• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • West Yorkshire

  Przeczytaj także...
  (Metropolitan Borough of) Kirklees – dystrykt metropolitalny w angielskim hrabstwie West Yorkshire. Największym miastem dystryktu, a także ośrodkiem administracji jest Huddersfield. W 2011 roku dystrykt liczył 422 458 mieszkańców.Halifax – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie West Yorkshire, nad rzeką Hebble, na południowy zachód od miasta Leeds.
  Greater Manchester – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England. Hrabstwo, obejmujące obszar aglomeracji miasta Manchester, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Lancashire, Cheshire oraz Yorkshire.

  West Yorkshirehrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w zachodniej części historycznego hrabstwa Yorkshire.

  Powierzchnia hrabstwa wynosi 2029 km², a liczba ludności – 2 299 673 mieszkańców (2016). Największym miastem hrabstwa jest Leeds. Ośrodkiem administracyjnym, do czasu likwidacji rady hrabstwa w 1986 roku, było Wakefield. Innymi większymi miastami na terenie West Yorkshire są Bradford, Huddersfield oraz Halifax. W hrabstwie znajdują się trzy miasta o statusie city, przy czym tytuł ten został nadany nie samym miastom a obejmującym je dystryktom – Leeds, Bradford oraz Wakefield.

  Hrabstwo metropolitalne (metropolitan county) – jeden z dwóch rodzajów hrabstwa administracyjnego, angielskiej jednostki podziału administracyjnego. Obecnie w Anglii istnieje sześć hrabstw tego rodzaju i obejmują one największe aglomeracje. Warto pamiętać, że Wielki Londyn, będący pierwowzorem tej instytucji, formalnie nie jest hrabstwem metropolitalnym, jednak w praktyce funkcjonuje na podobnych zasadach.City of Wakefield – dystrykt metropolitalny w hrabstwie ceremonialnym West Yorkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 325 837 mieszkańców.

  W XVIII i XIX wieku nastąpiła gwałtowna industrializacja regionu, a wraz z nią rozwój miast, głównie za sprawą obecnych na tym obszarze znacznych złóż węgla. Podstawę gospodarki przez długi czas stanowił przemysł tekstylny, który zanikł w XX wieku, podobnie jak górnictwo.

  Yorkshire and the Humber – jeden z dziewięciu regionów Anglii. W jego skład wchodzi historyczne hrabstwo Yorkshire oraz część północnego Lincolnshire, która w latach 1974-1996 należała do dawnego hrabstwa Humberside.North Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, położone nad Morzem Północnym. Hrabstwo zajmuje północną i środkową część historycznego hrabstwa Yorkshire.

  Na północy i wschodzie West Yorkshire graniczy z hrabstwem North Yorkshire, na południu z South Yorkshire, na południowym zachodzie z hrabstwami Derbyshire i Greater Manchester a na zachodzie z Lancashire.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  W skład hrabstwa wchodzi pięć dystryktów.

  1. Leeds
  2. Wakefield
  3. Kirklees
  4. Calderdale
  5. Bradford

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Do czasu likwidacji rady hrabstwa w 1986 roku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • West Yorkshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2012-07-06].
 • Huddersfield – miasto w Wielkiej Brytanii; w Anglii; w hrabstwie West Yorkshire; 150 tys. mieszkańców (2006). Przemysł spożywczy.City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wakefield – miasto w północnej Anglii (Wielka Brytania), w hrabstwie metropolitalnym West Yorkshire, w dystrykcie City of Wakefield. Miasto położone nad rzeką Calder. W 2001 roku miasto liczyło 76 881 mieszkańców.
  Leeds – dystrykt metropolitalny w hrabstwie ceremonialnym West Yorkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 751 485 mieszkańców.
  Calderdale – dystrykt metropolitalny w hrabstwie ceremonialnym West Yorkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 203 826 mieszkańców.
  Industrializacja, inaczej uprzemysłowienie, jest to proces przekształcania się społeczeństw tradycyjnych w przemysłowe dzięki wprowadzeniu gospodarki opartej na mechanizacji produkcji, kierowanej planowo przy użyciu określonych metod zarządzania, charakteryzujący się zwiększaniem odsetka osób zatrudnionych w przemyśle, standaryzacją czasu pracy, wyraźnym podziałem pracy i wzrostem heterogeniczności społeczeństwa. Procesowi temu towarzyszy przyspieszona urbanizacja, zwiększaniem się liczby grup wtórnych w stosunku do grup pierwotnych, zmniejszaniem się roli grup wspólnotowych.
  South Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w południowej części historycznego hrabstwa Yorkshire.
  Bradford – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), położone w hrabstwie West Yorkshire, w dystrykcie (unitary authority) Bradford. W 2001 roku miasto liczyło 293 717 mieszkańców.
  Hrabstwo ceremonialne (inna nazwa: hrabstwa geograficzne) - jednostka podziału terytorialnego używana w Wielkiej Brytanii w odniesieniu do Anglii. Podstawą jej istnienia jest ustawa Lieutenancies Act z 1997 roku. Podział ten nie ma obecnie znaczenia administracyjnego, a jedynie geograficzne i historyczne. Jest również najbliższy podziałowi Anglii, jaki funkcjonuje w języku potocznym i myśleniu większości Brytyjczyków.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.