• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wertikal-1  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Wrocławski (UWr) – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów klasycznych w Polsce z siedzibą we Wrocławiu, kształcący na kierunkach humanistycznych i ścisłych. Powstał pierwotnie w 1702 roku jako Leopoldina, a 24 sierpnia 1945 roku został przekształcony na polską uczelnię akademicką. Uczelnia swoimi tradycjami odwołuje się do niemieckich uczelni wrocławskich oraz Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Jest jedną z najważniejszych i najstarszych uczelni we Wrocławiu, na której studiuje blisko 31,6 tysięcy studentów.Andrzej Tadeusz Marks (ur. 18 grudnia 1932 w Warszawie, zm. 29 maja 2006) – polski astronom, doktor inżynier, pisarz, popularyzator astronomii i kosmonautyki.

  Wertikal-1 – rakieta geofizyczna wystrzelona w ramach programu Interkosmos. Początek nowej serii doświadczeń krajów socjalistycznych przy użyciu rakiet typu Wertikal.

  Budowa rakiety[ | edytuj kod]

  Rakieta pozwalała na powrót aparatury naukowej na Ziemię. Była rakietą jednostopniową, miała kształt cylindra o wysokości 23 metrów i średnicę 1,65 metra. Na jej wierzchołku znajdował się cylindryczny zasobnik, w którym umieszczana była aparatura pomocnicza. Nad zasobnikiem umocowany był zasobnik sferyczny o średnicy około 1,5 m. Zawierał aparaturę pomiarową i system spadochronowy. Była to konstrukcja identyczna z pierwszym członem rakiety nośnej Kosmos. Nośność rakiety wynosiła 1300 kg na wysokość 500 km. Rakieta wznosi się prawie pionowo – stąd jej nazwa Wertikal. W czasie kilkuminutowej pracy silników osiąga z prędkością 3 km/s wysokość 90 km. Po wyłączeniu silników rakieta nadal leci pionowo, stopniowo zmniejszając prędkość aż do wysokości 500 km. Z pułapu 500 km rakieta zaczyna swobodny spadek, rozpędzając się ponownie do 3 km/ s. Odległość od 90 km nad Ziemią do wierzchołka toru lotu i z powrotem do 100 km, przebywa w czasie około dziesięciu minut. Jest to okres funkcjonowania aparatury. Na wysokości 100 km zasobnik się zamyka i następnie oddziela od rakiety. Na wysokości sześciu kilometrów otwiera się duży spadochron. Sferyczny zasobnik jest jedynym elementem, który nie ulega zniszczeniu. Rakieta ulega zniszczeniu i spaleniu przy wejściu w gęste warstwy atmosfery. W rakiecie umieszczano kulisty zasobnik z aparaturą badawczą. Wybór tej rakiety ograniczał funkcjonowanie aparatury badawczej do około dziesięciu minut.

  Kosmos — rodzina radzieckich rakiet nośnych. Budowane w oparciu o dwie rakiety balistyczne średniego zasięgu, R-12 i R-14. Zapoczątkowana przez rakietę Kosmos 63S1 w roku 1961. Zastąpiona przez jej modyfikację, Kosmos 63S1M (1965). Kolejnym wariantem była rakieta Kosmos 11K63 (1966). Po nich nazwę Kosmos otrzymały rakiety budowane w oparciu o R-14. Były to, chronologicznie: Kosmos 65S3 (1964), Kosmos 11K65 (1966), Kosmos 11K65M (1967), Kosmos 65MP (1973).Wydawnictwa Komunikacji i Łączności Sp. z o.o. (w skrócie WKŁ) – polskie wydawnictwo, publikujące głównie z zakresu tematyki motoryzacji, elektroniki, telekomunikacji, drogownictwa i lotnictwa. Siedziba firmy i księgarnia firmowa znajduje się w Warszawie na Mokotowie przy ul. Kazimierzowskiej 52.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jon – atom lub grupa atomów połączonych wiązaniami chemicznymi, która ma niedomiar lub nadmiar elektronów w stosunku do protonów. Obojętne elektrycznie atomy i cząsteczki związków chemicznych posiadają równą liczbę elektronów i protonów, jony zaś są elektrycznie naładowane dodatnio lub ujemnie.
  Paweł Elsztein (ur. 25 stycznia 1922 w Warszawie) – polski publicysta i tłumacz, autor ponad 75 książek specjalistycznych, dziennikarz i fotograf.
  Blok wschodni (blok socjalistyczny, państwa socjalistyczne, kraje demokracji ludowej, kraje komunistyczne, potocznie demoludy) – zespół państw, które wprowadziły bądź starały się wprowadzić zmiany życia społecznego i gospodarczego zgodne z ideologią komunizmu, na który składały się: dyktatura proletariatu, gospodarka planowa oraz idee sprawiedliwości społecznej. Blok ten był wyróżniany od zakończenia II wojny światowej do początku lat 90. XX wieku.
  Spółdzielnia Wydawniczo-Handlowa „Książka i Wiedza” – polskie wydawnictwo powstałe w 1948 z połączenia Spółdzielni Wydawniczej „Książka”" (utworzonej przez działaczy PPR) i wydawnictwa "Wiedza" (związanego z PPS). W 1973 wydawnictwo weszło w skład koncernu RSW Prasa-Książka-Ruch, którego częścią pozostawało do likwidacji konglomeratu w 1990 r.
  Interkosmos 1 – pierwszy sztuczny satelita Ziemi, inaugurujący serię tzw. sputników słonecznych, wprowadzony na orbitę w ramach programu Interkosmos. Większość satelitów serii Interkosmos miała masę około 320 kg, tylko Interkosmos 6 miał prawdopodobnie masę około 5500 kg. Był to program satelitów naukowo-badawczych wysyłanych w przestrzeń kosmiczną przez państwa socjalistyczne w ramach współpracy w dziedzinie badań i wykorzystania przestrzeni kosmicznej dla celów pokojowych w ramach organizacji INTERKOSMOS. Rakiety , wyrzutnie i satelity dostarczane były przez Związek Radziecki, natomiast aparatura badawcza częściowo budowana była w pozostałych państwach socjalistycznych. Również specjaliści państw socjalistycznych uczestniczyli przy montażu urządzeń na pokładzie satelity, przygotowaniach do startu i kierowaniu lotem satelity.
  Interkosmos 4 (1970-084A) – sztuczny satelita wystrzelony w ramach programu Interkosmos, kolejny z serii tzw. sputników słonecznych.
  Spektroheliograf – astronomiczny instrument optyczny do rejestracji obrazu Słońca w wąskim przedziale widma elektromagnetycznego. Spektroheliograf jest zmodyfikowanym spektrohelioskopem, a zarejestrowane przez niego obrazy to spektroheliogramy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.