• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Werner Knab

  Przeczytaj także...
  Sicherheitsdienst des Reichsführers-SS (SD, pol. Służba Bezpieczeństwa Reichsführera SS) – organ wywiadu, kontrwywiadu i służby bezpieczeństwa SS, działający w III Rzeszy w latach 1931–1945.Frankenthal (Pfalz) - miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat.
  Paul Touvier (ur. 3 kwietnia 1915 w Saint-Vincent-sur-Jabron, zm. 17 lipca 1996 w Paryżu) – szef pronazistowskiej milicji francuskiej. W 1994 jako pierwszy Francuz osądzony i skazany za zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione we Francji Vichy.
  .mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

  Werner Knab (ur. 18 grudnia 1908 w Frankenthal (Pfalz), zm. 15 lutego 1945 w Weißenfels) – oficer Sicherheitspolizei i Sicherheitsdienst, zbrodniarz wojenny.

  Rodan-Alpy (Region Rodano-Alpejski, fr. Rhône-Alpes) – region administracyjny w południowo-wschodniej Francji. Od wschodu graniczy ze Szwajcarią i Włochami, od strony południowo-wschodniej z regionem Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, od południa z Langwedocją-Roussillon, od zachodu z Owernią a od północy z Burgundią i Franche-Comté. Nazwa regionu wywodzi się od nazwy głównej rzeki - Rodanu oraz łańcucha górskiego Alp, który rozciąga się we wschodniej części tego obszaru. Na jego terenie znajdują się dwie historyczne krainy: Lyonnais i Sabaudia, a także Bresse (do XVII wieku w Sabaudii).Krzyż Żelazny (niem. Eisernes Kreuz, EK) – pruskie, potem niemieckie odznaczenie wojskowe nadawane za męstwo na polu walki, a także za sukcesy dowódcze.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W młodości studiował prawo w Monachium, Berlinie i Londynie (w 1931 uzyskał tytuł doktora). Po ukończeniu studiów w 1935 wstąpił do Bawarskiej Policji Politycznej. Od maja 1933 był członkiem NSDAP (legitymacja nr 3 269 940) a od lutego 1934 SS (legitymacja nr 191 584). Pod koniec lat 30 przeniesiono go do Wrocławia.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Hauptsturmführer – w III Rzeszy stopień paramilitarny w Sturmabteilung (SA) i w Schutzstaffel (SS), który odpowiadał stopniowi Hauptmanna (kapitana) w Wehrmachcie.

  Po wybuchu II wojny światowej został zatrudniony w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy, w IV departamencie (Gestapo). Wysłano go w charakterze attaché kulturalnego do Oslo, w którym po rozpoczęciu okupacji Norwegii został mianowany szefem Gestapo. Po interwencji komisarza Josefa Terbovena został skierowany na front wschodni, gdzie służył w Einsatzgruppen C, obejmując następnie stanowisko szefa Gestapo w Kijowie. W czerwcu 1943 Knab został przeniesiony do Lyonu na stanowisko komendanta Sipo-SD na region Rodan-Alpy. Jego podwładnymi byli m.in. szef sekcji Gestapo SS-Ostuf Klaus Barbie zwany "Katem z Lyonu" i miejscowy komendant Milicji Francuskiej Paul Touvier.

  Obersturmbannführer – stopień paramilitarny w III Rzeszy w SA i w SS, który odpowiadał stopniowi podpułkownika (Oberstleutnant) w siłach zbrojnych Rzeszy (Wehrmacht).SS (niem. Die Schutzstaffel der NSDAP, pol. "eskadra ochronna NSDAP") – paramilitarna i początkowo elitarna niemiecka formacja nazistowska, podległa Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).

  Werner Knab był jednym z głównych odpowiedzialnych za prześladowania Ruchu Oporu i ludności cywilnej na podległym sobie terenie. W czerwcu 1944 uczestniczył w wielkiej akcji antypartyzanckiej w rejonie Vercors, gdzie został ranny. Po wyzwoleniu Francji ponownie rozpoczął pracę w RSHA w stolicy Rzeszy, zginął na autostradzie Berlin-Monachium w czasie alianckiego nalotu. Powojenne sądy we Francji i w Niemczech uznały go winnym zbrodni przeciwko ludzkości.

  Vercors - wapienny masyw górski położony w zachodniej części Prealp Delfinackich w departamentach Isère i Drôme (Wschodnia Francja). Należy do Alp Zachodnich.Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

  Awanse[ | edytuj kod]

 • SS-Hauptsturmführer - 9 listopada 1938
 • SS-Sturmbannführer - 20 kwietnia 1939
 • SS-Obersturmbannführer - 23 czerwca 1943
 • Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Krzyż Żelazny I klasy - 13 stycznia 1945
 • i inne

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. SS-Obersturmbannführer Dr. Werner Knab - Axis History Forum, forum.axishistory.com [dostęp 2019-06-23] (ang.).
  2. Der Schlächter von Lyon - DER SPIEGEL 21/1987, www.spiegel.de [dostęp 2019-06-23] (niem.).
  3. SS & Polizei staff in Lyon, France - Axis History Forum, forum.axishistory.com [dostęp 2019-06-23] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Stein Ugelvik Larsen, Beatrice Sandberg, Volker Dahm (Hg.): Meldungen aus Norwegen 1940–1945: Die geheimen Lageberichte des Befehlshabers der Sicherheitspolizei und des SD in Norwegen, Oldenbourg, München 2008
 • Sicherheitspolizei (w skrócie Sipo, pol. Policja Bezpieczeństwa) – stosowane w III Rzeszy określenie połączonych Gestapo i Kripo, funkcjonujące w latach 1934-1939.Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) – niemiecka partia polityczna, zwana potocznie nazistowską, sprawująca totalitarną władzę w III Rzeszy w latach 1933–1945 z Adolfem Hitlerem jako kanclerzem Rzeszy (od 30 stycznia 1933), a od sierpnia 1934 Führerem i kanclerzem Rzeszy. Podczas norymberskich procesów korpusu kierownictwa politycznego została uznana za organizację zbrodniczą odpowiedzialną za szereg zbrodni przeciwko ludzkości.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Reichssicherheitshauptamt (RSHA) – Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy. Centrala państwowej policji bezpieczeństwa – Sicherheitspolizei (Sipo) i służby bezpieczeństwa Sicherheitsdienst (SD), jeden z dwunastu urzędów SS.
  Weißenfels – miasto w Niemczech w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Burgenland, położone nad Soławą, około 30 km na południe od Halle (Saale). Największe miasto powiatu.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Einsatzgruppen (Grupy Operacyjne) – grupy operacyjne hitlerowskiej policji bezpieczeństwa (Sipo) i służby bezpieczeństwa (SD) działające w czasie II wojny światowej, a organizowane przez Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy RSHA.
  Sicherheitspolizei (w skrócie Sipo, pol. Policja Bezpieczeństwa) – stosowane w III Rzeszy określenie połączonych Gestapo i Kripo, funkcjonujące w latach 1934-1939.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.744 sek.