• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Westerkerk

  Przeczytaj także...
  Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.Annelies Marie "Anne" Frank (ur. 12 czerwca 1929 we Frankfurcie nad Menem, zm. w marcu 1945 w Bergen-Belsen) – żydowska dziewczyna, autorka dziennika, zmarła w obozie koncentracyjnym po ponad dwuletnim ukrywaniu się w Amsterdamie.
  Rembrandt Harmenszoon van Rijn (ur. 15 lipca 1606 w Lejdzie, zm. 4 października 1669 w Amsterdamie) – holenderski malarz, rysownik i grafik. Uważany powszechnie za jednego z największych artystów europejskich i światowych.

  Westerkerk (pol. Kościół zachodni) – kościół protestancki, należy do Nederlands Hervormd Kerk (Holenderski Kościół Reformowany) w Amsterdamie, zbudowany w latach 1620-1631. Znajduje się w dzielnicy Amsterdamu o nazwie Jordaan, na brzegu kanału o nazwie Prinsengracht (kanał książąt).

  Krzyż łaciński – podstawowa forma krzyża chrześcijańskiego. Początkowo używany z oporami ze względu na negatywne konotacje symbolu ukrzyżowania. Jest symbolem ukrzyżowania Chrystusa, dla chrześcijan znakiem zbawienia, miłości Boga i zwycięstwa.Maksymilian I Habsburg, niem Maximilian I. von Habsburg (ur. 22 marca 1459 w Wiener Neustadt, zm. 12 stycznia 1519 w Wels) – od 1486 król Niemiec, a od 1508 wybrany cesarz rzymski. Syn cesarza Fryderyka III Habsburga i Eleonory Aviz. Ojciec Filipa I Pięknego, króla Kastylii. Jeden z głównych twórców potęgi rodowej Habsburgów.

  Historia[ | edytuj kod]

  Kościół zaprojektował architekt Hendrick de Keyser (1565-1621). On też zapoczątkował budowę. Po jego śmierci dzieło kontynuował syn, Pieter de Keyser (1595-1676).

  Zbudowany na planie krzyża kościół ma 58 m długości i 29 m szerokości. Ma najwyższą wieżę w Amsterdamie (85 metrów) i najszerszą nawę ze wszystkich protestanckich kościołów w Holandii. Jest jednym z najbardziej monumentalnych kościołów protestanckich na świecie. Wieża jest kilkukondygnacyjna i z każdą kolejną stopniowo się zwęża. Narożniki trzech górnych kondygnacji uformowane są w wyłaniające się, choć nie do końca wyodrębnione, kolumny. Na czterech ścianach najniższej z trzech kondygnacji widnieje herb Amsterdamu (zawiera on m.in. trzy ustawione pionowo krzyże św. Andrzeja oraz koronę cesarską). Na ścianach drugiej kondygnacji umieszczono duże zegary a na szczycie wieży – koronę cesarza Maksymiliana I. Dzwony kościoła zostały odlane przez braci Hemony.

  Krzyż świętego Andrzeja (także: saltire lub crux decussata) – forma krzyża (grecka litera Χ od Χριστος), której pochodzenie wiąże się z podaniem o ukrzyżowaniu w ten sposób Andrzeja Apostoła.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  8 października 1669 roku w kościele został pochowany Rembrandt. Dokładne położenie grobu nie jest znane, przypuszcza się jedynie, że znajduje się on gdzieś wzdłuż północnej ściany. W kościele zostali pochowani również inni malarze: Nicolaes Berchem, Gillis d'Hondecoeter, Melchior d'Hondecoeter i Govert Flinck. Organy kościoła udekorowane zostały przez malarza Gerarda de Lairesse.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Ermelo - gmina w prowincji Geldria w Holandii. W 2014 roku populacja wyniosła 26 080 mieszkańców. Stolicą jest miejscowość o tej samej nazwie.

  Westerkerk położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Achterhuis, dzisiaj zamieniony w muzeum i znany jako Dom Anny Frank, gdzie Anna Frank, jej rodzina oraz inni ukrywali się przed hitlerowcami podczas II wojny światowej. Westerkerk często jest wspominany w pamiętniku Anny Frank — zegar kościoła był widoczny ze strychu Achterhuis, a dźwięk dzwonów był jednym z nielicznych, przyjemnych doznań dla Anny Frank. Na zewnątrz kościoła znajduje się dziś pomnik Anny Frank. Ponadto tablica upamiętniająca śmierć Anny Frank.

  Capelle aan den IJssel – miasto i gmina w Holandii, w prowincji Holandia Południowa. Miasto położone jest w zespole miejskim Rotterdamu, przy ujściu rzeki Hollandse IJssel do Nowej Mozy. Jego liczba ludności wynosi 66 024.Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.

  Obok kościoła znajduje się Homomonument, zbudowany na pamiątkę ludzi zamordowanych przez nazistów ze względu na ich orientację seksualną.

  10 marca 1966 roku w Westerkerk królowa Beatrix (wówczas księżniczka Beatrix) poślubiła księcia Clausa von Amsberg.

  Kościoły o nazwie Westerkerk znajdują się również i w innych holenderskich miastach: Leeuwarden, Enkhuizen, Amersfoort, Bunschoten, Ermelo i Capelle aan den IJssel.

  Beatrycze, właśc. Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje-Nassau, z rodu Oranje-Nassau (ur. 31 stycznia 1938 w Baarn) – królowa Niderlandów od 1980 do 2013. Tron po niej przejął jej syn Wilhelm Aleksander, który jest pierwszym królem Holandii od 123 lat. Po abdykacji nosi ponownie tytuł Księżnej Oranje-Nassau.Nicolaes Pieterszoon Berchem także Nicolaes Berghem (ur. 1 października 1620 w Haarlemie, zm. 18 lutego 1683 w Amsterdamie) – malarz i grafik holenderski.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Wnętrze kościoła

 • Organy

 • Widok na dzielnicę Jordaan z wieży kościoła

 • Prinsengracht nocą, z widokiem na Dom Anny Frank

 • Herb Amsterdamu

 • Posąg Anny Frank na placu kościoła

 • Homomonument na placu kościoła

  Jordaan – dzielnica miasta Amsterdam, miejsce licznych galerii artystycznych, szczególnie nowoczesnej sztuki. Znajdują się tu liczne sklepy i restauracje, zwłaszcza przy Noordermarkt. W Jordaan znajduje się Dom Anny Frank, w którym Anna Frank ukrywała się podczas II wojny światowej. Rembrandt ostatnie lata swego życia spędził w tej właśnie dzielnicy, przy kanale Rozengracht.Homomonument – pomnik w Amsterdamie upamiętniający osoby homoseksualne, które doświadczyły lub doświadczają prześladowania lub też zostały zamordowane z powodu własnej orientacji seksualnej. Monument ma formę trzech różowych trójkątów wykonanych z granitu, które wraz z przestrzenią pomiędzy nimi tworzą wspólnie kształt większego trójkąta. Pomnik znajduje się w centrum miasta, na brzegu kanału Keizersgracht i w pobliżu kościoła Westerkerk. Odsłonięty został 5 września 1987 roku.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Martin Dunford: The Rough Guide to The Netherlands. Penguin, 2010, s. 72–73. ISBN 978-1-84836-882-8.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Westerkerk
 • Amsterdam Bureau of Monuments and Archeology
 • PlanetWare: West Church
 • Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.
  Leeuwarden (fryz. Ljouwert) – miasto w północnej Holandii, w pobliżu wybrzeża Morza Północnego. Jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Fryzja. Liczy około 90 tys. mieszkańców.
  Hendrick Cornelisz de Keyser (ur. 15 maja 1565 w Utrechcie, zm. 15 maja 1621 w Amsterdamie) – holenderski rzeźbiarz i architekt.
  Dom Anny Frank – muzeum w Amsterdamie poświęcone Annie Frank, autorce Dziennika Anny Frank, która wraz z rodziną i czwórką znajomych ukrywała się w pokojach na tyłach budynku przed nazistowskimi prześladowaniami podczas II wojny światowej. Muzeum wystawia pamiątki związane z życiem Anny Frank i jej kryjówką (zwaną w holenderskim Achterhuis) oraz urządza wystawy dotyczące przeróżnych form dyskryminacji i prześladowań.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.