• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Werotoksyna

  Przeczytaj także...
  Shigella dysenteriae – Gram-ujemna pałeczka i względnie beztlenowa anaerob, niezdolna do ruchu. Podobieństwa morfologiczne, genetyczne oraz fizjologiczne wskazują na pokrewieństwo z enteroinwazyjnymi bakteriami Escherichia coli. Najczęściej zakażenie tą bakterią następuje drogą fekalno-oralną przez skażony pokarm i wodę lub przez kontakt bezpośredni w tym kontakt seksualny. Zakażenie wywołuje rozwolnienie i bóle brzucha.Egzotoksyny (ektotoksyny) – silne toksyny białkowe wydzielane do środowiska przez żywe komórki bakteryjne, wytwarzane głównie przez bakterie Gram-dodatnie m.in. laseczkę tężca (Clostridium tetani) i inne bakterie z rodzaju Clostridium (np. C. septicum, C. botulinum), gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), oraz rzadziej bakterie Gram-ujemne, np. przecinkowiec cholery.
  Linia komórkowa VERO (w esperanto: "Verda Reno" – "zielona nerka") – linia komórkowa pochodząca z tkanki nabłonkowej pobranej z nerki afrykańskiego koczkodana zielonego. Ciągła, aneuploidalna linia komórkowa o komórkach podobnych do fibroblastów, która może być pasażowana w nieskończoność w warunkach laboratoryjnych. Umożliwia produkcję szczepionek przeciwko chorobom wirusowym. Jest także wykorzystywana w badaniach naukowych z mikrobiologii, biologii komórkowej i molekularnej.

  Werotoksyna, werocytotoksynaegzotoksyna podobna do toksyny Shiga produkowanej przez Shigella dysenteriae. Nazwa toksyny wzięła się od jej cytotoksyczności w stosunku do hodowli komórek Vero.

  Przypisy[]

  1. Gabriel Virella: Mikrobiologia i choroby zakaźne. Wrocław: Urban & Partner, 2000. ISBN 8385842594.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.