• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wes Bentley  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Pionér (alternat. Pioneer) − filmowy thriller z 2013 roku powstały jako koprodukcja pięciu państw: Norwegii, Niemczech, Szwecji, Francji i Finlandii. Film wyreżyserował Erik Skjoldbjærg. W rolach głównych wystąpili Aksel Hennie, Wes Bentley, Stephen Lang oraz Jonathan LaPaglia. Premiera projektu nastąpiła 30 sierpnia 2013. 6 września tego roku obraz zaprezentowano widzom Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Wesley Cook Bentley (ur. 4 września 1978 w Jonesboro w stanie Arkansas) – amerykański aktor filmowy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Przyszedł na świat jako trzeci z czterech synów pastora metodystów Davida i Cherie (z domu Baker) Bentleyów. Dorastał w niewielkim miasteczku Mountain Home, w stanie Arkansas, z trzema braćmi – dwójką starszych Jameyem i Philipem oraz młodszym Patrickiem. Marzył, by w przyszłości być wykonawcą hip-hopu. W 1996 po ukończeniu szkoły średniej Sylvan Hills High School w Sherwood, w stanie Arkansas, gdzie należał do kółka teatralnego, kontynuował edukację w Drama Division przy Juilliard School w Nowym Jorku. Był związany z Drama Division w ramach Grupy 29 (1996-2000), ale opuścił szkołę po roku, by kontynuować karierę aktorską.

  MTV Movie Awards – nagroda filmowa przyznawana od 1992 roku przez telewizję MTV. Każdej gali rozdania nagród towarzyszą parodie z oficjalnych materiałów filmowych. Imprezę prowadzą celebryci, gośćmi gali także są różne sławy. Galę urozmaicają występy muzyków.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W świecie kinematografii zadebiutował w 1995 roku epizodyczną rolą Lonniego w krótkometrażowym filmie Serendipity Lane. Przełomem w jego karierze i pierwszą poważną rolą była postać Ricky’ego Fittsa w oscarowym dramacie Sama Mendesa American Beauty (1999). Za występ w tym filmie Wes zdobył między innymi nagrodę Young Hollywood Award oraz nagrodę dla najbardziej obiecującego aktora na Chicago Film Critics Association Awards. Był też nominowany do nagrody BAFTA i MTV Movie Awards. Występował w Ghost Rider (2007).

  Film krótkometrażowy – film, którego czas projekcji nie przekracza 30-60 minut. Granica ta nie jest ściśle określona. Niegdyś za filmy krótkometrażowe uznawano filmy o długości do 20-30 minut, co było związane z tym, że prezentowano je głównie jako dodatki do filmów długometrażowych w kinach. Obecnie filmy te są zazwyczaj prezentowane przez stacje telewizyjne, które preferują metraż zbliżony do pełnej godziny.Hirokin – amerykański film dramatyczny z gatunku science fiction z 2012 roku w reżyserii Alejo Mo-Suna. Wyprodukowana przez wytwórnię Hirokin Productions.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W dniu 25 września 2001 roku poślubił Jennifer Quanz. Niemal natychmiast po sukcesie w American Beauty nadużywał narkotyków, choć ukrywał to przed swoją ówczesną żoną. W 2006 przeniósł się do mieszkania, gdzie zaczął brać narkotyki w pełnym wymiarze godzin. W tym czasie pracował sporadycznie, wystarczyło mu zaledwie, aby opłacić rachunki i kupić leki, a w 2008 roku został aresztowany z nakazem udziału w terapii. Jednak nadal uzależnił się od heroiny. W lipcu 2009 roku, powiedział, że przyznał się do przyjaciela: „Jestem narkomanem i alkoholikiem, a ja potrzebuję pomocy”. W 2009 roku z powodu jego nadużywania substancji doszło do separacji, a w 2010 do rozwodu.

  Ghost Rider – amerykańsko-australijski film akcji z 2007 roku w reżyserii Marka Stevena Johnsona. Jest to ekranizacja przygód bohatera, Ghost Ridera na podstawie komiksów Marvel Comics. Jego kontynuacja Ghost Rider 2 pojawiła się 5 lat później.Jonesboro – miasto w hrabstwie Craighead, w stanie Arkansas, w Stanach Zjednoczonych. W 2009 roku miasto liczyło 66 194 mieszkańców.

  W 2010 roku ożenił się z producentką Jacqui Swedberg, z którą ma syna Charlesa (ur. 2010) i córkę Brooklyn (ur. 2014).

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Edward Mordake (czasami w pisowni Edward Mordrake) – według niepotwierdzonych doniesień angielski dziedzic tytułu para mający dodatkową twarz z tyłu swej głowy. Twarz ta nie mogła jeść ani głośno mówić, ale widziano, jak śmiała się i drwiła, gdy Mordake płakał. Mordake miał błagać lekarzy, aby usunęli tę „demoniczną twarz”, twierdząc, że szepcze do niego nocami. Żaden lekarz nie chciał się jednak podjąć operacji. Mordake popełnił samobójstwo w wieku 23 lat .
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.688 sek.