• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Weronika Mars  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Weronika Mars (oryg. Veronica Mars) – amerykański kryminalny serial telewizyjny dla młodzieży, stworzony przez Roba Thomasa. Premiera pierwszego sezonu odbyła się 22 września 2004 roku na stacji UPN, a ostatni odcinek został wyemitowany 22 maja 2007 roku, już przez stację The CW. Akcja serialu dzieje się w fikcyjnym miasteczku Neptune, w południowej Kalifornii. Tytułowa bohaterka, grana przez Kristen Bell, to młoda dziewczyna, która skończyła liceum i rozpoczęła studia, już z licencją detektywa – tak jak jej ojciec.

  Nagroda Satelita lub Złoty Satelita (ang. Satellite Awards) − nagroda filmowa przyznawana na wzór Złotych Globów przez Międzynarodową Akademię Prasy od 1996 roku. Nagrody przyznawane są za produkcje kinowe jak i telewizyjne, przyznaje się również specjalne nagrody okolicznościowe.Kristen Anne Bell (ur. 18 lipca 1980 w Detroit) – amerykańska aktorka telewizyjna i teatralna polsko-szkockiego pochodzenia.

  W Polsce prawa do serialu wykupił TVN. Emisja pierwszego i drugiego sezonu trwała od 5 lutego 2007 do 5 kwietnia 2007. Trzecia seria w Polsce pojawiła się 1 lutego 2008 roku. Obecnie Weronika Mars jest emitowana na kanale TVN7.

  Rob Thomas w oryginale napisał Veronikę Mars jako książkę, w której główną rolę odgrywał chłopak. Rozdziały (w serialu odcinki) miały zupełnie inną strukturę. Główny bohater w innej kolejności rozwiązywał różne sprawy, a pierwsze dwa sezony miały dotyczyć tej samej i jednej sprawy. Z kolei trzeci miał przybrać inny wygląd – w pierwszej wersji miał zawierać tylko jedną zagadkę, mniej odcinków i być „wstępem” do czwartego oraz pracy w FBI.

  Sydney Tamiia Poitier (ur. 15 listopada 1973 w Los Angeles) – amerykańska aktorka, córka pary aktorskiej Sidneya Poitier i Joanny Shimkus.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Gdy pierwszy sezon wystartował z 22 odcinkami, średnio 2,5 miliona widzów oglądało każdy w Stanach Zjednoczonych. Serial zajmował wysokie miejsca w rankingach najlepszych seriali telewizyjnych i zdobył wiele nagród oraz nominacji, na przykład dwukrotną nominację do Nagród Satelity, cztery do Saturna, czy pięć Teen Choice Awards. Mimo tego, w 2007 roku stacja The CW zdecydowała o zakończeniu serialu.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Wersje serialu na DVD nie zostały wydane w Polsce. Są dostępne między innymi w takich państwach jak USA, Kanada czy Hiszpania.

  W 2014 roku powstała kontynuacja filmowa serialu pod tym samym tytułem, której głównym reżyserem był Rob Thomas, a współtwórcą Diane Ruggiero. Jego producentami wykonawczymi byli Joela Silvera, Bell i Jenny Hinkey.

  Obsada[ | edytuj kod]

  Opracowano na podstawie materiału źródłowego:

  Tina Majorino (właśc. Albertina Marie Majorino, ur. 7 lutego 1985 roku w Westlake, Kalifornia) – amerykańska aktorka. Harry Robinson Hamlin (ur. 30 października 1951 w Pasadena w stanie Kalifornia, USA) – amerykański aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.
 • Kristen Bell – Weronika Mars (2004 - 2007)
 • Percy Daggs – Wallace Fennel (2004 - 2007)
 • Jason Dohring – Logan Echolls (2004 - 2007)
 • Francis Capra – Eli „Weevil” Navarro (2004 - 2007)
 • Teddy Dunn – Duncan Kane (2004 - 2006)
 • Ryan Hansen – Dick Casablancas (2004 - 2007)
 • Tessa Thompson – Jackie Cook (2005 - 2006)
 • Kyle Gallner – Cassidy 'Beaver' Casablancas (2005 - 2006)
 • Tina Majorino – Cindy „Mac” Mackenzie (2004 - 2007)
 • Enrico Colantoni – Keith Mars (2004 - 2007)
 • Michael Muhney – Szeryf Don Lamb (2004 - 2007)
 • Harry Hamlin – Aaron Echolls (2004 - 2006)
 • Sydney Tamiia Poitier – Mallory Dent (2004 - 2005)
 • Charisma Carpenter – Kendall Casablancas (2005 -2006)
 • Amanda Noret – Madison Sinclair (2004 - 2007)
 • Kristen Bell jako Weronika Mars

  Saturn (ang. Saturn Award) – nagroda filmowa przyznawana przez Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films dla uhonorowania najlepszych dzieł filmowych z gatunków: science fiction, fantasy i horror. Przyznawana jest od 1972.TVN – polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN należącej do grupy medialnej ITI. Rozpoczęła ona nadawanie 3 października 1997 o godz. 19:00. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
 • Jason Dohring jako Logan Echolls

 • Francis Capra jako Eli „Weevil” Navarro

 • Teddy Dunn jako Duncan Kane

 • Ryan Hansen jako Dick Casablancas

 • Harry Hamlin jako Aaron Echolls

 • Sydney Tamiia Poitier jako Mallory Dent

 • Charisma Carpenter jako Kendall Casablancas

  Tessa Lynne Thompson (ur. 3 października 1983 w Los Angeles) – amerykańska aktorka oraz wokalistka. Grała m.in. w serialu Westworld i filmie Thor: Ragnarok. Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje.


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Amanda Seyfried (ur. 3 grudnia 1985 w Allentown) – amerykańska aktorka, znana z ról w filmach Mamma mia!, Wredne dziewczyny, Listy do Julii, Wciąż ją kocham, Les Misérables. Nędznicy.
  Weronika Mars – amerykański film w reżyserii Roba Thomasa, jest adaptacją serialu o tym samym tytule. Jest to kontynuacja losów głównej bohaterki, w której postać wciela się ponownie Kristen Bell. Powstanie filmu było możliwe dzięki darowiznom dokonanych na rzecz projektu. Oficjalna premiera kinowa miała miejsce 14 marca 2014 roku.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  The CW Television Network – amerykańska sieć telewizyjna nadająca od 18 września 2006 roku. Kanał powstał z połączenia dwóch sieci: The WB i UPN (United Paramount Network, niektóre z kanałów lokalnych zostały przejęte przez News Corporation, właściciela sieci Fox i stworzyły nową sieć MyNetworkTV). Właścicielami stacji są CBS Corporation (UPN) i Warner Bros. Entertainment (The WB). Podstawę ramówki stacji tworzą seriale dramatyczne, sitcomy i różnego rodzaju reality shows. Docelową grupą odbiorców, według przedstawicieli zarządu stacji, są przede wszystkim kobiety w wieku od 18 do 34 lat.
  Jason William „Jay” Dohring (ur. 30 marca 1982 w Toledo) – amerykański aktor telewizyjny, najlepiej znana jako Logan Echolls z serialu UPN Veronica Mars (2004–2007). Wystąpił też jako Josef Kostan w serialu CBS Pod osłoną nocy (2007-2008) oraz w serialach The CW: Ringer (2011) jako Pan Adam Carpenter, The Originals (2013) jako detektyw Will Kinney i iZombie (2015) jako Chase Graves.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.