tygodnie. W lutym piosenka zajęła również pozycję #1 notowań Top 40 Mainstream i Hot 100 Airplay; triumfowała też w innych zestawieniach Billboardu, w tym Rhythmic Top 40, Top 40 Tracks, Pop 100, Bubbling Under R&B/Hip-Hop Songs i Hot Dance Singles Sales. Utwór „What a Girl Wants” okazał się przebojem dookoła świata. Objął pozycje w Top 10 lub Top 20 większości list, na których się pojawił. Uplasował się na szczycie zestawień hitów singlowych Nowej Zelandii, Włoszech, Hiszpanii, Brazylii, Indonezji, Filipin i Wenezueli. W Wielkiej Brytanii zajął miejsce trzecie na liście UK Singles Chart oraz pierwsze na UK Official Airplay Chart. W Australii objął pozycję piątą w notowaniu ARIA Top 100 Singles. W Kanadzie dotarł na szczyt oficjalnego notowania singli, zajął miejsce trzecie listy Adult Contemporary Chart oraz pierwsze na liście przebojów airplayu. Piosenka była też notowana w Polsce, w zestawieniu 30 ton – lista, lista przebojów, gdzie najwyżej wspięła się na pozycję trzynastą. Singel zdobył ponadto miejsce pierwsze w zestawieniu MTV Asia Hitlist, a w Brazylii był szóstym najlepiej sprzedającym się wydawnictwem roku. Sprzedano łącznie ponad cztery miliony dwieście tysięcy egzemplarzy singla na całym globie. Witryna Charts Around the World podaje, że „What a Girl Wants” to jedna z najpopularniejszych piosenek 2000 roku.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Petronas Twin Towers – bliźniacze wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Wysokość 452 m. Są to jedne z najwyższych budowli (wież) świata. Wieżowce z Malezji zachowały tytuł najwyższych bliźniaczych wież świata i budowli zbudowanych przed końcem XX wieku. Wieże Petronas Towers były najwyższymi budynkami świata (nie licząc iglicy) od roku 1998 do 2004. Dwa drapacze chmur są połączone mostem o długości 58 m na poziomie 41. i 42. piętra.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
Warto wiedzieć że... beta

{{Stacja telewizyjna infobox}} Nieznane pola: "siostrzane". CBS, Columbia Broadcasting System – stacja radiowa i telewizyjna w Stanach Zjednoczonych.
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Akrobatyka (gr. akrobateo – stąpać po krawędzi, wspinać się, akra – najdalszy, bateo lub pateo – pokrywać) – ewolucje cielesne o dużym stopniu trudności, które wykraczają poza przeciętne ludzkie umiejętności. Akrobatyka nie stanowi sportu, a określa rodzinę sportów.
Stripped World Tour jest to światowa trasa koncertowa Christiny Aguilery. Tournée promuje drugi studyjny album wokalistki Stripped.
Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.
Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

Reklama