• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Westmorland

  Przeczytaj także...
  Furness – kraina geograficzno-historyczna w północno-zachodniej Anglii, w południowej części hrabstwa Kumbria, na terenie historycznego hrabstwa Lancashire. Kraina obejmuje obszar w przybliżeniu odpowiadający północnej części dawnego okręgu (ang. hundred) Lonsdale, oddzielonej od właściwej części hrabstwa Lancashire zatoką Morecambe. Głównymi miastami regionu są Barrow-in-Furness, Ulverston oraz Dalton-in-Furness.Robert Southey (ur. 12 sierpnia 1774, zm. 21 marca 1843), angielski poeta, przedstawiciel romantyzmu w literaturze angielskiej. Przez niektórych historyków literatury uznawany za jednego z tzw. poetów jezior.
  Nizina – równinna lub prawie równinna wielka forma ukształtowania terenu, obszar leżący na wysokości od 0 do 300 m n.p.m..
  Położenie historycznego hrabstwa Westmorland w Anglii

  Westmorland (dawniej Westmoreland) – hrabstwo historyczne i kraina w północno-zachodniej Anglii. Westmorland pełniło funkcję hrabstwa administracyjnego w latach 1889-1974, kiedy to zostało włączone, wraz z sąsiądującym hrabstwem Cumberland oraz fragmentami hrabstw Lancashire i Yorkshire, do nowo utworzonego hrabstwa Kumbria. Powierzchnia hrabstwa w 1971 roku wynosiła 2043 km², a liczba ludności – 72 041. Historyczną stolicą hrabstwa było Appleby (obecnie Appleby-in-Westmorland), a w latach 1889-1974 miasto Kendal.

  Morecambe Bay – zatoka Morza Irlandzkiego wcinająca się w północno-zachodnią Anglię. Północny wybrzeże zatoki, w tym półwysep Furness, należy do hrabstwa Kumbria, wschodnie i południowe – do Lancashire.Windermere – miasto i civil parish w Anglii, w Kumbrii, w dystrykcie South Lakeland. Leży 58 km na południe od miasta Carlisle i 369 km na północny zachód od Londynu. W 2011 roku civil parish liczyła 8359 mieszkańców.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Droga A591 prowadząca przez Krainę Jezior na odcinku z Ambleside do Grasmere, na zachodnim skraju dawnego hrabstwa Westmorland

  Na północy Westmorland graniczyło z hrabstwem Cumberland, na północnym wschodzie z hrabstwem Durham, na wschodzie z Yorkshire, natomiast na południu i zachodzie z Lancashire. Do hrabstwa należał niewielki fragment wybrzeża zatoki Morecambe, zlokalizowany pomiędzy należącą do Lancashire krainą Furness a właściwą częścią hrabstwa, oddzielonych tąż zatoką.

  Ambleside – miasto w Anglii, w Kumbrii, w dystrykcie South Lakeland. Leży 52 km na południe od miasta Carlisle i 376 km na północny zachód od Londynu. Miasto liczy 2600 mieszkańców.Samuel Taylor Coleridge (ur. 21 października 1772, zm. 25 lipca 1834) – angielski poeta, wraz z Williamem Wordsworthem uznawany za prekursora romantyzmu w literaturze brytyjskiej. Jeden z tzw. poetów jezior.

  Zachodnia część hrabstwa Westmorland obejmowała fragment górzystej Krainy Jezior (ang. Lake District), podczas gdy na wschodzie hrabstwo rozciągało się przez rozległą dolinę rzeki Eden po pasmo Gór Pennińskich. W południowej części hrabstwa niskie wzgórza poprzecinane dolinami stopniowo przechodziły w nadmorską nizinę.

  Kurhan – rodzaj mogiły, w kształcie kopca o kształcie stożkowatym lub zbliżonym do półkolistego, z elementami drewnianymi, drewniano-kamiennymi lub kamiennymi (zobacz dolmen), w którym znajduje się komora grobowa z pochówkiem szkieletowym lub ciałopalnym. Pomieszczenia grobowe, nieraz bardzo rozbudowane, mają zwykle konstrukcję kamienną bądź drewnianą, czasem są kute w litej skale.Yorkshire – hrabstwo historyczne i kraina w północno-wschodniej Anglii. Liczące w 1971 roku 15 858 km² Yorkshire było największym hrabstwem Anglii, podzielonym dla celów administracyjnych na trzy okręgi (ang. riding) – North Riding of Yorkshire, West Riding of Yorkshire oraz East Riding of Yorkshire. Liczba ludności zamieszkującej hrabstwo w 1971 roku wynosiła 5 053 989.

  Historia[ | edytuj kod]

  Brough Castle

  Hrabstwo Westmorland, którego początki sięgają XII wieku, charakteryzowało się niewielkim zaludnieniem. Zamieszkująca je ludność zajmowała się głównie wypasem owiec. Rozgrywające się w średniowieczu walki graniczne pomiędzy Anglikami a Szkotami co pewien czas dewastowały ziemie należące do hrabstwa, które nie odegrało większej roli w dalszej historii Anglii. Z czasem miasto Kendal stało się ważnym ośrodkiem włókiennictwa oraz handlu wełną. Na początku XIX wieku angielscy poeci jezior (William Wordsworth, Samuel Taylor Coleridge oraz Robert Southey) spopularyzowali Krainę Jezior. Budowa pierwszych linii kolejowych sprzyjała rozwojowi turystyki, skoncentrowanej głównie wokół miast Kendal i Windermere, która do dnia dzisiejszego pozostaje dla regionu istotną gałęzią gospodarki.

  Wełna – włókno naturalne uzyskiwane z okrywy włosowej (sierści) owiec, lam, wielbłądów, kóz, królików i innych. Włókno wełniane posiada charakterystyczne cechy (karbikowatość, łuskowatość, lanolina), dzięki którym nadaje się doskonale do wytwarzania wysokiej jakości, wyrobów włókienniczych.Epoka brązu – jedna z epok prehistorii, następująca po epoce kamienia, a poprzedzająca epokę żelaza. Epoka ta ma zróżnicowane ramy czasowe, zależne od terenu występowania. Najwcześniej, na południowym Kaukazie i w obszarze Morza Egejskiego, w III tysiącleciu p.n.e., wykształciły się ośrodki, w których opanowano umiejętność obróbki metali. W Egipcie i na Bliskim Wschodzie (Dżemdet Nasr), za początek epoki brązu przyjmuje się umownie rok 3400 p.n.e., w Europie Południowej 2800 p.n.e., na terenach dzisiejszych wschodnich Niemiec i zachodniej Polski 2200 p.n.e. Koniec epoki brązu przypada na lata 1000 – 700 p.n.e.

  Na obszarze hrabstwa znaleźć można liczne pozostałości z epoki brązu w postaci kurhanów oraz kamiennych kręgów, a także ruiny średniowiecznych zamków (m.in. Appleby, Brough czy Brougham).


  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Westmorland – Agricultural and Land Use (ang.). A Vision of Britain through Time. [dostęp 2010-12-27].
  2. Westmorland – Population (ang.). A Vision of Britain through Time. [dostęp 2010-12-27].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Westmorland (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2010-12-27].
 • Kumbria (ang. Cumbria) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad Morzem Irlandzkim, przy granicy ze Szkocją.Owca domowa (Ovis aries) – gatunek hodowlanego zwierzęcia domowego z rodziny krętorogich. Przodkiem były najprawdopodobniej różne podgatunki owcy dzikiej (Ovis ammon). Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone przez genetyków, owce były pierwszymi zwierzętami udomowionymi przez człowieka. Ich domestykacja nastąpiła dwuetapowo. Najpierw udało się to osiągnąć człowiekowi około 11 tys. lat temu - potomkami tych zwierząt są dzisiejsze półdzikie, mocno włochate rasy wciąż hodowane na szkockich wyspach. Drugi raz dokonano tego między VIII a VI tysiącleciem p.n.e. w południowo-zachodniej Azji, na terenie dzisiejszego Iraku i Iranu, prawdopodobnie jeszcze przed rozpoczęciem osiadłego życia w epoce brązu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Przemysł włókienniczy (inaczej przemysł tekstylny) – gałąź przemysłu lekkiego zajmujący się przetwórstwem surowców na włókna, tkaniny, dzianiny itp., obejmuje między innymi, przędzalnictwo, tkactwo, dziewiarstwo oraz w przypadku przetwórstwa włókien łykowych – roszarnictwo.
  Lake District (także The Lakes i Lakeland, Kraina Jezior) – obszar w północno-zachodniej Anglii w hrabstwie Kumbria, jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych Wielkiej Brytanii. W swojej centralnej części obejmuje Park Narodowy Lake District.
  Cumberland – jedno z angielskich hrabstw historycznych, w latach 1889–1974 hrabstwo administracyjne z ośrodkiem w Carlisle.
  Eden (ang. River Eden) – rzeka w północno-zachodniej Anglii, w hrabstwie Kumbria. Długość rzeki wynosi 145 km.
  Kendal – miasto w Wielkiej Brytanii, w północno-zachodniej Anglii, w hrabstwie Kumbria, położone na skraju Krainy Jezior, nad rzeką Kent, w historycznym hrabstwie Westmorland. W 2001 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 28 030.
  Durham (County Durham) – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w północno-wschodniej Anglii, w regionie North East England, położone nad Morzem Północnym.
  Appleby-in-Westmorland – miasto w Wielkiej Brytanii, w zachodniej Anglii, w hrabstwie Kumbria. Położone jest nad rzeką Eden, w połowie drogi między Penrith i Brough. Miasto do roku 1974 nazywało się Appleby nazwę zmieniono, by zachować ciągłość historyczną.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.