• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • What's the Frequency, Kenneth?

  Przeczytaj także...
  R.E.M. – amerykańska grupa rockowa powstała w Athens w 1980 roku. 21 września 2011 roku grupa podjęła decyzję o zakończeniu działalności po 31 latach istnienia zespołu.UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.
  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  "What's the Frequency, Kenneth?" – utwór rockowej grupy R.E.M., pochodzący z jej wydanego w 1994 roku albumu, Monster. 21 września tego samego roku został wydany jako pierwszy singel z tej płyty. Utwór uplasował się na miejscu #21 listy Billboard Hot 100, a także na pozycji #9 zestawienia UK Singles Chart.

  Monster – dziewiąty studyjny album amerykańskiej grupy muzycznej R.E.M. Wydany został w 1994 roku nakładem Warner Bros. Records, wytwórni dla której był to czwarty album wydany przez grupę.21 września jest 264. (w latach przestępnych 265.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 101 dni.

  Utwór ukazał się również na albumach In Time: The Best of R.E.M. 1988-2003 oraz R.E.M. Live.

  "What's the Frequency, Kenneth?" był pierwszym utworem, który zadebiutował na szczycie notowania Modern Rock Tracks.

  Lista utworów[ | edytuj kod]

  12" i CD maxi singel[ | edytuj kod]

  1. "What's the Frequency, Kenneth?" (wersja radiowa) – 4:00
  2. "Monty Got a Raw Deal" (na żywo) – 4:22
  3. "Everybody Hurts" (na żywo) – 5:41
  4. "Man on the Moon" (na żywo) – 5:22

  7", CD i kaseta magnetofonowa[ | edytuj kod]

  1. "What's the Frequency, Kenneth?" (wersja albumowa) – 4:00
  2. "What's the Frequency, Kenneth?" (wersja instrumentalna) – 4:00
  Modern Rock Tracks – publikowana od 10 września 1988 roku, jedna z wielu list przebojów regularnie opracowywanych przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Przedstawia ona czterdzieści najczęściej granych piosenek przez stacje radiowe o formacie modern rock, z których większość stanowią utwory z gatunku rocka alternatywnego. Notowanie powstało w odpowiedzi na eksplozję muzyki alternatywnej w amerykańskich radiach pod koniec lat 80.Everybody Hurts – singel i piosenka zespołu R.E.M.. Znalazła się na albumie Automatic for the People z 1992 roku. Wydana także na singlu w 1993. Tekst utworu napisał głównie Bill Berry. Próbuje on zrozumieć i pocieszyć ludzi, którzy myślą o samobójstwie.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.