Werner Hoyer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Werner Hoyer (ur. 17 listopada 1951 w Wuppertalu) – niemiecki polityk i ekonomista, długoletni deputowany do Bundestagu, działacz Wolnej Partii Demokratycznej, były przewodniczący europartii liberalnej, od 2012 prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Życiorys[ | edytuj kod]

W 1974 ukończył ekonomię na Uniwersytecie w Kolonii, w 1978 na tej uczelni uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Na macierzystym uniwersytecie pracował do 1984 jako badacz, a do 1993 jako wykładowca. W latach 1985–1987 był dyrektorem departamentu w Towarzystwie Carla Duisberga.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Friedrich Carl Duisberg (ur. 29 września 1861 w Barmen, zm. 19 marca 1935 w Leverkusen) – niemiecki chemik i przemysłowiec, organizator przemysłu barwników organicznych.

Zaangażował się w działalność Wolnej Partii Demokratycznej. Od 1987 do 2011 z jej ramienia sprawował mandat posła do Bundestagu. Pełnił różne funkcje w ramach FDP, w tym sekretarza generalnego tego ugrupowania (1993–1994). Dwukrotnie (1994–1998 i 2009–2011) był wiceministrem spraw zagranicznych (ministrem stanu) w koalicyjnych rządach chadeków i liberałów.

Uniwersytet Koloński (Universität zu Köln) jest jedną z najstarszych wyższych uczelni w Europie jak i, kształcąc rocznie ponad 44 000 studentów, zalicza się do największych istniejących w Niemczech. Uniwersytet jest członkiem Deutsche Forschungsgemeinschaft – fundacji wspierającej czołowe niemieckie placówki naukowe – oraz członkiem-założycielem Stowarzyszenia Europejskich Szkół Zarządzania.Wuppertal – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf. Leży na południe od Zagłębia Ruhry i w okolicy dużych miast: Düsseldorfu, Kolonii oraz Essen. Największe miasto regionu Bergisches Land. Liczy 349 721 mieszkańców (2010).

Od 2000 do 2005 zajmował stanowisko przewodniczącego Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów. 1 stycznia 2012 objął urząd prezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Curriculum vitae na stronie Europejskiego Banku Inwestycyjnego (ang.). [dostęp 2013-12-20].
  • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.17 listopada jest 321. (w latach przestępnych 322.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 44 dni.
    Warto wiedzieć że... beta

    Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
    Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ang. Alliance of Liberals and Democrats for Europe Party, ALDE Party) – europejska partia polityczna, działająca głównie na obszarze Unii Europejskiej, zrzeszająca ponad około 55 krajowych ugrupowań politycznych o profilu liberalnym. Do 2012 działająca jako Partia Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów (ang. Party of European Liberals, Democrats and Reformers, ELDR). Siedziba partii mieści się w Brukseli. Ugrupowanie należy do Międzynarodówki Liberalnej.

    Reklama