• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Werenfried van Straaten

  Przeczytaj także...
  Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP, ang. Aid to the Church in Need, niem. Kirche in Not) - międzynarodowa organizacja pozarządowa związana z Kościołem katolickim. Początki działalności organizacji sięgają roku 1947, gdy holenderski ksiądz Werenfried van Straaten rozpoczął akcję pomocy humanitarnej na rzecz Niemców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej po II wojnie światowej. Obecnie organizacja zajmuje się głównie pomocą dla chrześcijan prześladowanych za wiarę. Opracowuje m.in. raporty dotyczące skali tego zjawiska.Jan XXIII (łac. Ioannes XXIII, właśc. Angelo Giuseppe Roncalli; ur. 25 listopada 1881 w Sotto il Monte, zm. 3 czerwca 1963 w Watykanie) – patriarcha Wenecji (1953-1958), papież i 3. Suweren Państwa Miasto Watykan w okresie od 28 października 1958 do 3 czerwca 1963, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Ojciec Werenfried van Straaten o. praem. (ur. 13 stycznia 1913 Mijdrecht Holandia – zm. 31 stycznia 2003) – holenderski ksiądz norbertanin, działacz charytatywny.

  W 1934 r. Werenfried van Straaten wstąpił do flamandzkiego klasztoru Norbertanów w Tongerlo. W nocy 7 grudnia 1947 r. napisał artykuł świąteczny pod tytułem "Nie ma miejsca w gospodzie", w którym nawoływał okupowane narody do udzielania pomocy pokonanym Niemcom i do pojednania z byłym wrogiem. Był to moment narodzin organizacji "Kirche in Not-Ostpriesterhilfe".

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Norbertanie (Premonstratensi) – zakon rzymskokatolicki założony w roku 1120 przez św. Norberta z Xanten w miejscowości Prémontré koło Laonu we Francji. Oparty jest na regule św. Augustyna z Hippony.

  O. Werenfried zaczął od zbierania słoniny (dlatego nazywano go niemal pieszczotliwie "Speckpater" - "Ojciec Słonina"), potem zajął się motoryzacją księży. W roku 1952 rozpoczął pomoc dla krajów za "Żelazną Kurtyną". W 1965 odznaczony Europejską Nagrodą Karola Ziomkostwa Sudeckoniemieckiego.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Po spotkaniu z ks. kard. Stefanem Wyszyńskim w 1957 roku, ojciec Werenfried zapoczątkował pomoc dla Kościoła w Polsce.

  Od 1962 r. na prośbę papieża Jana XXIII rozszerzył swą pomoc na kraje "trzeciego świata". Ojciec Werenfried całą swoją siłę włożył w służbę Bogu i ludziom, i całkowicie zawierzył Stwórcy oraz Najświętszej Matce - Maryi. Współpracując z Bożą łaską stworzył dzieło, które niesie pomoc, ratunek i pocieszenie dla milionów ludzi.

  Zawsze pamiętał o prześladowanych za wiarę, o bezdomnych i cierpiących. Jego organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie ("Kirche in Not") jest dziełem miłości XX wieku, które stworzyć mógł tylko ktoś, kto całkowicie zawierzył Bogu. Niesienie pomocy materialnej i duchowej, zawsze ze słowami pocieszenia, ale i napomnienia oraz miłości, było życiem Ojca Werenfrieda.

  Linki zewnętrzne[]

 • Nasz założyciel na polskiej stronie PKWP • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.