Westport (Irlandia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Westport (irl. Cathair na Mart) – miasto w Irlandii w hrabstwie Mayo. Położone jest na zachodnim wybrzeżu Irlandii, nad zatoką Clew Bay, będącą częścią Oceanu Atlantyckiego. Miasto zostało zaprojektowane w 1780 roku przez Jamesa Wyatta. Pierwotnie miało być miejscem zamieszkania pracowników dworu Westport House.

Mayo (irl. Contae Mhaigh Eo) – hrabstwo na zachodnim wybrzeżu Irlandii, w prowincji Connacht. Jego stolicą jest Castlebar, największe miasto hrabstwa.Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.

W pobliżu miasta znajduje się góra Croagh Patrick, cel pielgrzymek ku czci Świętego Patryka, patrona Irlandii. W 2011 roku liczyło 5543 mieszkańców.

Turystyka[ | edytuj kod]

Westport jest ważnym ośrodkiem turystycznym Irlandii. Wpływa na to dogodne położenie miasta. Bliskość zatoki Clew Bay, szczytu Croagh Patrick, oraz stosunkowo niewielka odległość do Parku Narodowego Connemara i pięknej wyspy Achill czyni z Westport miejsce o niezwykle dużym potencjale turystycznym. Kolejną z atrakcji jest dwór Westport House z zachowaną rezydencją oraz ogrodem. Klimat miejsca sprzyja spędzaniu tam czasu przez całe rodziny. W mieście można też skorzystać z profesjonalnego 18-dołkowego pola golfowego. Dopełnieniem oferty turystycznej jest bogata baza hotelowa. Można wybierać spośród kilkunastu hoteli w standardzie 3 i 4 gwiazdkowym.

Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

Od 2008 roku w aplikacji Google Earth można obejrzeć model 3D centrum Westport.

 • Kościół Irlandzki w Westport 2009.

 • St. Mary’s Church na The Mall.

 • Pub Matt Molloy’s na Bridge Street. • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Limavady (irl. Léim an Mhadaidh) - miasto w Wielkiej Brytanii (Irlandia Północna; w Hrabstwie Londonderry). Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 13 966 mieszkańców.
  Wyspa Achill (Acaill, Oileán Acla) – wyspa w zachodniej Irlandii, w hrabstwie Mayo; populacja ok. 2700 mieszkańców; powierzchnia 148 km²; długość 22 km i szerokość 19 km.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Croagh Patrick (irl. Cruach Phádraig), zwana także The Reek – odosobniona góra (764 m n.p.m.) o stożkowatym kształcie położona w zachodniej części Irlandii w hrabstwie Mayo, około 8 km od Westport między Murrisk i Lecanvey. Wysokość względna góry wynosi 640 m. Góra jest trzecią co do wysokości w hrabstwie Mayo, za Mweelrea (814 m n.p.m.) i Nephin (806 m n.p.m.).
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

  Reklama